Zvyšují mobilní telefony riziko rakoviny?
Už je to pár let, co se po celém světe začaly objevovat varovné zprávy, že používání mobilního teleofnu po delší dobu může způsobit některé druhy rakovin. Na první pohled vypadá toto varování vcelku opodstatněně. Tvrzení totiž stačí jen obalit pojmy jako "rádiové vlny" nebo "elektromagnetické záření" a hned zní o něco vážněji. Jak to ale s mobilními telefony doopravdy je? Máme se čeho obávat?
Jak komunikuje mobil
Rádiové vlny jsou v lidské komunikaci využívány už více než jedno století. Jedná se o specifický druh elektromagnetického vlnění šířící se obrovskou rychlostí prostorem. Každý dnešní mobilní telefon je díky radiovému signálu připojený k celulární rádiové síti. Tu využívá při hovorech i SMS zprávách. Elektromagnetické záření v podobě rádiových vln je tedy neustále přítomno kolem nás a dokonce námi prochází. Vůbec nezáleží na tom, jestli zrovna mluvíme do telefonu nebo ne. Pokud by otázka zněla, zda mobilní telefon využívá elektromagnetické vlnění, odpověď by byla kladná.
Nejsou vlny jako vlny
Rádiový signál však není pro lidské tělo nebezpečný. Neexistuje vědecký důkaz, že by rádiový signál způsoboval zdravotní problémy, a už vůbec ne z používání telefonu. Proč je tedy kolem tohoto záření takový humbuk? Odpověď je jednoduchá. Rádiové vlny totiž nejsou zdaleka jediným druhem elektromagnetického záření. Máme tu také světlo, infračervené a nechvalně známé ultrafialové záření. Ještě o něco rizikovější typ je rentgenové záření, které ve velkých dávkách již může způsobit problémy. Největším zabijákem mezi elektromagnetickými vlnami je tzv. gama záření, které vzniká při radioaktivních dějích. Pokud tedy mluvíme o specifickém typu elektromagnetického záření, můžeme ho lehce označit za nebezpečné. Je však nutné hovořit konkrétně, nikoli strčit veškerý elektromagnetismus do jednoho pytle.
Konečný verdikt Profesora OKAY
I když rádiové vlnění bohužel dokáže způsobovat velké problémy například včelám, ptákům a jiným živočichům, rakovinu z něj rozhodně nedostaneme. Narozdíl od jiných elektromagnetických vln totiž nebezpečné není. Nicméně ani tak nemohu dlouhé telefonování doporučit, protože má negativní vliv především na lidskou psychiku. Způsobuje také mnoho dopravních nehod. V jistém smyslu tedy neustálé telefonování nebezpečné být může. Jen poněkud jiným způsobem, než se mnozí obávali.
Chcete si ověřit fakta o technologiích? Napište Profesorovi OKAY!
Mohlo by vás zajímat
![]() |
Pohřbili jsme 13 mýtů o elektruI kolem elektrospotřebičů se šiří veliké množstvý pověr, mýtů a polopravd. Zaměřili jsme se na ty nejčastější a pořádně je prozkoumali.
|
![]() |
Dokáže magnet zničit nebo vymazat pevný disk?Je přirozené, že máme o své technické lahůdky obavy. Je ale třeba se obávat i běžného magnetu?
|
![]() |
Způsobují mobilní telefony a notebooky neplodnost?Profesor OKAY si posvítil na velice známý mýtus o tom, že notebooky a mobily způsobují neplodnost. Na co myslíte, že přišel?
|
Podobné články
-
Pojem LCD jako by se vytratil z trhu. Co se s ním stalo a co znamená označení LED, které se u obrazovek nyní používá? Čtěte dále!
-
Je úplné vybití prospěšné mobilním bateriím?
Často se tvrdí, že když vybijete mobil či notebook až na dřeň, šetříte tím baterii. Ale skutečně to tak je? -
10 překvapivých zajímavostí o lidském těle
V ěděli jste, že pokud by se odstranilo veškeré volné místo v atomech v lidském těle, vešla by se celá populace do jednoho jablka? Další zajímavosti naleznete v článku Profesora OKAY. -
Je nutné flash disk bezpečně odebrat, než ho od počítače odpojíme?
Skutečně děláme chybu, když před odpojením flashky nepoužijeme funkcI "Bezpečně odebrat hardware"? -
Dokáže magnet zničit nebo vymazat pevný disk?
Je přirozené, že máme o své technické lahůdky obavy. Je ale třeba se obávat i běžného magnetu? -
Jak ochránit nábytek před psem
Jak ochránit nábytek před psem aby nám co nejdéle vydržel jako nový? ➤ Všechny triky jak chránit nábytek před psem naleznete zde! ✔ OKAY.cz -
Je počet megapixelů opravdu důležitý?
Čím má fotoaparát více megapixelů, tím lépe! Skutečně je to tak jednoduché, nebo nás čísla jen vodí za nos? -
10 překvapivých zajímavostí o mobilních telefonech
Smartphony se staly nedílnou součástí našich životů. Přečtěte si 10 faktů o mobilních telefonech, které jste možná ani nevěděli. -
Větší obrazovka neznamená kvalitnější obraz
Myslíte si, že větší obrazovka znamená kvalitnější obraz? V našem článku zjistíte, jak to ve skutečnosti je. -
Je vyšší rozlišení na mobilech vždycky lepší?
Každý rok se objeví mobilní telefony s vylepšenými displeji a samozřejmě i vyšším rozlišením. Má to ale smysl?