Může zapnutý mobil způsobit pád letadla?
"Upozorňujeme cestující, že na palubě letadla je přísně zakázáno používat některá elektronická zařízení, zejména mobilní telefony..." Každý, kdo někdy cestoval letadlem, slyšel tento pokyn od letušek a stewardů během poslechu bezpečnostních instrukcí. Celá řada cestujících si ani po třetím letu nepamatuje, co by měli dělat v případě nouzové situace, ale zákaz používání mobilních telefonů zná téměř každý. Je ale tento pokyn skutečně pochopen správně, nebo se cestující zaměřují právě na to nejbanálnější?
Mobil jako zbraň hromadného ničení?
Jak by mobilní telefon vůbec mohl způsobit pád moderního dopravního letadla? Inu, nijak... a to ani s nejpochybnějšími aplikacemi. Dopravní letadlo je neuvěřitelně složitý systém kovu, elektroniky a hydrauliky. Malý mobilní telefon ho prostě nemůže poškodit, ani kdybyste ho začali používat místo kladiva. Je tedy třeba se v první řadě umírnit. Neexistuje způsob, jak by vaše oblíbené elektronické zařízení zničilo letadlo.
Neviditelný nepřítel
Skutečný důvod, proč by mobilní telefony měly na palubě letadla zůstat vypnuté, je prostý. Mobilní telefon neustále hltavě přijímá signál a stejně tak ho i vysílá. Jenže posádka komunikuje s kontrolní věží či jinými letadly také prostřednictvím signálu. Kdyby na palubě letadla soustavně telefonovalo a přijímalo zprávy třeba 200 lidí, dostal by se letoun do sítě nejrůznějších signálů. Přístroje v letadle by tak mohly mít problém se ve změti signálů zorientovat a pilotům by to mohlo komplikovat komunikaci. Neznamená to však, že by přístroje v letadle přestaly fungovat. Stejně tak by tento problém nemusel nastat vždy, spíše naopak. Proč ale bezpečnost letu pokoušet? Elektronické přístroje navíc generují slabé elektromagnetické pole, které by teoreticky také mohlo zmást některý z komunikačních přístrojů v letadle. Ale ani to by pro posádku a pasažéry nepředstavovalo žádné vážné nebezpečí.
Konečný verdikt Profesora OKAY
Zapnutý mobil pád letadla nezpůsobí. Některé světové aerolinky dokonce již používání mobilů v letadlech nezakazují, protože moderní technologie umožňuje jejich letadlům signály lépe odstínit nebo rozpoznávat. Evropské společnosti však zatím mobily zakazují. Respektujme tedy letová pravidla, jinak nás katastrofa skutečně může potkat. V podobě tučné pokuty.
Znáte nějaký mýtus, který chcete prozkoumat? Pošlete ho Profesorovi OKAY!
Mohlo by vás zajímat
![]() |
Pohřbili jsme 13 mýtů o elektruI kolem elektrospotřebičů se šiří veliké množstvý pověr, mýtů a polopravd. Zaměřili jsme se na ty nejčastější a pořádně je prozkoumali.
|
![]() |
Je vyšší rozlišení na mobilech vždycky lepší?Každý rok se objeví mobilní telefony s vylepšenými displeji a samozřejmě i vyšším rozlišením. Má to ale smysl?
|
![]() |
10 překvapivých zajímavostí o mobilních telefonechSmartphony se staly nedílnou součástí našich životů. Přečtěte si 10 faktů o mobilních telefonech, které jste možná ani nevěděli.
|
Podobné články
-
Pojem LCD jako by se vytratil z trhu. Co se s ním stalo a co znamená označení LED, které se u obrazovek nyní používá? Čtěte dále!
-
Větší obrazovka neznamená kvalitnější obraz
Myslíte si, že větší obrazovka znamená kvalitnější obraz? V našem článku zjistíte, jak to ve skutečnosti je. -
Je nutné flash disk bezpečně odebrat, než ho od počítače odpojíme?
Skutečně děláme chybu, když před odpojením flashky nepoužijeme funkcI "Bezpečně odebrat hardware"?