Jak vybrat matraci?

  • 4 minut čtení

Jak na kvalitní spánek

Znáte pořekadlo „ráno moudřejší večera“? Určitě ano! To stojí na předpokladu, že po spánku máme lepší úsudek, bystřejší mysl a lepší rozhodovací schopnost. Abyste toho dosáhli, je základem kvalitní a zdravý spánek. Dejte si proto záležet na výběru správné matrace. Myslete při tom na důležitá kritéria jako je tělesná váha, dýchací problémy a preference tvrdosti. Zároveň se zde vyplatí investice do kvalitní matrace, mnohonásobně se vám totiž vrátí.

Zdravý spánek

Matrace můžeme dělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobené.

Pěnové matrace

U pěnových matrací je hlavním komponentem pěnové jádro. Vybírat můžete ze široké škály materiálů, tvrdosti a profilací. Často má každá strana matrace rozdílnou tuhost, zvolit si tedy můžete stranu měkčí nebo tvrdší.

Některé druhy matrací mají po své délce tři až devět zón, to znamená, že jsou rozděleny na jednotlivé segmenty tuhosti, které vychází z anatomických požadavků lidského těla.

Matrace Pontos

Vícezónové matrace Pontos

Speciální kategorií tvoří matrace zdravotní, které mají antidekubitní vlastnosti a zabraňují tedy vzniku proleženin. Nabízíme pouze takové, které prošly náročnými klinickými testy. Jsou proto vhodné pro lidi trpící bolestmi zad, sportovce, seniory nebo osoby upoutané na lůžko.
            
Pokud matrace obsahuje pouze jednu složku, mluvíme o takzvaném monobloku. 

Monobloková matrace

Častěji se však setkáváme se sendvičovými matracemi, tedy kombinací vícero materiálů.

Sendvičová matrace Herakles

Visco pěna

Tento typ matrace ocení zejména ti, kteří trpí bolestmi zad a kloubů. Pěna, ze které je matrace vyrobena, mění svou tvrdost na základě teploty a tlaku lidského těla. Při kontaktu s tělem začne pěna měknout a přizpůsobí se vaší anatomii a dokonale tak vytvaruje konturu těla. Proto je ideální ortopedickou podporou pro páteř. Matrace má efekt tzv. pomalého vracení, který má za následek rovnoměrné rozkládání tlaku na lidské tělo. Efekt pomalého vracení může mít dobrý vliv na krevní oběh, může zlepšovat kvalitu spánku a dokonce zmírnit bolesti zad a kloubů. Matrace z Visco pěny je navíc hypoalergenní, antiroztočová a antiplísňová. Nabízí skvělou prodyšnost a dlouhou životnost. Je vhodná pro každodenní spaní.

matrace Pallas Visco

HR/ studená pěna

Dalším typem je Studená pěnaneboli HR pěna, jejíž výroba probíhá za mnohem nižších teplot, než PUR pěna. Pro HR pěnu je typická její tvarová stálost, pevnost a dlouhá životnost.

Matrace Agamemnon

 

Otevřená buněčná struktura zajišťuje vysokou prodyšnost, díky které dochází k optimálnímu odvádění tepla a zároveň k omezení výskytu roztočů. Matrace s touto výplní je vhodná pro každodenní spaní a doporučuje se také pro děti a mládež. Vhodná je rovněž pro alergiky a astmatiky.

 

Matrace Agamemnon

PUR pěna

PUR pěna je kvůli své pružnosti, tvarové stálosti a cenové dostupnosti, dlouhodobě nejpoužívanější materiál pro výrobu matrací. Ty se skládají buď z jedné nebo více vrstev, které mají různou tuhost. Díky vynikající nosnosti bez deformací je PUR pěna vhodná pro osoby s větší tělesnou hmotností. Tento materiál se také doporučuje osobám, které preferují tvrdší spaní. Matrace v nižší cenové kategorii jsou vhodné spíše pro příležitostné spaní, na dražších můžete spát každodenně. Je odolná vůči roztočům a vhodná tak pro alergiky a astmatiky.

Latexová pěna 

Latex přináší  řadu výhod, jakými jsou ortopedické vlastnosti, dlouhá životnost, odolnost vůči roztočům, ale také silná bodová elasticita. Je vzdušná a snadno odvětrává vlhkost. Termoregulační vlastnosti navíc zajistí nepřehřívání organismu, což v letních měsících jistě nejeden z nás ocení. 

Latexová matrace Pallas latex

 

Do matrací se často přidává i kokosové vlákno.Díky němu se docílí tužší konzistence, poskytující páteři lepší oporu. Kromě toho zajišťuje prodyšnost, odvětrávání vlhkosti a odolnost vůči roztočům a plísním.

Matrace Morfeus

Pružinová matrace

Jádro tvoří kovové pružiny, ty dělíme na pružinové a taštičkové. Pružinové matrace (bonellové), jsou vyrobené z ocelových drátů, které jsou mezi sebou navzájem pospojované do jednoho celku. Díky tomu se tlak rozloží a zabezpečí stejnou tvrdost matrace po celou dobu užívání.

Velkou výhodou pružinové matrace je její vysoká pevnost a vzdušnost. Matrace podporuje optimální držení těla, protože každá pružina kopíruje jeho tvar. Navíc podporuje odvod potu, což je důležité z hlediska hygienických standardů. Pružinová matrace se nejčastěji kombinuje s PUR pěnou nebo RE pěnou. Pružinovou matraci můžete položit jak na pevnou desku, tak na pevný laťový rošt. Doporučuje se pro každodenní spaní.

Pružinová matrace Air Eco

Matrace taštičkové mají každou pružinku uloženou samostatně v takzvané taštičce, které jsou mezi sebou propojené, tudíž každá pružina může reagovat samostatně. Tento typ matrací má hustotu zhruba 256 taštiček na m2. V našem sortimentu naleznete i prémiové s hustotou až 4x vyšší. Mezi hlavní výhody těchto matrací patří vysoká elasticita, výborné odvětrávání a možnost rozdělení na jednotlivé segmenty tuhosti, které vychází z anatomických požadavků lidského těla. Matrace lze bez problému stlačit do rolí, se kterými se výrazně snáze manipuluje.

Matrace Artemis

Většina našich matrací je komprimovaná. To znamená, že je stlačená do rolí a výrazně snáze se s ní manipuluje.
 

Matrace Nomia

 

Komprimovaná taštičková matrace Nomia

 

Ze zdravotního hlediska by se měly matrace měnit každých 5 až 7 let. Životnost matrace můžete prodloužit vhodným topperem, který ji ochrání, pozvedne její komfort a zvýší výšku ležení pro snadnější uléhání nebo vstávání. Vše najdete na jakékoliv prodejně OKAY s nábytkem, nebo na našem eshopu.


 

 

 

 

 

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.