Jak vybrat správnou lednici a jejich velký test 2018!

V moderní domácnosti se sotva obejdeme bez ledničky. Pokud nechceme chodit na nákup každý den nebo si pod domem vybudovat ledovnu, budeme si muset nějakou pořídit. Ale jakou vybrat? Jak se vyznat ve všech speciálních funkcích, kterými se dneska pyšní téměř každý model? Co všechno zohlednit, aby byl výsledek co nejlepší?

V našem článku jsme vám pro inspiraci vybrali šestici nejlepších kombinovaných chladniček napříč různými značkami i cenovými kategoriemi. Kombinované chladničky patří mezi nejvyužívanější, protože mimo chladící prostor obsahují i mrazák. V jednom spotřebiči tak máte všechno pěkně pohromadě.

NEJLEPŠÍ Z NEJLEPŠÍCH

Lednice Gorenje N6X2NMX - objem chladničky/mrazničky - 222/86 l

Populární kombinovaná chladnička je skvělou volbou v poměru cena/výkon. Lednička se pyšní ionizační technologií IonAir, která vypouští do vnitřního prostoru záporné ionty a vytváří speciální mikroklima s minimem bakterií. Výrazně tedy prodlužuje čerstvost potravin. Abyste dovnitř mohli uschovat co nejvíc věcí, nabízí spotřebič polohovatelné police. Samozřejmostí je nízká en. třída A++ a zásuvka CrispZone s regulací vlhkosti. Teplotu uvnitř nemusíte řešit, inteligentní senzory ji vyrovnávají podle toho, jak často otevíráte dvířka. Pokud by se vám je náhodou povedlo nedovřít, lednička vás upozorní zvukovým signálem. Beznámrazový systém True NoFrost vás kompletně zbaví otravného odmrazování. Jeho nevýhodou je však vyšší hlučnost.

Lednice Bosch KGN39VL35 - objem chladničky/mrazničky - 279/87 l

LG lednice

Objemná nerezová kráska minimalistického designu uskladní nákup pro celou rodinu. Je méně hlučná než předchozí model a k obvyklým vlastnostem přidává například oblíbenou nulovou zónu – udržuje teplotu okolo 0°C a neklesá níže, čímž prodlužuje čerstvost potravin (hodí se hlavně pro maso a ryby). Pokud často otevíráte dveře a přidáváte nové potraviny například při nákupu, oceníte funkci SuperChlazení a SuperMrazení (expresní mrazení), které v ledničce i mrazáku po určitou dobu sníží teplotu, aby se přidané potraviny rychle ochladily. Samozřejmostí je NoFrost, antibakteriální ochrana, protipachový filtr a ener. třída A++.

Lednice LG GBB60PZGFB - objem chladničky/mrazničky - 250/93 l

Elegantní kombinovaná chladnička od LG se pyšní energetickou třídou A+++, tedy zatím tou nejúspornější na trhu. Chlazení zajišťuje lineární kompresor, který oproti standardnímu kompresoru vytváří přímočarý pohyb sám o sobě, čímž snižuje tření a spotřebu energie až o 32 %. Zároveň není tak hlučný a LG na něho dokonce nabízí záruku 10 let. Chladničce nechybí funkce True No Frost a také systém Multi-air flow, který zajišťuje maximálně efektivní cirkulaci chladného vzduchu. Pokud by se vám chladnička porouchala, s inteligentní diagnostikou od LG rychle odhalíte problém – stačí zavolat na zákaznickou linku a přiložit chytrý telefon k ledničce.

Lednice Beko RCNA 400 E30ZX - objem chladničky/mrazničky - 232/99 l

Vychytávky navíc nabízí nerez lednice Beko. K již klasickému beznámrazovému systému a protizápachovému filtru, displeji či nerezovému držáku lahví se může pochlubit například aktivním ionizátorem neutralizujícím bakterie uvnitř spotřebiče nebo speciálním modrým světlem. To zajišťuje pokračování fotosyntézy v ovoci a zelenině, díky čemuž zůstávají potraviny déle čerstvé. Systém dvojitého chlazení Neo Frost pak nemísí pachy mezi chladničkou a mrazničkou. Lednice je tichá, elegantní a prostorná. Malé mínus jí můžeme připsat za energetickou třídu A++. Jinak se jedná o skvělou volbu s velkým množstvím zajímavých funkcí.

Lednice Samsung RB37J5018SA  - objem chladničky/mrazničky  - 267/98 l

Výborná volba od osvědčeného výrobce. Má velký objem a díky polohovatelným přihrádkám ve dveřích si její vnitřní prostor můžete uzpůsobit dle svého přání. Systém Twin Cooling Plus chladí mrazák a ledničku nezávisle na sobě, takže nedochází k mísení pachů. Součástí je Fresh Zone (nulová zóna) pro maso a ryby, beznámrazová technologie True No Frost a energetická třída A+++. Díky perfektnímu rozmístění LED osvětlení a čirým poličkám máte dokonalý přehled o uložených potravinách. Nevýhodou je hlučnější provoz, což však u ledniček těchto kategorií bývá zvykem.

