Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost je vzdálenost čočky (objektivu) od jejího ohniska. Její hodnotu určujeme v milimetrech. Při fotografování je ohnisková vzdálenost klíčová, protože určuje zorné pole objektivu.

Všechny objektivy, ať už samostatné nebo vestavěné v kompaktních fotoaparátech, mají pevně určenou ohniskovou vzdálenost. Jejich zorný úhel v praxi je však určen také velikostí filmu / snímače ve fotoaparátu. Pokud má fotoaparát menší snímač, než je kinofilmové políčko, ohnisková vzdálenost objektivu je násobena tzv. crop faktorem. Teprve potom dostaneme skutečnou ohniskovou vzdálenost objektivu v praxi. Viz ekvivalent pro 35 mm film

Ohnisková vzdálenost

Obecně platí, že objektivy s větší ohniskovou vzdáleností přibližují více než objektivy s malou ohniskovou vzdáleností. Mnohé objektivy dokážou měnit svou ohniskovou vzdálenost (optický zoom). Plní tedy univerzální funkci. S narůstající ohniskovou vzdáleností se zpravidla snižuje světelnost objektivu (zvyšuje se clonové číslo).

Na co jsou různé ohniskové vzdálenosti vhodné

Hodnoty jsou uvedeny po přepočtu na Ekvivalent pro 35 mm film. Pokud vás zajímá, co s fotoaparátem budete moci fotografovat, vždy sledujte ekvivalentní ohnisko.

  • 5 až 35 mm - Širokoúhlý objektiv. Krátká ohnisková vzdálenost dodává objektivu široké zorné pole. Je vhodná pro fotografování krajin, noční oblohy, momentek z dovolené nebo pro reportážní fotografii.
  • 35 až 50 mm - Základní objektiv. Tato ohniska jsou nejvhodnější pro ateliérovou práci, fotografování produktů či zachycování dění v interiérech. Ohnisko 50 mm přibližně odpovídá zornému poli lidského oka. Proto má nejpřirozenější perspektivu. 
  • 50 až 105 mm - Portrétní objektiv. Ohniskové vzdálenosti v tomto rozmezí se používají velmi často. Jsou vhodné pro většinu portrétů, fotografování dětí či domácích mazlíčků, nebo pro zachycování kulturních či společenských akcí. Tuto ohniskovou vzdálenost využívají také makroobjektivy.
  • 105 až 400 mm - Teleobjektiv. Kdo rád fotografuje zvířata, letadla, sport a vůbec všechny vzdálené objekty, bude potřebovat velkou ohniskovou vzdálenost. U těchto objektivů je důležité, aby zaostřený objekt vynikal před neostrým pozadím. Na dlouhá ohniska je nutné přesné ostření.
  • 400 mm a více - Superteleobjektiv. Obrovské přiblížení vám umožní pořizovat ostré záběry Měsíce, vzdálených divokých zvířat nebo detailní snímky automobilových závodů či dostihů. U takto dlouhých ohnisek je extrémně důležitý také optický stabilizátor nebo stativ.

Nabídka našich fotoaparátů >>  Nabídka našich objektivů >>

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky