Jak vybrat dětskou postýlku

Výběr dětské postýlky nepodceňujte. Hraje totiž důležitou roli při správném vývoji vašeho miminka, největší vliv má na vývoj nezpevněné dětské páteře. Správný výběr postýlky vám hodně pomůže v péči o vaše miminko.

Z čeho bude vyrobená

Nejvhodnějším materiálem pro dětskou postýlku je dřevo. To by mělo být tvrdé tak, aby se neštípalo a neodíralo ani v případě, kdy se do něj zahryznou dětské zoubky. Pro výrobu se nejčastěji používá dřevo bukové a dubové.

Čím dál častěji se na trhu objevují také postýlky vyrobené z dřevotřísky, které jsou cenově přístupnější a splňují nejpřísnější opatření o zdravotní nezávadnosti. S postýlkami vyrobenými ze železa se dnes už téměř nesetkáme.

Dřevěné postýlky Postýlky z dřevotřísky

 

Velkou výhodou dětských postýlek jsou kolečka. Kolečka můžete k postýlce jednoduše přidělat. Nezapomeňte však na brzdový mechanismus. Pojízdnou postýlku jednoduše převezete z pokoje do pokoje, aniž byste museli miminko přenášet v náručí.

Pokud bojujete s každým kousíčkem místa, určitě oceníte postýlku s úložným prostorem, do kterého schováte všechny potřebné věci, které musíte mít neustále na dosah. 

 

Postýlky s úložným prostorem

 

 

Bezpečnost především

U malého dítěte není nic důležitějšího než to, aby bylo v bezpečí. Bezpečností opatření by měla splňovat také dětská postýlka.

Důležitá je bezpečná vzdálenost mezi svislými tyčkami postýlky. Ta by se měla pohybovat  v rozmezí od 4,5 až 6,5 cm. Tato vzdálenost zaručuje, že miminko mezerou neprostrčí končetiny nebo hlavičku a neporaní se.

Další možností, jak předejít případnému poranění jsou mantinely. Jedná se o zábrany vyrobené z textilu, které se umístí po obvodu 3 stran postýlky. Poslední strana by měla zůstat volná, aby mělo miminko dobrý výhled na rodiče a do okolí.

Mantinel miminko ochraňuje před průvanem, na který je obzvláště na začátku velmi citlivé. Díky měkoučkému polstrování se nemusíte bát, že by se miminko při převracení na bok mohlo poranit. Šňůrky k upevnění mantinelu by měly být co nejkratší.

 

Velkým usnadněním práce s přenášením miminka z postýlky, je možnost nastavit si výšku roštu:

  • nejvyšší poloze můžete rošt nechat, pokud doma máte novorozeně
  • až se miminko začne přetáčet, je dobré rošt snížit
  • do nejnižší pozice se rošt dává ve chvíli, kdy si dítě začne samo sedat nebo stoupat

 

Ve chvíli, kdy se dítě začne stavět, bude se snažit postýlku přelézt. Abyste předešli úrazům, je dobré odstranit několik příček. Díky tomu vznikne otvor, kterým se dítě jednoduše protáhne ven, a vy se nemusíte bát, že by z postýlky vypadlo.

Možnost odebrat šprlení Nastavitelný rošt

 

Cestovní postýlky

Pokud často cestujete, je dobré si pořídit cestovní postýlku. Ta dítěti poskytne nejen pocit bezpečí v cizím prostředí, ale také se nemusíte bát, že by spadlo, pokud by spalo v klasické posteli.

Při výběru cestovní postýlky dbejte na to, aby byla dostatečně stabilní a její konstrukce byla pevná. Mějte na paměti, že tato postýlka je vhodná jen pro občasné, nikoli pravidelné spaní.

Matrace v cestovních postýlkách nebývají tolik kvalitní jako ty v klasických dětských. Pokud však plánujete, že budete cestovní postýlku používat delší dobu, je dobré zainventovat do kvalitní matrace.

                                                                                           Cestovní postýlky

 

Jak vybrat dětskou matraci

Velikost dětské matrace odpovídá vnitřním rozměrům lůžka, které jsou nejčastěji 120x60 cm.

Matrace by hlavně měla být prodyšná a měla by zajistit dobrou oporu dosud dobře nevyvinutým dětským zádíčkům. Dětská matrace nesmí mít zónování, protože to by mohlo mít neblahý vliv na vývoj zad. Lepší, než molitanová matrace, je kombinovaná sendvičová matrace, která se skládá z různých vrstev. Pediatři nejčastěji doporučují pevné matrace z přírodního kokosového vlákna.

Pokud vybíráte matraci do velké dětské postele, vždy ji vybírejte zároveň s roštem. Pro děti trpící alergií je vhodná taková matrace, která má snímatelný a pratelný bavlněný potah. Přečtěte si článek o tom, jak vybrat kvalitní matraci.

Dětské matrace

 

Rada na závěr

Pokud chcete chytře nakoupit, kupte takovou dětskou postýlku, která poroste společně s vaším dítětem. Existuje totiž možnost koupit postýlku, jejíž součástí jsou i bočnice, které se jednoduše vymění za šprlení. A vy tak z dětské postýlky uděláte klasickou postel pro odrostlejší dítě.

Rostoucí postýlky

Líbí se vám tento článek?

Podobné články