Jak vybrat postel, matraci a rošt

Podívejte se na to jak vybrat postel. Malá postel nebo obrovské letiště? Prodyšná dřevěná nebo moderní postel boxspring? Všechny odpovědi naleznete v tomto článku.
 

S čím při výběru postele začít?

Rozumné je při výběru postele začít s rozměrem postele. Rozměr postele vybírejte podle volného prostoru ve vaší ložnici. Platí pravidlo: čím více prostoru v pokoji máte, tím větší postel si můžete dovolit. Příliš velká postel v malé ložnici působí nepřirozeně, a z vaší ložnici udělá pouze místo k spaní.
 

Postele podle rozměru:    90x200   120x200   140x200   160x200   180x200


Kromě rozměru je vhodné se rozhodovat i podle materiálu, ze kterého je postel vyrobena. Na výběr se nabízejí různé styly a varianty:

✦ Pevné kovové postele

✦ Klasické dřevěné postele 

 Luxusní čalouněné postele

✦ Prodyšné postele z masivu 

✦ Moderní boxspringové postele

 

Dřevěná postel Pamela 140x200

Dřevěná postel Pamela 140x200

 

Postele s čelem

Postel pro průměrně vysokého člověka (175 cm) by měla být minimálně 200 cm dlouhá 90 cm široká a 50 cm vysoká, aby se z ní snadno vstávalo. Při koupi nové postele myslete také na to, že pro pohodlné spaní potřebujete alespoň 80 až 100 cm široký prostor. Pokud vám vadí průvan, zvolte postel s čelem.

Čelo postele před průvanem ochrání a dá se o něj také pohodlně opřít. V nohách postele není čelo tak důležité, dokonce v menších ložnicích může naopak velice překážet. Velice kvalitní bývají postele z masivu, buď z měkčího dřeva (smrk, borovice) nebo vysoce kvalitní z tvrdého dřeva (dub, buk, bříza). Jejich hlavní výhodou je to, že jsou mnohem prodyšnější, než například postele s úložným prostorem nebo postele boxspring.

 

Jak vybrat postel?
Postele podle kategorie Postele s úložným prostorem Postele podle stylu Postele podle rozměru
Dřevěné Všechny Luxusní 180x200
Čalouněné Manželské Manželské 160x200
Boxspring Čalouněné Rozkládací 140x200
Masivní Dřevěné Zvýšené 120x200
Kovové Boxspring Levné 90x200
Válendy Válendy Dětské  80x200

 

Masivní nebo boxspring postele?

Velice kvalitní bývají postele z masivu, buď z měkčího dřeva (smrk, borovice) nebo vysoce kvalitní z tvrdého dřeva (dub, buk, bříza). Jejich hlavní výhodou je to, že jsou mnohem prodyšnější, než například postele s úložným prostorem nebo postele boxspring.
Masivní postele zvyknou být vyhotoveny na nožičkách a bez úložného prostoru, což umožňuje maximální možné proudění vzduchu i ke spodku matrace.

Postele boxspring na druhé straně mají prostor pod matrací vyplněn, což ale posteli poskytuje možnosti pro úložný prostor i formou šuplíků. Nejžádanějším rozměrům postele s úložným prostorem jsou postele 180x200Postele boxspring proto zvyknou působit mnohem masivněj a mají i moderní vzhled. Na našem e-shopu najdete také bohatou nabídku klasických tradičních dřevěných postelí. Dřevěné postele jsou výhodné také pro svou zdravotní nezávadnost. 


Postel z masivu Cassa
Kvalitní masivní postele

 

Postele z přírodních materiálů

Povrchová úprava postelí je ve většině případů řešena vodou ředitelnými laky a samotné postele jsou vyrobeny výhradně z přírodních materiálů. Postele u nás můžete vyhledávat podle velikosti, účelu nebo druhu. Vyhledávané a oblíbené pro svoji praktičnost jsou i postele s úložným prostoremmanželské postele, zvýšené postele nebo kompletní postele s matrací i roštem.

Očekáváte časté návštěvy nebo žijete v malém bytě? Pak by vás jistě mohly zajímat i rozkládací pohovky, z nichž umíte během pár minut vytvořit plnohodnotné postele. Nenechte se překvapit a mějte s rozkládací postelí lůžko pro vašich známých stále připravené.

Postel Boxspring Prag 180x200 s matracem i topperem
Postel Boxspring Prag 180x200 s matracem i topperem

 

Matrace i rošt nejsou standardním vybavením postele

Ceny u většiny postelí se uvádějí bez matrace a bez roštu, aby si zákazník mohl vybrat příslušné vybavení, které bude vyhovovat jeho osobě a požadavkům. Například polohovatelný rošt je výhodný pro čtení nebo pro zajištění lepšího krevního oběhu vyvýšením nohou. 

