Jak se starat o ledničku

Lednička je jedním z nejdůležitějších spotřebičů, které doma máme. Aby nám dlouho vydržela, musíme se o ni starat. Naštěstí už je většina ledniček vybavena technologiemi, které nám práci usnadní. Ale přesto bychom měli ledničku pravidelně čistit a udržovat. Tak jdeme na to:

1. Vyndáme z lednice veškeré potraviny

Ideální je vybrat si k čištění lednice den, kdy není příliš horko. Veškeré potraviny se snažíme po celou dobu čištění uchovat ve tmě a ve stabilní teplotě. Ta by se měla blížit 5 °C. Pokud máme sebemenší podezření, že se nějaké jídlo zkazilo, raději ho vyhodíme.

2. Vyčistíme šuplíky a poličky lednice

Pokud máme v lednici plastové nebo kovové šuplíky a poličky, můžeme je klidně vyjmout z lednice a rovnou umýt teplou vodou a mýdlem. Pokud máme police ze skla, pustíme na ně nejprve vlažnou vodu. V horké vodě by totiž mohly kvůli rozdílu teplot prasknout. Než police a šuplíky vrátíme zpět do lednice, přesvědčíme se, že jsou dokonale suché.

3. Vytřeme vnitřek ledničky

Budeme potřebovat čistý hadřík a neagresivní mycí prostředek. Například přípravek na mytí nádobí. Při čištění začínáme shora a postupujeme dolů, aby nám voda nestékala na již umyté části lednice. Pokud máme v lednici usazené skvrny, nejprve je namočíme a po pár minutách by měly jít vyčistit snadno. Dveře ledničky umýváme až nakonec. Opět počkáme, než vše dokonale vyschne. Pak teprve vrátíme zpět police a šuplíky.

4. Jídlo v lednici skladujeme v plastových krabičkách

Díky uzavíratelným krabičkám můžeš své potraviny udržet dlouho čerstvé, protože se v lednici nemísí jednotlivé vůně dohromady. Kromě toho také nebudou osychat.

5. Očistíme chladič a těsnění ledničky

Nejméně jednou za rok bychom měli chladič ledničky otřít od prachu. Prach totiž snižuje efektivitu chlazení, čímž zvyšuje spotřebu elektřiny. Těsnění na dveřích čistíme tak, aby při zavření dokonale přiléhalo k lednici. Lednička s čistým těsněním má nižší spotřebu a lépe chrání potraviny před zkažením vlivem bakterií.


TIP na závěr:

Neotevírej dveře lednice častěji a na déle, než je nezbytně nutné. Nejlepší je nachystat si veškeré potraviny dopředu a pak je najednou vložit do lednice během pár vteřin. Tím zamezíme zahřátí vzduchu uvnitř ledničky a naše potraviny vydrží déle.

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články