Jak ušetřit s ledničkou

Jak ušetřit s ledničkou

Lednička je jedním ze spotřebičů, který nechybí snad v žádné domácnosti. Aby nás ale provoz lednice a mrazáku nestál zbytečně moc peněz, je třeba se o tyto spotřebiče náležitě starat. Přinášíme vám chytré triky a rady, jak chladničku aktivně využívat a přitom držet výdaje na uzdě.  

Prevence především

Moderní chladničky disponují funkcí automatického odmrazování. To ale neznamená, že se o chladničku už nemusíte vůbec starat. Výrobci doporučují kompletně vyčistit lednici alespoň jednou za měsíc. Pokud bude lednice řádně odmrazena, bude lépe fungovat a nebude spotřebovávat příliš mnoho elektrické energie.

Teplotu udrží noviny

Při odmrazování je nutné vyjmout všechny potraviny z lednice i z mrazáku. Aby se jídlo rychle nerozmrazilo, je dobré zabalit ho do obyčejných novin. Noviny totiž zabrání přístupu okolního teplého vzduchu.

S ledem pomůže fén

Abyste se rychle zbavili vrstvy ledu v mrazáku, můžete zkusit použít fén. Ekologičtějším řešením je napustit hrnec horkou vodou, postavit ho do vypnuté chladničky a zavřít dvířka. Před lednici na podlahu nezapomeňte dát savý hadr, aby vám vytékající voda nepoškodila parkety nebo koberec.

Zapojit můžete i vysavač

Námrazu v lednici nebo odtávající led můžete taky ihned odsávat vysavačem, který má funkci na vysávání vody.

Přemýšlejte dopředu

Již před koupí nové chladničky se vyplatí přemýšlet, kam ji chcete umístit. Zcela nevhodná jsou místa blízko zdrojům tepla. Pokud lednici postavíte vedle sporáku nebo trouby, její spotřeba se tím zvýší a vy zbytečně zaplatíte víc.

Dejte chladničce prostor

Mezi chladničkou a okolním vybavením zachovávejte dostatečné mezery. Jen tak bude proudit vzduch mezi okolím a žebry lednice a ta se tak nebude zbytečně přehřívat.

Žebra potřebují péči

Chladící žebra pravidelně zbavujte prachu. Teplo bude lépe proudit do okolí a spotřeba chladničky se nebude zvyšovat.

Lednice není televize

Nenechávejte dveře lednice a mrazáku dlouho otevřené. Nejprve si rozmyslete, co hledáte a kde to asi najdete a až pak otevírejte dvířka. Pro rychlejší orientaci v mrazáku si můžete vytvořit jednoduchý plánek, který nalepíte zvnějšku spotřebiče. Čím déle budete do lednice koukat, tím více teplého vzduchu tam pronikne a vy zaplatíte za jeho zchlazení.

Investujte do úspory

I když 20 let staré spotřebiče ještě fungují, jejich spotřeba vás stojí měsíčně několik stovek navíc. Proto se vyplatí koupit novou úspornější lednici. Na začátku sice investujete větší obnos peněz, vše se vám ale vrátí během několika měsíčních plateb za elektřinu.

Mohlo by vás zajímat


10 překvapivých zajímavostí o ledničkách

Když kupujeme novou ledničku, zajímá nás především její objem a cena. My vám však přinášíme vcelku jiné fakty, které vás jistě zaujmou.

Přečíst více >>

Jak vybrat ledničku

Zařízení, které uchovává naše potraviny, bychom měli vybírat velmi obezřetně. S tímto nelehkým úkolem vám pomůžeme.

Přečíst více >>

Řešení problémů s ledničkou

Koupí nové ledničky ještě není vše vyřešeno. Podívejte se, na co je dobré ještě myslet.

Přečíst více >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články