Jak vybrat mobilní telefon

Profesor OKAY radí, jak vybrat mobilní telefon

Mobilní telefon je předmět jednadvacátého století. Dnes už těžko natrefíme na někoho, kdo by jej nepoužíval. V dnešní hektické době to snad ani není možné. Mobilní telefony používají už i děti velmi nízkého věku a lidé ve vlacích, tramvajích či autobusech si telefonem krátí dlouhý čas. Telefonů je na trhu neuvěřitelné množství a výběr správného mobilu může být docela náročný.

Paradoxně, mobilní telefon je jediné zařízení, jehož výběr se neodvíjí od primární funkce. Telefonovat či posílat SMS a MMS totiž můžete s každým mobilem, stejně jako na většině přístrojů se připojíte na Wi-fi či Bluetooth. Výběr mobilního telefonu je tedy závislý spíše na ostatních vlastnostech telefonu, jako je odolnost, design, rychlost či schopnost fotografovat. Tento článek vám pomůže najít cestu k nejvhodnějšímu mobilnímu telefonu.

Princip je opět jednoduchý. Co kromě telefonování od mobilu očekáváte? Jeden mobilní telefon samozřejmě může mít více uvedených klíčových vlastností - je jen na vás, který z kategorie se vám nejvíce zalíbí.

 

 

Základní telefon

Chci klasická tlačítka a nízkou cenu

Jestliže vybíráte mobilní telefon pro seniora, doporučujeme vám tento článek

Mobilní telefony ovládla dotyková technologie - většina lidí si na nový druh ovládání již zvykla, výrobci naštěstí doposud myslí i na nepřátele dotykových displejů. Pokud zkrátka nechcete mobil, jehož přední stranu zcela zabírá displej, poohlédněte se po klasickém designu. Tyto telefony jsou vybaveny displeji s nižším rozlišením, technicky nejde o "chytré telefony", ale jinak nabízejí i celou řadu moderních funkcí. Některé podporují i dvě SIM karty a není problém se s nimi ani připojit k internetu. Velkou výhodou těchto telefonů je i nízká cena, která oproti moderním smartphonům nijak nezatíží rozpočet.

Klasické mobilní telefony

 

Odolný telefonChci odolnost a výdrž

Potřebujete mít mobil za každou cenu u sebe, i když se pohybujete v náročných podmínkách? Ať už jste dobrodruzi nebo profesionálové, neobejdete se bez mobilu, který zkrátka něco vydrží. Naštěstí existují telefony, které jsou jako stvořené pro náročné podmínky. Nerozhodí je tvrdý pád na zem, nepronikne do nich prach a dokonce ani voda. Skla jejich displejů jsou často tvrzená technologií Gorilla Glass, povrch pogumovaný a precizně utěsněný. Vyšší modely odolných telefonů jsou testovány proti vysokému tlaku i kyselému prostředí. Tato kategorie telefonů nabízí klasické modely s tlačítky i dotykovými displeji. Můžete si tedy vybrat podle svých nároků na ovládání. I ceny příjemně překvapí a řadí se spíše k nižšímu průměru.

Pokud máte o odolnosti těchto telefonů pochybnosti, zkuste toto video.

Odolné telefony

 

Smartphone

Chci dotykový displej a moderní aplikace

Největší podíl na trhu s mobilními telefony již zaujímají stylové smartphony. Jedná se o anglicismus, který označuje tzv. chytré telefony. Jako chytrý mobil se označuje každý telefon, který poskytuje moderní funkce, dotykovou technologii a snadný přístup k internetu nejen přes Wi-fi, ale i přes mobilní sítě. Většina smartphonů používá operační systém Android, některé pak systém Windows Phone (telefony iPhone samozřejmě používají iOS od Applu). Operační systémy se ve výsledku zase tolik neliší. Důležitý je však výkon, který obstarávají až čtyřjádrové procesory. Pokud však od chytrého telefonu neočekáváte zázraky, můžete jej pořídit za velice nízkou cenu. Dostanete tak velký a poměrně výkonný mobil, na kterém si užijete hry, zábavné aplikace i seriály.

Jak vlastně fungují dotykové displeje, to se můžete dočíst zde.

Nejlevnější smartphony

 

Dual SIM

Chci účinnou pracovní i osobní komunikaci

Nepatříte k těm, kteří mobil využívají jen kvůli zábavě, ale chcete jeho prostřednictvím hlavně komunikovat? V tom případě potřebujete mobilní telefon podporující Dual SIM, tedy dvě SIM karty současně. Můžete tak efektivně oddělit pracovní hovory od soukromých a přehledně spravovat až tisíce kontaktů. Většina mobilních telefonů s Dual SIM patří mezi smartphony a kromě kvalitní komunikace samozřejmě podporují i moderní aplikace, připojení k internetu a všudypřítomné hry. Nezískáte tak jen nepostradatelného pomocníka, ale také přístroj pro surfování po internetu a poslech hudby.