Lednice LIEBHERR CBEF 4805 - objem chladničky/mrazničky  - 242/115 l

Moderní lednice německé firmy Liebherr se může směle zařadit do top výběru. Potěší zejména elegantním vzhledem, objemným mrazákem a speciálními funkcemi. Nerezový povrch je opatřen úpravou SmartSteel, která minimalizuje viditelnost otisků prstů. Zajímavá je také technologie BioFresh, která nahrazuje známou nulovou zónu a je ještě účinnější. Mezi další specialitky patří dvojitý systém chlazení DuoCooling, beznámrazový SmartFrost či VarioSpace, se kterým můžete kompletně upravovat vnitřní prostorové uspořádání lednice.

Čím se řídit při výběru nové lednice?

Při výběru nové lednice si hlavně důkladně přeměřte rozměry. Bylo by smutné, kdybyste kvůli centimetru museli spotřebič vracet – a že se to stává. Poté je důležité promyslet, kolik lidí bude lednici využívat. Počítejte zhruba 70 litrů prostoru v chladničce na hlavu.

Technologie v lednici

A jaký zvolit typ?

Nejoblíbenější jsou kombinované chladničky, tedy lednice s mrazákem, které zvládnou pojmout dostatek jídla i pro velkou rodinu a zároveň zamrazit zásoby na horší časy. Pokud nechcete, aby vám chladnička narušovala soudržnost kuchyňské linky, můžete zvolit vestavnou lednici – oblíbené jsou třeba lednice Electrolux ENN či Whirlpool ART. Je-li vás doma více a máte dostatečné místo v kuchyni, hodit se vám bude americká lednice. Ta nabízí obrovský úložný prostor, Door-in-Door technologii pro snadný přístup k potravinám, často také dávkovače vody a vyrobníky ledu. To vše však za vysokou pořizovací cenu.

Jak je vidno, pokrok nezastavíš a výrobci se neustále snaží vymýšlet nové a nové technologie a speciální funkce. Některé z nich možná běžný člověk ani nevyužije, nicméně pokud máte doma lednici starou, zvažte její výměnu, vyplatí se to. Lednička je totiž spotřebič, který je zapnutý opravdu pořád a tak je velmi podstatné pořídit si úsporný model. Energetická třída hraje při výběru důležitou roli. Čím víc plusů, tím víc peněz - ročně můžete ušetřit až 2 500 Kč!

Hlavně si přečtěte náš článek o tom, jak a které potraviny uchovávat v lednici!

LEVNÉ LEDNICE

Nechce se vám utrácet za speciální funkce, které dost možná ani nebudete potřebovat? Na trhu existuje i spousta levnějších modelů. Nebudou mít aktivní modré světlo ani výrobník ledu, ale pro běžné potřeby budou naprosto dostačující. Tady jsou nejlepší lednice do 10 000 Kč, které můžete nyní na trhu sehnat:

Beko RCSA 270 M21W – nejlevnější a nejoblíbenější – objem chladničky/mrazničky - 175/85 l

Vítěz na Heurece má své první místo zasloužené. Za perfektní cenu získáte hezkou ledničku, která spolehlivě plní všechny základní funkce. Je tichá, relativně prostorná a přehledná. Madla a těsnění má opatřena antibakteriálním štítem, který brání vniknutí bakterií mezi potraviny. Nechybí úsporné LED světlo a prostorný mrazák. Nevýhodou je energetická třída A+.

Gorenje 6192 AX – super kousek pod 10 000 Kč – objem chladničky/mrazničky - 227/95 l

Oproti předchozí chladničce nabízí podstatně více. Jeden z nejoblíbenějších modelů od Gorenje se pyšní energetickou třídou A++, takže vám ušetří opravdu hodně. Součástí je zásuvka CrispZone s regulátorem vlhkosti, která pomáhá uchovat ovoce a zeleninu déle čerstvé. Chladničku vylepšuje technologie Frost Less, která redukuje hromadění ledu. Velikánskou zásuvku v mrazničce Space Box uvítáte, pokud zamrazujete veliké kusy potravin. Velkou výhodou je i dveřní systém Slot-in, díky kterému můžete chladničku postavit těsně ke zdi nebo skříňce a vždy ji bez problémů otevřete.

NĚCO EXTRA pro milovníky originality

Retro Lednice

 

I ti z vás, kteří chtějí mít v kuchyni nějakou specialitku, si přijdou na své. Na trhu můžete sehnat třeba populární retro ledničky, které vnesou do vaší domácnosti atmosféru 60. let.  Mezi takové se řadí např. Amica VD 1442 AB nebo BOSCH KCE 40 AR 40.

Milovníci moderních technologií si zase mohou pořídit ledničku z edice Smart Home, která má zabudovanou Wi-Fi. Pomocí telefonu v ní lze nastavit teplotu, zapnout expresní mrazení nebo provést rychlou diagnostiku.

Přejeme šťastnou ruku při výběru!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články