Přestože trendem jsou spíše lehké a vzdušné postele, kde máme možnost volby matrace a roštu, stálicí na trhu jsou postele celočalouněné, kde je matrace pevně spojena s lůžkem. Čalouněné postele se sice hůře udržují a jsou méně vhodné pro alergiky, ale výhodou u většiny z nich je velký úložný prostor a hlavně cenová dostupnost.

Čalouněná postel Harmonie 180x200,béžová,vč. matrace,roštu
Čalouněná postel Harmonie 180x200 s matracem i roštem

Výběr roštu

Rošt vybírejte společně s matrací, aby se k sobě hodily. Nebojte se investovat do polohovacího roštu. Pokud jste celý den na nohou nebo hodně sportujete, bude se vám lépe spát s vyvýšenýma nohama. Možnost zvednutí hlavové části oceníte i při čtení knihy nebo sledování televize. Odborníci tvrdí, že zatímco životnost matrace je asi deset let, kvalitní rošt může vydržet i celý život.

Rošt přebírá od matrace zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. Pokud je však matrace silnější, na rošt moc práce nezbude, protože většinu váhy nese matrace sama. Velice důležitý rošt bývá, zejména je-li matrace slabší než sedm centimetrů. Rošt také odvádí vlhkost, čímž se lůžko spolehlivě odvětrává. Při nedostatečném odvětrávání vzniká v matraci ideální prostředí pro plísně a roztoče.

Rošt OKAY
Kvalitní prodyšné rošty

Rošt může být pevný laťový nebo složený z pružných lamel. Pevné laťové rošty se většinou vyrábějí ze smrkového dřeva a mohou být součástí nových postelí. Nejlépe se hodí pod pěnové matrace s vyšším jádrem nebo pod matrace s pružinovou kostrou či taštičkovými pružinami, protože ty se dobře tvarují. Mezery mezi latěmi roštů nesmějí být větší než 4-6 cm jinak může docházet k deformování matrace. Polohovatelný rošt je vhodný pokud máte ohebnější matraci, která bude dobře kopírovat jeho pozici. Jednodušší polohovací rošt má polohování pouze pro hlavu nebo nohy, složitější umožňuje více poloh.

 

Výběr matrace

Při výběru matrace myslete především na svá záda. Páteř má mít ve spánku oporu v co možná největších plochách a povrch má být měkký, ale pevný, aby byl zajištěn dobrý krevní oběh. Pokud se do matrace při ulehnutí zaboří rameno a bok tak hluboko, aby byla páteř ve vodorovné poloze, máte správně tvrdou matraci. 
 

  • Příliš měkká matrace

    Páteř se ohýbá do oblouku stejně jako ve vysutém lůžku. Prostory mezi obratli jsou jednostranně tlačeny a nemohou přijímat žádné tekutiny nutné pro jejich regeneraci po celodenním zatížení.

  • Příliš tvrdá matrace

    Podepírá naše tělo jen v několika místech – cévky jsou nadměrně stlačeny, což zabraňuje správnému oběhu krve a způsobuje např. strnulost u nohou. Tento typ matrace se nehodí zejména pro starší osoby a pro všechny, kteří mají problémy s krevním oběhem. Při dlouhodobějším používání může dojít k deformaci páteře.

Matrace OKAY
Kvalitní matrace 90x200

Péče o matrace

Kvalitní matrace by měla mít snímatelný a prací potah, který zadrží většinu potu a prachu. Pro matraci je velice důležité kvalitní odvětrávání, protože pokud se matrace neodvětrává, začne zevnitř plesnivět. Pokud snímatelný prací potah chybí, dá se nahradit matracovým chráničem, který je možné prát.

Při každé výměně povlečení by se matrace měla otočit, aby se spodní část dostala nahoru. Lépe se z ní tak odvětrá vlhkost a rozloží se únava materiálu. V průběhu noci vypotíme až 5 decilitrů potu, který zmizí v prostěradle a matraci. Proto je dobré chránit matraci ještě podložkou, která absorbuje vlhkost a kterou můžete kdykoli vyprat v pračce.

Čalouněná postel Santa Fe 140x200
Čalouněná postel Santa Fe 140x200

Nebojte se, my vám rádi pomůžeme s výběrem té správné postele.
Začít můžete s využitím našeho praktického rozcestníku níže ↧

 

Postele podle rozměru:    90x200   120x200   140x200   160x200   180x200

Postele podle stylu:    Luxusní   Zvýšené   Rozkladací   Dětské   Manželské

Postele s úložným prostorem:    Čalouněné   Manželské   Válendy   Dřevěné

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Rošt Juno (90x200 cm)

1 338 

bez DPH 1 106 

Matrace Lena - 90x200x15

2 899 

bez DPH 2 396