ISO citlivost

Citlivost ISO představuje jeden ze tří základních parametrů (vedle clony a rychlosti závěrky), které určují expozici při fotografování. Jedná se o ekvivalent citlivosti klasického filmu. V digitálních fotoaparátech určujeme citlivost ISO v jednotkách ASA. Její hodnota určuje, jak bude obrazový snímač při fotografování citlivý na světlo. Čím vyšší citlivost ISO nastavíme, tím kratší čas expozice (nebo vyšší clonu) můžeme při fotografování zvolit. 

ISO tedy zvyšujeme proto, abychom byli schopni ve špatných světelných podmínkách pořídit správně exponovaný snímek i bez použití stativu. Pokud máme správně nastavenou clonu i rychlost závěrky a fotografie jsou přesto tmavé, musíme zvýšit citlivost ISO.

Všechny současné digitální fotoaparáty nabízejí možnost automatického nastavení ISO podle expozimetru. Kompakty s manuálním režimem a všechny digitální zrcadlovky také umožňují nastavovat hodnotu ISO ručně.

Vhodná hodnota ISO pro nejrůznější situace

  • ISO 100 využíváme při fotografování na plném slunci.
  • ISO 200 až 500 je ideální hodnota pro vysokorychlostní snímky na slunci nebo klasické fotografování při vysoké oblačnosti.
  • ISO 700 až 1000 používáme pro fotografování v interiérech (v případě, že nepoužíváme blesk). Nedostatek světla v místnostech vyžaduje citlivější snímač.
  • ISO 1200 až 3200 je rozmezí, které je vhodné pro fotografování tmavých scenérií nebo nočních momentek ze zábavních parků. Týká se především fotografování z ruky či zachycování pohybu v málo osvětleném prostoru.

Pozn.: Pokud fotografujeme nepohyblivý objekt a použijeme stativ, je možné prodlužovat expoziční čas i na celé vteřiny. Pro správný snímek není proto nutné zvyšovat hodnotu ISO. Vysoká hodnota ISO způsobuje zvýšení digitálního šumu, je tedy vždy žádoucí nastavovat tuto hodnotu co nejníže.

Naše nabídka digitálních fotoaparátů>>

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky