Jak funguje prací prášek

Prací prostředek, ať už práškový nebo tekutý, je nepostradatelný pro náš každodenní život. Od rozličné špíny nás chrání už skoro sto let. Princip pracího prostředku byl představen v Německu během první světové války, kdy Evropa značně trpěla nedostatkem mýdla. Rozsáhlé používání moderního pracího prostředku se plně rozběhlo ve 40. letech dvacátého století.

Dnes známe mnoho druhů pracích prostředků. V současnosti jej po celém světě vyrábí stovky renomovaných značek. Všechny prací prostředky ale ve skutečnosti fungují naprosto stejně. Pojďme se podívat jak!

Jak probíhá čištění

Všechny prací prostředky mají jeden společný prvek. Jsou to povrchově aktivní látky zvané tenzidy. Syntetické tenzidy také někdy nazýváme saponáty. Právě tyto sloučeniny hrají zásadní roli při praní prádla. Tenzidy vynikají schopností se vázat na ostatní látky a sloučeniny. Jde v podstatě o mikroskopické můstky, kterými můžou být různé látky propojeny. Tenzidy mají hlavičku, která se váže na vodu, a "ocas", který se váže na nepolární sloučeninu. V tomto případě špínu.

Pro její odstranění je nutné ji převést do vodného roztoku a dostat pryč pomocí vody. Tenzidy se dokážou jedním svým koncem navázat na špínu a druhým koncem na molekulu vody. Tím propojí špínu s vodou. Při praní je pak veškerá špína navázána na tenzidy a odtéká společně s vodou. Zjednodušeně můžeme tenzidy přirovnat k vyhazovačům v baru. Zkrátka chytí špínu a doslova ji odtáhnou z prádla.

 

 Jak funguje prací prášek

 

Prací prášek tedy bojuje se špínou za pomoci jednoduché chemie. Bude zřejmě trvat ještě velmi dlouho, než tento princip praní nahradí nová a účinnější technologie.

Líbil se vám tento článek? Zajistěte si přísun dalších zajímavých rad a tipů od Profesora OKAY!

 

Mohlo by vás zajímat


Řešení problémů s pračkou

V tomto článku vám prozradíme jak na problémy, které mohou nastat po koupi nové pračky. Jejich viníkem však není nová pračka, ale chemie.

Přečíst více >>

Jak pečovat o automatickou pračku

Věděli jste, že i o pračku je potřeba pečovat? Více se dočtete v našem článku.

Přečíst více >>

Jak vybrat pračku

Správným výběrem pračky si můžete ušetřit spoustu peněz i nervů. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak pračku koupit chytře.

Přečíst více >>

 

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články