Jak vybrat sporák

Úplně první věc, která při výběru nového sporáku ovlivní tvé rozhodování, je zdroj energie. Podle toho je nutné si vybrat mezi elektrickým a plynovým. U každé kategorie věnuj pozornost energetické náročnosti. Úsporná energetická třída ti dokáže ušetřit spoustu peněz. Rovněž si pro nový sporák připrav vše potřebné včetně patřičné přípojky apod. Mít pro sporák připravené zázemí je důležité. Po nákupu už tě nic nepřekvapí a předejdeš tak i problémům s instalací.

 

Když raději vaříš na elektrickém sporáku

Nejlevnější varianta pro občasné vaření

Elektrický sporák s litinovými plotýnkami je nejlevnějším sporákem s elektrickým napájením na trhu. Hlavní nevýhodou jsou vysoké náklady na provoz. Plotýnky se velice dlouho zahřívají na provozní teplotu a po vaření dlouho chladnou. Díky tomu využijí maximálně 60 % dodané energie. Nejedná se tedy o nejefektivnější sporáky.

Díky nízkým pořizovacím nákladům je však vhodný k občasnému vaření. Když sporák zapneš dvakrát do měsíce, vysoké provozní náklady tě ani nemusí zajímat. Sporáky s litinovými plotýnkami bývají samozřejmě vybaveny i horkovzdušnou elektrickou troubou.

Jak vybrat sporák

Základní nejlevnější sporáky

Sporáky pro časté vaření bez plynu

Sporáky se sklokeramickou deskou jsou nejvhodnější, nemůžeš-li vařit na plynu. Jejich výhodou je rychlé dosažení požadované teploty. Oproti litinovým hořákům produkuje sklokeramická deska méně zbytkového tepla a nabízí i možnost využití úsporného varného senzoru. Jsou úspornější variantou elektrického sporáku a pro časté vaření jsou jednoznačně vhodnější. U sklokeramických desek si musíš dát pozor, aby ti nic nepřeteklo na varnou plochu. Jídlo se totiž při kontaktu s varnou plochou ihned připeče.  Nejedná se o žádnou tragédii, sporák to samozřejmě nezničí. Sklokeramická deska se navíc čistí snadněji než litinové i plynové plotýnky.

Elektrické sporáky se sklokeramickou varnou deskou jsou vybaveny horkovzdušnou troubou, která svou kvalitou odpovídá kombinovaným sporákům.

Vaření bez plynu

Sklokeramické sporáky

Pro skvělý zážitek z vaření

Sporáky s indukční varnou deskou jsou absolutní technologickou špičkou, co se vaření týče. Jedná se o nejefektivnější způsob vaření na elektrickém sporáku. Výhodou je okamžitá připravenost k použití a téměř nulová produkce zbytkového tepla. Velice snadno se udržuje. Indukční vařič zahřívá pouze nádobu, od které se zahřeje i její obsah. Aby indukční vařič fungoval správně, je nutné používat nádobí z feromagnetického materiálu. To znamená materiál reagující na magnet (většinou je to ocel železa). Vhodnější je užití nádobí s plochým dnem.

Ceně indukčních sporáků odpovídají i trouby. Ty jsou jedny z nejkvalitnějších a nabízí nepřeberné množství nejnovějších technologií. Mají například i speciální čistící funkce, které velice usnadní údržbu.

Přečti si náš článek o 5 výhodách indukcí!

 

Zážitek z vaření

Indukční sporáky

Když elektřinu nechceš

Staré, dobré, plynové

Vaření na plynu bývá označováno za ekonomicky nejvýhodnější. Provozní i pořizovací náklady jsou jedny z nejnižších. Pokud však plynem netopíš, vyjde tě vaření dráž než domácnost, která má větší roční odběr zemního plynu. Faktem zůstává, že na plynu vaří všichni profesionální kuchaři. Vyniká především okamžitou připraveností k použití a dobrou regulací tepla.

Prakticky nulová produkce zbytkového tepla a přesné ovládání teploty jsou další silnou stránkou plynových sporáků. Jedinou slabou stránkou je trouba. U ní je teplo vedeno pouze spodní částí, tudíž není rovnoměrné a špatně se reguluje. Při rozhodování je nutné si dát pozor, zda ve tvé domácnosti vůbec můžeš vařit na plynu. V některých panelových domech je plyn zakázaný a tak ti nezbývá nic jiného, než se porozhlédnout po jiném typu sporáku.

Staré, dobré, plynové

Plynové sporáky

Zlatá střední cesta

Zřejmě nejuniverzálnější možností je kombinovaný sporák. Jedná se o suverénně nejprodávanější typ sporáku. Spojuje výhody plynových hořáků a elektrické trouby, která poskytne komfort při pečení. S kombinovanými sporáky můžeš vařit jako profesionál a při pečení tě nebude nic limitovat. 

Mírnou nevýhodou je nutnost přístupu k oběma zdrojům - plynu a elektřině. Pokud jej však máš, výrazně ti tuto variantu doporučujeme. Kombinované sporáky udělají z každého vaření příjemný zážitek se skvělými výsledky. Jak jsme si už řekli, plynové hořáky doplňuje elektrická horkovzdušná trouba. Ta odstraňuje slabinu plynových sporáků v podobě horšího pečení. Trouby většinou nabízí i několik užitečných funkcí a poradí si s každým receptem.

Zlatá střední cesta

Kombinované sporáky

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Kombinovaný sporák Beko FSM 62330 DWT

11 990 

bez DPH 9 909 

Kombinovaný sporák Amica SPFS 28TLDZP X

6 599 

bez DPH 5 453 

Kombinovaný sporák Amica SHM 5774PA X

8 990 

bez DPH 7 429 

Kombinovaný sporák Beko FSM 62330 DXT

10 890 

bez DPH 9 000