Rozdíly v energetických třídách lednic

  • 2 minut čtení

Při výběru nové lednice je nutné myslet na řadu kritérií. Mezi nejdůležitější patří objem, výkon, hlučnost a spotřeba energie. Všechny tyto informace lze vyčíst z energetického štítku, kterým je povinně vybaven každý elektrospotřebič.

V horní části štítku je uvedena energetická třída. Spotřebiče jsou podle energetické náročnosti děleny do sedmi tříd na stupnici od A+++ po D, kde A+++ označuje nejvíce úsporné lednice a D zase ty nejméně šetřivé. Starší řazení bylo na škále A až G. Protože ale energetická náročnost nových spotřebičů stále klesá, vznikly třídy A+, A++ a A+++. V současné době už je třída A nejběžnější a spotřebiče nižších tříd už se téměř neprodávají. Od listopadu 2019 můžeme čekat úpravu stupnice zpět na A-G, kde třída A bude odpovídat nynější A+++ jako nejúspornější.

Energetický štítek lednice LG GBB60SWGFE

Energetický štítek lednice LG GBB60SWGFE

Přestože při výběru lednice hraje důležitou roli cena, koupě levné lednice se z dlouhodobého hlediska nemusí vždy vyplatit. Některé levné lednice mohou patřit do nižších energetických tříd a peníze, které ušetříme na vstupní investici, se ztratí ve vysokých nákladech na provoz. Roční spotřeba spotřebiče je uvedena ve spodní části energetického štítku a udává se v kWh. Průměrná cena za jednu kWh elektrické energie se pohybuje od 4,30 do 4,90 Kč. Úsporná lednice se tedy rozhodně vyplatí a dá se pořídit i za příjemnou cenu. Starší modely mají vyšší provozní náklady. Obvyklá životnost lednice bývá 6 až 10 let a spotřeba po jejím překročení stoupá.

Za úsporné lednice jsou považovány ty, které patří do energetické třídy A+ a výše. Spotřeba energie lednice třídy A je považována za standard a rozdíly mezi třídami jsou přibližně 20 % spotřeby. S trochou nadsázky tedy lednice třídy A++ může ročně ušetřit až téměř polovinu nákladů a A+++ skoro dvě třetiny nákladů ve srovnání s A třídou. Na druhou stranu chladnička třídy D spotřebuje energie o dvě třetiny víc.

Kombinovaná lednice s mrazákem dole Samsung RB33N340NWW

Kombinovaná lednice s mrazákem dole Samsung RB33N340NWW

Kromě peněz lednice s nízkou spotřebou energie šetří i životní prostředí. I když jsou nové lednice stále úspornější, dá se jejich efektivita zvýšit dodržením optimálních podmínek pro provoz. Kromě respektování životnosti je také dobré neplýtvat zbytečně energií a nenechávat zbytečně otevřená dvířka. Lednice by se měla pravidelně odmrazovat a neměla by se plnit více než ze 70 %. Důležité je také vhodné umístění a údržba. Předpokládaná okolní teplota je okolo 21°C, takže není vhodné stavět lednici vedle sporáku a jiných zdrojů tepla, stejně jako moc blízko nábytku a zdí.

Lednice

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.