Optický zoom

Optický zoom je změna ohniskové vzdálenosti objektivu provedená na základě posunování čoček uvnitř objektivu. Přibližuje scénu pomocí soustavy čoček. Je to poměr mezi mezními ohnisky objektivu. Například objektiv s mezními ohnisky 20 mm a 120 mm bude mít 6 x optický zoom.

Objektivy typu zoom se vyznačují tím, že jejich skupiny čoček ("optické členy") se vzájemně pohybují, přibližují a vzdalují. Vzájemný pohyb optických členů je způsoben miniaturními motorky. Vzdálenost jednotlivých optických členů musí být v každé fázi přesně vymezena. Kompaktní digitální fotoaparáty kromě optického zoomu využívají i digitální zoom.

Optický zoom

Co je dobré vědět o optickém zoomu

  • Optický zoom je narozdíl od digitálního zoomu naprosto neztrátový jev. Přiblížený obraz má stejné rozlišení jako nepřiblížený.
  • Hodnota optického zoomu (2x, 4x, nebo například 36x) není pro praktické fotografování podstatná. Na čem skutečně záleží, je rozsah ohniskových vzdáleností objektivu. Objektiv s 16x zoomem, který nabízí ohniskovou vzdálenost 10 - 160 mm, prakticky přibližuje méně než objektiv s 10x zoomem, který pracuje s ohniskem 20 - 200 mm. Na druhou stranu první objektiv umožňuje pořizovat lepší širokoúhlé záběry, protože má nižší minimální ohnisko.
  • Objektivy s proměnlivým ohniskem (optickým zoomem) mají kresbu vždy o něco málo horší než objektivy s pevným ohniskem. Pro maximální kvalitu obrazu je vždy vhodné zvolit specializovaný objektiv.
  • Pojem "zoom" je původně citoslovce, které označuje zvuk motorku objektivu při změně ohniskové vzdálenosti. Nicméně objektivy především pro digitální zrcadlovky nabízejí také plně manuální zoomování pomocí otočného kolečka.

Naše nabídka objektivů>>        Naše nabídka fotoaparátů >>

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky