Jak vybrat pračku

Vybíráte novou pračku? Nejlépe tichou, velikostně akorát, za skvělou cenu a ještě aby byla s ohledem na dnešní dobu co nejvíce úsporná? Pak jste tu správně. Byť prádlo vypere každá z nich, může se výsledek lišit kvalitou, komfortem obsluhy či schopnostmi samotného spotřebiče. A to nemluvíme o výhodách úspor nejen času, ale i energie a financí. S výběrem té pravé pračky, která do vaší domácnosti i představ zapadne, vám poradíme v našem článku.

S cenou stoupá komfort a bezpečnost spotřebiče, investice do kvalitní pračky se vám proto mnohonásobně vrátí.

OKAY Tip: Prohlédněte si velké domácí spotřebiče, které jsou momentálně v akci.

Nejrozšířenější variantou praček na trhu jsou ty s předním plněním.

Jak vybrat pračku podle způsobu plnění

První rozhodnutí, které musíte udělat je promyslet, jestli koupit pračku s bočním plněním nebo pračku s vrchním plněním. Toto rozhodnutí by se mělo odvíjet od toho, jaké máte možnosti, co se prostoru týče. Pračky s horním plněním jsou prostorově méně náročné a někteří zákazníci také ocení, že se k nim nemusí ohýbat. Na druhou stranu, mezi pračkami s horním plněním je menší výběr.

1. Pračky s předním (bočním) plněním

Automatické pračky s předním plněním jsou obvykle doplněny o chytré ‚‚smart“ funkce a další vylepšení, jako je například dávkování pracího prostředku, osvětlení bubnu apod. Výhody jsou:

 • na pračku můžete umístit sušičku
 • může posloužit jako odkládací plocha
 • díky průhledu ve dveřích lze sledovat, jak praní probíhá (takže víte, v jaké fázi se prací cyklus zrovna nachází)
 • velký výběr designových a barevných provedení

Nevýhodou je více zabraného prostoru. Otevírání dvířek do boku si žádá dostatečný prostor. Typ pračky s bočním plněním však může mít hloubku dokonce i 40 cm.

2. Pračky s vrchním plněním

Pračka s vrchním plněním je užší, což vám sice šetří místo, nicméně ji do kuchyňské linky stejně nevměstnáte, protože se vrchní víko odklápí. Bohužel odpadá i varianta pračka s vrchním plněním a sušičkou, protože tato varianta není na českém trhu příliš častou variantou. Výhody praček s vrchním plněním však jsou, například:

 • výrazná úspora místa (hodí se do stísněných míst)
 • není potřeba se k ní sklánět
 • disponuje méně funkcemi a technologiemi, na rozdíl od modelů s předním plněním
 • není možné na ni umístit sušičku prádla

Nevýhodou, která je spíše na osobním zvážení každého, že nemůže sloužit jako odkládací plocha.

OKAY Tip: Víte, co je mezikus a jak jej správně vybrat na míru k vaší pračce? Dozvíte se v našem článku.

Objem bubnu - prohlédněte si i vnitřek pračky

Dalším zásadním prvkem při rozhodování by měl být objem bubnu. Pro jednu osobu bohatě postačí pračka s objemem 5 kg. Pokud jste v páru, stačí vám v rozmezí 6-7 kg a pokud máte rodinu, je vás více na bytě nebo zkrátka perete hodně prádla, poohlédněte se po pračkách s objemem alespoň 8-9 kg. Základní dělení praček podle objemu bubnu je na:

 • pračky na méně než 6 kg
 • pračky na 6 kg až 8 kg
 • pračky na 9 kg a více

Pokud máte možnost, raději kupte pračku vždy s větším bubnem. Rozdíl ve vnitřní velikosti je velký a to bez ohledu na uváděnou kapacitu v kilogramech. Rozdíl je také v materiálech, což nesmíme opomenout. Voda by na buben neměla mít nepříznivý vliv, vhodnější je proto plast, litina nebo nerez.

Zamyslete se, jak často a kolik prádla budete prát. Kapacita pračky se odvíjí od velikosti domácnosti.

