Jak na smartphonu pořídit skvělé fotografie

Mobilní telefony mají jednu obrovskou výhodu. Ať už na dovolené, při rodinné oslavě nebo při cestě do práce, vždy je máme u sebe v kapse. Díky tomu, že mobilní telefon má ve standardní výbavě fotoaparát, velice často jej používáme i k zachycení důležitých a okamžiků. Spousta lidí však svým telefonem fotí jen tak pro radost. Dumali jste nad tím, jak svým mobilním telefonem mohli pořídit tak skvělé fotografie? Prozradíme vám alespoň několik základních triků. U jednotlivých tipů navíc naleznete nejlepší fotografie pořízené mobilním telefonem v roce 2014. O jejich pořadí rozhodovali porotci soutěže Mobile Photography Awards.
 

"Místo zoomu je mnohem lepší udělat pár kroků navíc."

Profesor OKAY

 

U všech fotografií pořizovaných chytrým telefonem platí stejné pravidlo. Nepoužívejte digitální zoom! Ten snižuje kvalitu pořizované fotografie. Digitální zoom zvětšuje pouze výřez obrázku prostřednictvím svého softwaru. To však můžete udělat až na svém počítači a častokrát se vám to podaří i v lepší kvalitě. Jak si objekt přiblížit, když je to nutné? Perfektní výsledky vám zaručí pouze zoom ve vašich nohách. Přesně tak. Je mnohem výhodnější udělat několik kroků navíc a přilbížit se k fotografovanému objektu po svých, než si jej přibližovat zoomem.


 

Vítězný snímek od Atle Ronningena v kategorii Cestování.

 

 

 

 

"Rovné držení mobilního telefonu dokáže s fotografií zázraky."    

Profesor OKAY

I zkušení fotografové dělají velice často tuto základní chybu. Poté se může stát, že strom roste šikmo k zemi a řeka či potok tečou do kopce. Na spoušť proto nespěchejte a raději si dejte na čas, abyste zkontrolovali, zda je horizont v rovině. U některých chytrých telefonů vám pomůže zobrazení pomocných linek.

 

 


 

V kategorii Architektura a design bodovala tato fotografie Erica Muellera

 

"Vnímejte struktury a obyčejné věci budou neobyčejné."

Profesor OKAY

Krajiny i běžné předměty působí mnohem zajímavěji, když necháte vyniknout struktury. Táhnoucí se linie a hra stínu se světlem dokáží udělat skutečné zázraky. Pokud míří koryto potoka do středu obrázku nebo leží horizont v tzv. zlatém řezu, vyniknou zajímavé struktury, kterých byste si normálně dost možná ani nevšimli.


 

Mezi černobílými fotografiemi zvítězil Joshua Auckenthaler.

 

 

 

 

 

"Vždy mějte pevnou ruku a telefon držte klidně!"

Profesor OKAY

Západ slunce dokáže obměkčit nejedno kamenné srdce. V důsledku ubývajícího světla mají fotoaparáty v mobilních telefonech problémy pořídit kvalitní fotografie. Doba expozice se oproti normálním světelným podmínkám prodlužuje a díky tomu je na fotkách patrný i sebemenší třes rukou. Z toho důvodu je důležité při fotografování západu slunce dbát na klidné držení vašeho smartphonu. Nejlepší je jej někde položit, případně si pořiďte stativ určený přímo k držení smartphonu během fotografování.

 

 

  

Nejlepší fotografii z divoké přírody zachytil minulý rok Andy Royston.

 

 

 

"Nepodceňujte detaily. Pravě ty totiž rozhodují!"

Profesor OKAY

Scenérie vás naprosto ohromila, ale na fotce působí podivně ploše a nezajímavě? Vše může změnit jednoduchý trik. Stačí do popředí umístit nějaký detail, díky kterému získá oko možnost srovnání. Může to být osoba, skála, kolo, motorka nebo klidně křoví. Jakákoliv takováto maličkost může rozhodnout o kvalitě fotografie.

 

 

 

 

Nejlepší fotografii na téma dopravy vyfotil Nazaret Sanches Rodriguez.

Už věříte, že i na mobil je možné zachytit skvělé fotografie? Sledujte Profesora OKAY a získejte ještě více chytrých rad a triků!

​Mohlo by vás zajímat


3 důvody, proč si pořídit akční kameru

Jistě jste už viděli nějaké video natočené na outdoorovou (akční) kamerou. Proč byste si ji měli pořídit? Přinášíme 3 hlavní důvody.

Přečíst více >>

Jak vybrat mobilní telefon

Výběr mobilního telefonu řeší tisíce Čechů denně. Přinášíme vám zábavný článek, který s výběrem rychle pomůže.

Přečíst více >>

Zvyšují mobilní telefony riziko rakoviny?

Dnes už nejsou výjimkou lidé, kteří protelefonují i šest hodin denně. Zadělávají si na zdravotní problémy, nebo je téma "rakovina a mobil" jen další fámou?

Přečíst více >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články