Rychlost závěrky

Rychlost závěrky (čas expozice) je vedle clony a citlivosti ISO jeden ze základních faktorů určujících fotografickou expozici. Závěrka určuje, jak dlouho bude světlo dopadat na film (respektive obrazový snímač fotoaparátu). Po tuto dobu je samotná fotografie vytvářena. Dnešní digitální zrcadlovky jsou vybaveny mechanickou závěrkou, stejně jako klasické fotoaparáty. Při fotografování u nich můžeme zaslechnout charakteristické cvaknutí, které provede sklopné zrcátko. U digitálních kompaktů je závěrka elektronická - světlo dopadá na snímač neustále, ale obrazová data se načítají jen po určitou dobu.

Expoziční čas tedy představuje dobu, kdy obrazový snímač digitálního fotoaparátu může zachytávat světlo a ukládat ho v podobě fotografie. Obvyklé rozmezí rychlostí závěrky je od 1/2000 sekundy (0,0005 s) až po 15 nebo 30 sekund. Stejně jako ISO nebo clona je tato hodnota u všech současných fotoaparátů nastavitelná i automaticky.

Rychlost závěrky v praxi

  • Čas 1/4000 až 1/1000 využíváme pro zachycování skutečně rychlých pohybů. Jen extrémně rychlý čas zamezí rozmazání snímku, pokud fotografujeme letící ptáky, rychlý sport nebo například vážky.
  • Čas 1/800 až 1/400 je obvyklá hodnota pro fotografování běžných momentek. Od zajímavých portrétů přes akční záběry dětí až po snímky domácích malíčků.
  • Čas 1/350 až 1/80 najde uplatnění v makrofotografii, fotografování krajin a ostatních žánrech, kde je potřeba používat také vyšší clonu. Od hodnoty 1/200 sekundy u většiny fotoaparátů již funguje synchronizace s vestavěným bleskem, takže ji využijete i v interiérech.
  • Čas 1/60 až 1/8 je v závislosti na ohnisku nejmenší rychlost, kterou při fotografování lze udržet z ruky, aniž by vznikl rozmazaný snímek. Na dlouhá ohniska (300 mm a více) je však nutný o poznání kratší čas, protože třes rukou je mnohem znatelnější. V těchto případech už je velmi užitečný stabilizátor obrazu.
  • Čas 1/6 až 4 sekundy je již vhodný pro exponování ze stativu. Můžete takto fotografovat krajiny na vysoké clony, zajímavé scenérie za soumraku nebo umělecké snímky tekoucí vody, která bude na ostrém okolí působit zajímavě rozmazaně.
  • Čas 5 až 30 sekund využíváme zejména pro fotografování hvězd. Extrémně dlouhá expozice při nízké hodnotě ISO je nutná pro hladké zachycení noční oblohy. Při vysoké hodnotě ISO by bylo možné hvězdy fotografovat i z ruky na krátký čas - je však nutné počítat s nepříjemně vysokým šumem.
  • Čas v řádech minut už využijí jen nadšení fotografové nočních scenérií. Úchvatné snímky, kde jsou zaznamenány trasy hvězd po obloze, vznikly právě díky takto dlouhým expozicím. Pro tuto funkci na zrcadlovkách slouží režim Bulb.
Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky