Je úplné vybití prospěšné mobilním bateriím?

Už vám někdy někdo řekl, že je dobré vybíjet notebooky, mobily a tablety až úplně na dřeň, protože to šetří baterii? Mezi uživateli mobilních zařízení se toto doporučení rozšířilo jako mimořádně nakažlivá nemoc. Původně dobře míněná rada však zničila více baterií než všechny zkraty dohromady. Ano, dnešní mobilní telefony si umí pohlídat, aby se jejich baterie nikdy nevybila úplně. Ale u notebooků je situace jiná a tady se musíme mít obzvláště na pozoru! A pokud se zařízení musí vypnout, protože nemá elektřinu pro správný chod, rozhodně mu to neprospívá.

Profesor OKAY se ptá, Je úplné vybití prospěšné mobilním bateriím?

Kde se tato rada vzala?

Předpoklad, že vybíjení baterie až do nulové kapacity jí prospívá, je starý už přes deset let. Takové doporučení se týkalo zejména nikl-kadmiových akumulátorů. Jejich plné vybíjení skutečně pomáhalo. Nemá však smysl se držet neaktuálních zásad. Dnes naše mobily a notebooky používají moderní akumulátory na bázi lithia. Jsou to zcela jiné baterie a musíme se k nim tedy jinak chovat.

I baterie může vyhladovět 

Baterie v moderních zařízeních spadají do kategorie Li-ion a Li-pol. Jsou výkonné baterie využívající tekutý i pevný elektrolyt. Ten však funguje zcela jinak než staré galvanické články. Životnost těchto baterií se pohybuje v řádu stovek nabíjecích cyklů. Rozhodně jim však nesmíme „šetřit“ cykly tím, že je budeme vybíjet úplně. Právě naopak! Plné vybíjení dostává každou moderní baterii do stavu, ve kterém by se ocitnout neměla. Vzniká obrovská zátěž na bateriový článek, čímž se zkracuje jeho životnost. A co hůř - mizí i jeho kapacita. Mnoho uživatelů si tímto způsobem „odstřelí“ baterii už po několika měsících a bez nabíječky pak nevydrží ani den. Mnohem lepší je nabíjet dnešní baterie, už když jejich kapacita spadne pod 30%. Představte si moderní baterii jako živý organismus. Když budete pravidelně celé dny hladovět a potom se nacpete k prasknutí, nejspíš umřete dříve, než kdybyste se stravovali normálně.

Konečný verdikt Profesora OKAY

Ždímání posledních kapek energie z dnešních baterií opravdu nezajistí nekonečný počet nabíjecích cyklů. Naopak tím snadno zkrátíme jejich životnost až na desetinu. Rozhodně tedy baterii v mobilu, tabletu ani notebooku zbytečně nemučte. Jinak o ni jednoduše přijdete.

Znáte nějaký mýtus, který chcete prozkoumat? Pošlete ho Profesorovi OKAY!

Mohlo by vás zajímat


Pohřbili jsme 13 mýtů o elektru

I kolem elektrospotřebičů se šiří veliké množstvý pověr, mýtů a polopravd. Zaměřili jsme se na ty nejčastější a pořádně je prozkoumali.

Přečíst více >>

Dokáže magnet zničit nebo vymazat pevný disk?

Je přirozené, že máme o své technické lahůdky obavy. Je ale třeba se obávat i běžného magnetu?

Přečíst více >>

Způsobují mobilní telefony a notebooky neplodnost?

Profesor OKAY si posvítil na velice známý mýtus o tom, že notebooky a mobily způsobují neplodnost. Na co myslíte, že přišel?

Přečíst více >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články