Dual SIM telefony

 

Fotomobil

Chci fotoaparát s možností volání

Možná zavádějící označení, ale skutečně to tak je. Stále více uživatelů od mobilního telefonu vyžaduje nekompromisní výkon vestavěného fotoaparátu. Velikost snímače digitálních fotoaparátů v telefonech sice nepřesahuje velikost většího prášku, ale na optickém výkonu výrobci hodně zapracovali. Proto na trhu najdeme vynikající fotomobily, které si dokážou poradit i s horším světlem. V jistém smyslu není divu, že fotomobily v podstatě vytlačily z trhu běžné kompaktní fotoaparáty. Kromě pořizování snímků s až 20 megapixely totiž umí zcela všechno, co zvládnou ostatní smartphony. Dokonce nemají problém ani s Full HD videem a dokážou ze sebe dostat i slušný optický zoom. Obrovskou výhodou je plná konektivita, která vám umožní fotografie okamžitě sdílet na sociálních sítích. K zahození není ani přední fotoaparát, kterým pořídíte populární selfie.

Fotomobily

Stylové notebooky

Chci prostě to nejlepší

Protože smartphone za dva tisíce korun pochopitelně neposkytuje takový komfort při ovládání, maximální konektivitu ani ohromující výkon, musejí se nejnáročnější uživatelé poohlédnout po opravdovách mistrech v oboru. Těmi jsou skutečně výkonné telefony s připojením LTE (4G). To znamená, že jsou plně připraveny pro vysokorychlostní připojení k internetu téměř kdekoliv. Současně nabízejí luxusní vzhled, špičkový displej a také výkon pro nejnáročnější aplikace a hry. Tyto telefony často podporují i Dual SIM režim a ačkoli nejde nutně o fotomobily, nechybí jim ani výkonný fotoaparát. Patří sem všechny vlajkové lodě velkých výrobců, jako je Samsung, LG, Sony, nebo samozřejmě Apple se svým legendárním iPhonem. Špičkové mobily nejsou jen skvělé nástroje pro práci i prvotřídní zábavu, ale také nepostradatelné módní doplňky. Vlastnit takový telefon je výsada a prestiž. 

Špičkové smartphony s podporou LTE

 

Phablet

Chci velký a krásný displej

Ne každý nosí mobilní telefon v kapse, a tak můžeme v nabídce mobilů najít i skutečně velké kousky. Mobilní telefony s úhlopříčkou displeje přes 5,5" jsou označovány jako phablety. Název je složeninou slov phone a tablet - tato zařízení tedy spojují vlastnosti mobilního telefonu a tabletu. Z každého si berou to nejlepší, takže podporují všechny možnosti mobilní komunikace a bez problému na nich zhlédnete i film ve vysoké kvalitě. Technicky vzato jde o plnohodnotné výkonné mobily s velkými displeji. Sice je pravděpodobně do kapsy nechováte, ale obraz bude rozhodně stát za to. Jen připomínáme, že ani se zvukem na tom není žádný mobilní telefon vůbec špatně a můžete ho s klidem používat i jako hudební přehrávač. Pokud tedy toužíte po nejlepším možném obraze, který přináší skvělé zážitky i z mobilních her, zvolte phablet. Rozlišení displeje nejlepších phabletů dokonce přesahuje Full HD.

Phablety

 

Snad kromě nejlevnějších telefonů je vysoce pravděpodobné, že mnohé telefony kombinují více zásadních funkcí. V našem článku si ale můžete ihned stanovit priority a dále se řídit cenou a hlavně vlastním vkusem. Užijte si výběr! 

Stále si nemůžete vybrat? Jste náročnější a chcete specifický model? Napište profesorovi OKAY!

Mohlo by vás zajímat


10 překvapivých zajímavostí o mobilních telefonech

Smartphony se staly nedílnou součástí našich životů. Přečtěte si 10 faktů o mobilních telefonech, které jste možná ani nevěděli.

Přečíst více >>

Jak vybrat paměťovou kartu

Paměťové karty jsou nejčastějším prostředkem, jak určitým zařízením rozšířit jejich kapacitu. Tento článek vám s jejich výběrem pomůže.

Přečíst více >>

Co nám dnes nahrazuje smartphone

Smartphony jsou takové moderní švýcarské nože. Schválně, přemýšleli jste někdy, co už dnešní telefony zastanou?

Přečíst více >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články