Svět mobilních telefonů v kostce – u nás si vybere každý

Huawei Nova 3 Dual SIMJaké máme typy mobilních telefonů?

Rozlišujeme dva typy mobilních telefonů, klasické s tlačítky a chytré dotykové telefony, tzv. smartphony. Tlačítkové mobily jsou malé a odolné. V drtivé většině mají barevný displej a díky malé úhlopříčce často až mnohonásobně větší výdrž baterie, než klasické „dotykáče“. 

Klasické telefony bychom mohli nazvat jako tzv. telefony pro seniory. V drtivé většině jsou tlačítkové nebo mají dotykové displeje s velkou klávesnicí a jednoduchým ovládáním. Mobilní telefony pro seniory slouží především pro volání a sms, nejsou proto drahé, navíc mají na zadní straně umístěné SOS tlačítko, sloužící jako rychlá volba pro vytočení blízké osoby nebo zdravotní pomoci.

Chytré mobilní telefony se dělí do několika tříd. Low-end levné telefony mají obvykle krátkou životnost, slabší výkon, ale zato velmi lákavou cenu. Tak moc, že vám k pořízení postačí jeden „Masaryk“ (5.000,- Kč). Telefony to bývají odolné a pro základní funkce dostačující.

Střední třída telefonů je vhodná pro ty, kteří do telefonu nechtějí investovat velké peníze, ale zároveň už od něj očekávají kvalitu.

Pro nejnáročnější uživatele je tu třída high-end telefonůdlouhou životností, vysokým rozlišením displeje a skvělým výkonem.

Displej je základ

Displej je u smartphonů nejdůležitější komponentou celého zařízení. Přes dotykový panel probíhá naprostá většina interakcí mezi uživatelem a zařízením. Ale ať chceme nebo ne, nerozbitné displeje nejsou. Proto je žádoucí si mobilní telefon vybavit kvalitním ochranným sklíčkem. Pokud chcete mobil ovládat jednou rukou, pak pro vás bude správnou volnou telefon s úhlopříčkou maximálně 4,7“.

 

Jaké další parametry je dobré brát v potaz při výběru telefonu? Je to fotoaparát a jeho rozlišení, výdrž a kapacita baterie, možnost datového připojení (3G, 4G/LTE) a operační systém, který bývá v drtivé většině případů hlavním kritériem, které nám úží celou množinu telefonů hned na začátku – iOS, Android a Windows Phone. Velmi častým požadavkem bývá v poslední době funkce Dual SIM, kdy můžeme na jednom telefonu volat ze dvou telefonních čísel.

TOP 3 mobilní telefony roku 2018Xiaomi Mi MIX 2S, 6GB/64GB

Samsung Galaxy S9 a S9+

S operačním systémem Android trhu vévodí jednoznačně Samsung Galaxy S9 a S9+. Galaxy S9 je skvělou volbou pro každého, kdo chce vlajkový model s Androidem, který nezklame výkonem ani designem. Navíc mobily Samsung často potěší uživatele skvělým fotoaparátem, který se lehce vyrovná nadprůměrným kompaktním fotoaparátům.

iPhone X

K výročí 10 let od představení prvního iPhonu si Apple připravil něco speciálního – iPhone X. Dominantou je především bezrámečkový AMOLED displej a výkonný procesor A11 Bionic, 4 GB RAM. Xko zatím v Okay nenabízíme, brzy se ale dočkáte a už teď vám můžeme nabídnout cenově dostupnější nižší kategorie, stačí si vybrat.

Xiaomi Mi

Mi 8 je nejlepší volbou pro ty, co chtějí kvalitu za rozumnou cenu. Je to bezesporu krásný telefon, avšak docela dost okopírovaný od výše zmíněné iPhone desítky. Nemůžeme přehlídnout parádní výkon v kombinaci se softwarovou nadstavbou MIUI, která se řadí mezi ty lepší modifikace Androidu.

Okay nabízí široký sortiment, kde si vybere kdokoli, ať už hledá levné mobily, odolné telefony, mobily s kvalitním fotoaparátem, přístroje s operačním systémem iOS, Samsung mobily nebo třeba tlačítkové klasiky. Zkrátka u nás jsou nákupy vždy Okay!

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články