139cm Full HD TV Strong za 11 999 Kč | pouze 9 ks

Jak funguje čtečka knih

Jistě jste si všimli, že displeje čteček elektronických knih jsou poněkud jiné než svítící LCD displeje dnešních tabletů, mobilních telefonů či notebooků. Čtečky nabízí šetrný obraz, který více než cokoli jiného připomíná klasický potištěný papír. V tomto případě zdání skutečně neklame. Princip e-book čteček je totiž založen na bázi elektronického inkoustu (E-ink). Jak tento jednoduchý a přitom geniální systém vlastně funguje?

Krása jednoduché fyziky

Funkce elektronického inkoustu je nečekaně prostá. Displeje využívající elektronický inkoust jsou složeny z miniaturních kapslí napuštěných mikroskopickými pigmentovými částicemi. U černobílých displejů jsou bílé částice nabité pozitivně, černé částice negativně. Každá kapsle je obklopena dvěma elektrodami, taktéž kladnou a zápornou. Každá elektroda neustále přitahuje opačně nabité částice, takže na povrch displeje dostává buď bílou, nebo černou barvu.

Čtečka podle požadovaného obrazu mění náboj všech elektrod, takže s pigmentovými částicemi pohybuje. Výsledkem je požadovaný odstín každé jednotlivé kapsle. Všechny kapsle dohromady pak utvoří obraz na displeji.

E-InkJak funguje čtečka knih

Šetří energii i naše oči

Displej s využitím elektronického inkoustu spotřebovává asi tisíckrát méně energie než běžný LCD displej. Proto elektronické čtečky s E-Ink displeji vydrží až několik týdnů na jedno nabití. Displeje jsou navíc velmi šetrné k lidským očím a umožní dlouhodobé a pohodlné čtení. Jejich jedinou nevýhodou je nečitelnost ve slabém osvětlení. K používání elektronické čtečky tedy potřebujeme přirozené světlo, stejně jako pro čtení klasické knihy.

Nyní už víte, proč jsou čtečky knih tak neuvěřitelně úsporné. Pokud vás láká jednu z těchto technických hříček vlastnit, není nic jednoduššího než si vybrat z naší nabídky.

Naše nabídka elektronických čteček >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0