Ekvivalent pro 35 mm film

Ekvivalent pro 35 mm film je praktická ohnisková vzdálenost objektivu na konkrétním fotoaparátu. Protože objektivy jsou zpravidla vyrobeny tak, aby dokázaly pokrýt kinofilmové políčko, jejich skutečné ohniskové vzdálenosti v praxi dosáhneme jen na přístrojích s Full Frame snímačem.

Většina snímačů digitálních fotoaparátů je ale mnohem menší, takže výsledný obraz ořezává. S menším snímačem má objektiv menší zorné pole a větší ohniskovou vzdálenost, takže v praxi více přibližuje. Ekvivalent vypočítáme pomocí tzv. crop faktoru neboli ořezového faktoru. Crop faktor odpovídá hodnotě, kolikrát je snímač fotoaparátu menší než kinofilmové políčko.

Výpočet ekvivalentu

Ohnisková vzdálenost objektivu x Crop faktor = Ekvivalent pro 35 mm film

Příklad

Fotoaparát Nikon D3100 je zrcadlovka s velikostí snímače APS-C (DX). Velikost jejího snímače je 1,5x menší než velikost filmového políčka. Pokud na ni nasadíme objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm, jeho ohnisková vzdálenost bude vynásobena hodnotou 1,5. Dostaneme tedy praktické ohnisko 75 mm.

Ohnisková vzdálenost

Crop faktor u jednotlivých snímačů

  • Snímač 1/2,3" - snímač většiny kompaktních fotoaparátů. Ohnisko dle crop faktoru násobíme číslem 5,63. Pokud má objektiv tohoto fotoaparátu ohnisko 100 mm, dostaneme přiblížení jako s objektivem 563 mm.
  • Snímač 1/1,7" - senzor lepších digitálních kompaktů. Ohnisko násobíme číslem 4,2.
  • Snímač 2/3" - typický pro klvalitní ultrazoomové fotoaparáty. Ohnisko násobíme číslem 3,6.
  • Snímač 4/3 - snímač typický pro dražší systémové kompakty Olympus a Panasonic. Ohnisko násobíme číslem 2.
  • Snímač APS-C - snímač levnějších zrcadlovek, převážně značek Canon a Nikon (DX). Ohnisko objektivů násobíme číslem 1,5.

Proto nám ve skutečnosti malý kompaktní fotoaparát nabídne mnohem větší přiblížení objektivu, než by napovídala jeho velikost. Reálné ohnisko objektivu může tedy být jen 50 mm, avšak ohnisko v praxi dosáhne až hodnoty přes 250 mm.

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky