Řešení problémů se sporákem

Máš doma nový sporák a myslíš si, že je všem starostem konec. Není to tak úplně pravda. Každému spotřebiči se musíš pravidelně věnovat a provádět alespoň základní údržbu, aby fungoval přesně tak, jak má. V tomto článku najdeš tipy na otázky, které mohou v průběhu provozu nového sporáku nastat.

koupí sporáku to nekončí.Doporučení pro bezpečné a dlouhodobé použití

Abys předešel možným pozdějším problémům ještě před prvním použitím, pozorně si přečti návod k použití. V návodech jsou totiž uvedeny veškeré údaje pro bezpečné a kvalitní použití spotřebiče. Pozorným prostudováním návodu si můžeš ušetřit leckteré zklamání a zlost. U plynových sporáků nejvíc pozornosti věnuj údržbě plynové instalace:
 • pravidelně měň těsnění na spoji regulátoru a PB láhve,
 • přinejmenším jednou za dva roky vyměň hadici mezi PB lahví a sporákem,
 • občas prověř kvalitu spoje trubky na regulaci a na vstupu do sporáku,
 • pokud ucítíš charakteristický zápach, který se objevuje při nekontrolovatelném úniku plynu,  ihned uzavři plynovou láhev resp. uzavírací ventil u zemního plynu a zavolej servis. V takovémto případě prostor dobře vyvětrej a nepoužívej otevřený oheň ani nezapínej resp.nevypínej elektrické spotřebiče. 

Pro normální funkci trouby doporučujeme:

Co je dobré ještě znát

 • pro pečení v troubě vždy používej odpovídající plechy,
 • při pečení dodržuj návody výrobce uvedené tabulky s doporučenými teplotami pro různé druhy pečení,
 • nikdy neobkládej vnitřní část trouby kovovou folií,
 • plechy ani nádoby, ve kterých připravuješ jídlo v troubě, nesmíš v průběhu pečení nikdy pokládat na dno trouby, protože se tím ničí smaltový povrch trouby,
 • troubu před pečením potravin s vysokým obsahem vlhkosti vždy předehřej na určenou teplotu. Tímto zabráníš kondenzaci páry na vnitřní straně trouby a zatékání do přihrádky pod troubou,
 • k vaření používej nádoby stejné velikosti, jako je vyznačená vařící zóna. Nádoba musí mít rovné dno bez jakýchkoliv hrbolů (včetně nápisů a znaků), které by mohly způsobit poškození (škrábance),
 • při vaření dbej, aby se na varnou zónu nerozsypal cukr nebo sůl resp. podobné sloučeniny. V případě, že se ti to přesto stane, povrch ihned utři suchou utěrkou,
 • ze sklokeramického povrchu můžeš s pomocí k tomu určených čistících prostředků (Ceram, Sidol) odstranit i ty největší skvrny (např.potravinové skvrny, které se vám připečou kolem nádoby). K čištění nikdy nepoužívej hrubé čistící prostředky, louhy ani drátěnku, jinak bys sklokeramický povrch poškodil,
 • čistící prostředky nikdy nenanášej na horký povrch,
 • sklokeramickou desku nepoužívej jako odkládací plochu,
 • základní přizpůsobení dotekových senzorů na okolí: Po každém připojení do sítě automaticky proběhne základní přizpůsobení tak, aby byla zajištěna optimální funkce senzorů. Na všech ukazatelích se objeví “-“. Po úspěšně provedeném přizpůsobení se ozve zvukový signál, všechny ukazatele zhasnou a deska je připravena k použití. V průběhu přizpůsobení nesmí být na seznzorech umístěn žádný předmět. V opačném případě bude přizpůsobení přerušeno, dokud tyto předměty neodstraníš. Do té doby svou sklokeramickou desku nebudeš moci používat.
 • Při použití nádob z ohnivzdorného skla nebo porcelánu dodržuj návody výrobce nádoby. V opačném případě může dojít k poškození varné zóny.

 

Pravidelně udržuj spotřebiče v souladu s návodem a s čistícími prostředky, které doporučuje výrobce.

 

 

Mohlo by tě zajímat


7 tipů jak udržet spotřebiče dlouho funkční

Správnou péčí o spotřebiče můžete prodloužit jejich životnost o celé roky. Přinášíme vám univerzální tipy, které se budou vždycky hodit!

Přečíst více >>

 

Jak vybrat sporák

Centrem každé kuchyně je sporák. Bez varné desky a trouby si jen těžko připravíme dobré jídlo. Který sporák je právě pro vás ten pravý?

Přečíst více >>

Postaráme se i o vaše vysloužilé elektrospotřebiče

Recyklace odpadů je velice důležitou složkou ochrany životního prostředí. V tomto článku se dočtete, jak recyklovat vysloužilé elektrospotřebiče.

Přečíst více >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Kombinovaný sporák Beko FSM 62330 DWT

11 990 

bez DPH 9 909 

Kombinovaný sporák Amica SPFS 28TLDZP X

6 599 

bez DPH 5 453 

Kombinovaný sporák Amica SHM 5774PA X

8 990 

bez DPH 7 429 

Sklokeramický sporák Beko FSM 67320 GXS

11 990 

bez DPH 9 909