Přijďte na nejbližší prodejnu - vybrat

Je počet megapixelů opravdu důležitý?

V článku Jak vybrat fotoaparát jsme se vám pokusili vybrat nejvhodnější přístroj. Abychom vám řekli zcela vše, je třeba se podívat na zoubek jednomu populárnímu mýtu. Říkal vám soused, že jeho fotoaparát je lepší, protože má rozlišení 24 megapixelů oproti vašim 16 megapixelům? Můžeme podle počtu megapixelů skutečně posuzovat kvalitu fotoaparátu? Pojďme to prověřit.

Profesor OKAY se ptá. Je počet megapixelů opravdu důležitý?Nesmyslné rozlišení = nesmyslné rozměry

V době, kdy dva megapixely znamenaly technologii z jiného vesmíru, stálo za to mít jich co nejvíce. Nyní si musíte rozlišení naopak hlídat. Honba za velikými čísly zcela zničila úlohu megapixelů. Snímky z dnešních digitálních fotoaparátů jsou tak obrovské, že je na monitoru v plné velikosti nikdy nezhlédnete. Abyste je viděli celé a v plném rozlišení, museli byste mít několikametrový monitor s rozlišením přesahujícím Ultra HD. Jinak řečeno - fotografie byste si museli promítat na stěnu panelového domu, a to v ještě neexistujícím rozlišení a neexistující promítačkou.

Všeho moc škodí

Úsloví staré jako lidstvo samo, platí i pro dnešní technologie – stejně tak i pro megapixely. Veliké množství megapixelů fotografie spíše ničí. Může za to velikost obrazového senzoru. Rozměry snímače u mobilních fotoaparátů a kompaktů totiž nepřesahují velikost lentilky. Ano, několik milionů pixelů se musí vejít do rozměrů jedné lentilky. Pixely si na tak malém prostoru spíše překáží než pomáhají. Tranzistory na pixelech CMOS snímačů se tak částečně ruší navzájem a dochází k digitálnímu šumu a zhoršení obrazu. Dumali jste, proč zrcadlovka s 16 megapixely stojí o dost více než kompakt s 24 megapixely? Správně! Zrcadlovka má až osmkrát větší snímač a tím nabízí mnohem kvalitnější podání obrazu.

Konečný verdikt Profesora OKAY

Tento mýtus můžeme tedy z poloviny potvrdit a z poloviny vyvrátit. Počet megapixelů ovlivňuje kvalitu fotografie, avšak větší množství megapixelů v žádném případě nezaručí lepší kvalitu fotografií. Navíc – megapixely z vás ani ze souseda fotografa neudělají.

Chcete vyvrátit další mýtus? Sledujte Profesora OKAY!

Mohlo by vás zajímat


Pohřbili jsme 13 mýtů o elektru

I kolem elektrospotřebičů se šiří veliké množstvý pověr, mýtů a polopravd. Zaměřili jsme se na ty nejčastější a pořádně je prozkoumali.

Přečíst více >>

Dokáže magnet zničit nebo vymazat pevný disk?

Je přirozené, že máme o své technické lahůdky obavy. Je ale třeba se obávat i běžného magnetu?

Přečíst více >>

10 překvapivých zajímavostí o internetové době

Víte, že na světě je více aktivních mobilních telefonů než lidí? A současnost nabízí ještě mnohem zajímavější statistiky. Pojďme na ně!

Přečíst více >>

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.