Dobře sehraná dvojice - pračka se sušičkou

Čím dál častější kombinace je i set pračky se sušičkou. Pokud máte doma dostatek prostoru, pořiďte si oba spotřebiče. Sušička vám prádlo nejen rychleji usuší, ale je z ní i více nadýchané a téměř nepomačkané. Sety praček a sušiček vyjdou cenově výhodněji než koupě obou spotřebičů zvlášť. Navíc k nim snadněji seženete mezikus, či vám budou designově více ladit při koupi od stejného výrobce.

Nevýhodou je, že zaberou více prostoru. Hodí se proto do větších prádelen a koupelen.

A přece se otáčí – myslete i na otáčky

Funkce, která se může zdát na první pohled nedůležitá, v praxi je však klíčová, jsou otáčky. Ačkoliv jsou pračky s menšími otáčkami levnější, doporučujeme v tomto ohledu nešetřit, zvlášť pokud používáte také sušičku.

Pračky s menšími otáčkami prádlo méně vyždímají a sušičky následně spotřebují více energie na kompletní vysušení prádla. Původní úspora za méně výkonnou pračku se tedy může jednoduše změnit na nenápadné navýšení financí za energie spotřebované při sušení.

Parametry

Energetická třída

Tento parametr určuje, nakolik je pračka energeticky úsporná. Existují třídy A až G. Nejúspornější je první třída A. Nejen vzhledem k dnešní době, doporučujeme sáhnout po úspornějších modelech, přestože mohou být dražší. Během několika let ve výsledku ušetříte za elektřinu a vodné více, než kdybyste si koupili levnější model. Investice se vám tedy několikanásobně vrátí.

Hlučnost

Úrovni hlučnosti je dobré věnovat zvýšenou pozornost. Pro přirovnání si představte stupnici hlučnosti od 20 dB (například tikot hodinek nebo šustění listí) až 90 dB (sekačka nebo bouřka). Dražší pračky perou i pod 50 dB. U levnějších se setkáte s hlučností nad 60 dB. U odstřeďování hlučnost zpravidla stoupá na 70 až 80 dB (pro zajímavost hlučností odpovídá hlasité hudbě nebo živé ulici).

Zvažte tedy, co je pro vás a možná i pro vaše sousedy snesitelnější. Pokud tedy plánujete prát častěji večer nebo přes noc, doporučujeme připlatit si za tišší pračku.

Extra funkce, které oceníte

Mezi často vyhledávané funkce patří například dětská pojistka, odložený start, který vám pomůže naplánovat konec praní, Wi-Fi, díky které zjistíte, v jaké fázi proces praní právě je. Některé pračky dokonce automaticky upravují průběh a délku praní podle objemu prádla v bubnu.

Zapřemýšlet můžete i nad funkcí parního generátoru, který může doplňovat standardní programy, vhodná je tato vymoženost pro alergiky a to díky schopnosti horké páry likvidovat bakterie a alergeny.

Rovněž výborně odstraňuje pachy, proto se hodí i k osvěžení již nošeného, ale ne špinavého oblečení. Nejen pro alergiky, ale existují programy i pro jemné prádlo, nebo funkce, která vám umožní přidat prádlo při probíhajícím procesu. Některé pračky jsou natolik inteligentní, že sami dokážou vyhodnotit kolik je prostředku je potřeba použít pro daný program.

Buben pračky naplňte ideálně z 80 % kapacity. Prášek se kvalitněji rozpustí, prádlo lépe vymáchá a nebude ani tolik zmačkané.

Prohlédněte si další nabídku elektra

Lednice

Pračky

Televizory

Sušičky

Mobilní

telefony

Notebooky

Kávovary

Myčky

nádobí

Vestavné

spotřebiče

Smart

elektro

Vysavače

Péče

o tělo

Do

kuchyně

Mikrovlnné

trouby

Audio

Sporáky

Sluchátka

Příslušenství

ELEKTRO

Lednice

Pračky

Televizory

Sušičky

Mobilní

telefony

Notebooky

Kávovary

Myčky

nádobí

Vestavné

spotřebiče

Smart

elektro

Vysavače

Péče

o tělo

Do

kuchyně

Mikrovlnné

trouby

Audio

Sporáky

Příslušenství

Sluchátka


Článek pro Vás připravila Jana Houbová