CMOS

CMOS (anglicky Complementary Metal–Oxide–Semiconductor) je nejrozšířenější druh snímacího čipu v digitálních fotoaparátech. Ačkoli digitální kompakty i zrcadlovky byly od svého vzniku osazovány převážně CCD senzorem, technologie CMOS je ve skutečnosti starší. CMOS čipy se vyrábějí stejným způsobem jako mikroprocesory, takže jejich výroba je mnohem jednodušší a levnější než u konkurenčních CCD čipů.

Stejně jako všechny obrazové senzory je i CMOS pokrytý světločivnými buňkami (pixely). Ale zatímco CCD senzory převádějí jejich náboj do rohu matrice a poté převádějí do digitální podoby, CMOS čipy mají na každém pixelu vlastní tranzistor, který zesiluje elektrický náboj. Každý pixel je vyhodnocen individuálně a výsledný signál je digitální, takže nemusí procházet žádnými převodníky. Tento proces je výrazně rychlejší a energeticky úspornější než princip CCD senzoru.

CMOS snímač

V minulosti CMOS čipy poněkud zaostávaly za CCD v kvalitě výstupu. Postupem času se však kvalita CMOS senzorů výrazně zlepšila a vysloužila jim přední postavení na trhu. Jedna z největších inovací těchto senzorů je technologie BSI (back-side illumination). Ta dovolila snímači zachytávat mnohem více světla, které dříve dopadalo jen na obvody a tranzistory. Masový úspěch BSI CMOS senzoru tak odstranil další výhodu CCD snímačů. Díky němu CMOS senzor pronikl i do profesionálních digitálních zrcadlovek.

 

Výhody CMOS oproti CCD

  • pracují rychleji
  • jsou energeticky velmi úsporné
  • jejich výroba je mnohem levnější

Nevýhody CMOS oproti CCD 

  • vyšší šum na základní ISO citlivosti
  • o něco nižší obrazová kvalita (již přestává platit)
  • slabší citlivost na světlo (s nástupem BSI CMOS neplatí)

 

Dodatek: Při výběru fotoaparátu není tolik důležitý samotný typ snímače, protože jak CCD, tak CMOS produkují vynikající obraz. O poznání důležitějším parametrem v těle fotoaparátu je velikost snímače.

Digitální kompakty s CMOS snímačem >> Digitální zrcadlovky s CMOS snímačem >>

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky