Jak vybrat kvalitní matraci

Za jakým účelem matraci pořizujete?

Matrace by se měla měnit pravidelně po 5 10 letech. Rozhodujícím faktorem, který ovlivní váš následující výběr je ten, jak často budete na matraci spát.

  • Hledáte matraci s dlouhou životností na každodenní spaní? V tom případě sáhněte po matracích latexových, taštičkových nebo těch z paměťové pěny.
  • Budete na matraci spát jen příležitostně třeba na chalupě nebo se jedná o matraci pro hosty? V tom případě můžete vybírat z levných matrací. Mezi levnější se řadí rozkládací matrace, pružinové matrace nebo levnější varianty pěnových PUR či HR matrací.

Pro koho matraci pořizujete?Pěnová matrace Ares

Výběr matrace podřiďte tomu, pro koho je primárně určená.

  • Dětské matrace nesmějí být zónované. Doporučují se výrobky z přírodních kokosových vláken o jedné tuhosti. Horní část se doporučuje opatřit nepropustným matracovým chráničem, jenž zabrání vsáknutí tekutin.
  • Matrace pro dospělé se vyznačují zónováním. Čím více zón, tím lépe by se vám na matraci mělo spát. Každá část těla bude ležet na optimálně vyztuženém úseku matrace. Výběr matrací pro dospělé je nejširší.
  • Pro seniory jsou vhodné měkčí a vyšší matrace. Lépe se z nich vstává a také se na ně ulehá. Vhodné jsou i speciální antidekubitní matrace, jež zabraňují vzniku proleženin.

Důležitou roli hrají také specifické požadavky nebo zdravotní omezení spáče. Pokud patříte mezi osoby s vyšší váhou, doporučujeme tvrdší matrace. Lidé trpící bolestmi zad a kloubů ocení speciální ortopedické matrace.

Jaká by měla být nosnost a prodyšnost matrace?

U nosnosti obecně platí, že by měla být alespoň o 5 kg vyšší, než je váha osoby, jež na ní bude spát.

Prodyšnost je důležitým parametrem pro osoby více se potící. Průměrný člověk za noc vypotí až 1 l potu, který se vsákne do matrace. Špatně odvětrávaná matrace je tedy ideálním místem pro vznik roztočů a plísní. Matrace by proto vždy měla ležet na lamelovém roštu a měla by mít příčné průřezy či mezery mezi jednotlivými vrstvami matrace.

Jaké rozměry má mít správná matrace?

Délka matrace by spáče měla přesahovat o 20-30 cm, šířka by se měla (na jednolůžko) pohybovat kolem 90 cm. Mezi nejprodávanější matrace na jednolůžko tedy patří ty s rozměrem 90 x 200 cm, matrace na dvojlůžko jsou většinou dostupné v rozměrech 180 x 200 cm. Jeden a půl lůžko může vyžadovat matraci o rozměrech 140 cm nebo 160 x 200 cm. Ideální výška se pohybuje kolem 15 cm, v případě pevného roštu by však výška měla být ještě vyšší. Obecně platí, že čím vyšší matraci si pořídíte, tím komfortnější spánek si užijete.

Jak tvrdou matraci zvolit?

Matrace se rozdělují do čtyř skupin tvrdosti od měkkých až po extra tvrdé. Tvrdost zvolte podle vaší hmotnosti. Pokud vážíte jako pírko, sáhněte po měkké matraci, pokud vám však nějaký ten kilogram přebývá, volte raději tvrdší matraci. Tvrdší matrace poskytne dobrou oporu vaší páteři. Mezi nejčastěji kupované matrace patří ty se stupněm tvrdosti 2 a 3.

Stupně tvrdosti

Označení tvrdosti

Hmotnost člověka

Způsob spaní

Pro koho je vhodná

Velmi měkká (1)

do 70 kg

na boku

ženy, starší osoby

Měkká (2)

70-100 kg

na boku a střídání poloh během spánku

ženy

Tvrdá (3)

do 120 kg

na břiše nebo střídání poloh během spánku

muže

Velmi tvrdá (4)

do 150 kg

na zádech

muže

 

Výrobní materiály matrací a jejich vlastnostiPěnová matrace Thermo Adaptive

Na trhu se můžete setkat s nejrůznějšími materiály, které matracím propůjčují jiné vlastnosti. Mezi nejoblíbenější patří především tyto materiály a výrobní prvky:

  • latex

Latexové matrací patří k měkčím matracím, nejčastější stupně tuhosti jsou 1-2. Je pro ně charakteristická vysoká elasticita, což má za následek dobré přizpůsobení vašemu tělu. Mezi jejich výhody patří dlouhá životnost. Do středu matrace se vkládá deska z kokosových vláken, PUR nebo HR pěny, čímž matrace získává na tuhosti.

Není vhodné ji používat ve vlhkém prostředí a kvůli menší prodyšnosti se nedoporučuje lidem trpícím alergií ani osobám s nadměrným pocením. Latexové matrace se nesmí pokládat na pevný rošt, nejvhodnější je rošt lamelový.

  • Pružiny

Pružinové matrace se díky novým postupům zpracování dobře přizpůsobí tvaru těla a rozhodně se neprotlačují na povrch tak, jak tomu bylo u dřívějších typů pružinových matrací.

Jádro mohou tvořit bonellové pružiny, jež jsou spojeny přídavnými pérky. Díky tomu vytváří pevnou a odolnou plochu. Spaní na těchto matracích je tvrdší než na pěnových, ale nemusíte se obávat proložení.

Dalším typem jsou taštičkové matrace, jež tvoří několik set pružin. Každá z nich je zašita zvlášť do vzájemně propojených textilních pouzder. Taštičkové matrace jsou odolné proti proležení, lépe rozkládají váhu, vytváří potřebnou oporu a efektivně kopírují tvar těla. Sáhnout by po nich měly osoby s vyšší hmotností.

Jádro mohou tvořit i mikrotaštičkové pružiny, kterých matrace o velikosti 90 x 200 cm čítá kolem tisíce. Každá z nich má přitom vlastní textilní pouzdro. Mezi hlavní pozitiva mikrotaštičkových matrací patří dobře rozložená hmotnost a přizpůsobení se postavě. Protože je měkčí než první dvě jmenované, nehodí se pro osoby vyšší váhou.

Pěnové matrace

Pěnové matrace se vyrábějí většinou z různých druhů pěn. Každá z nich má jiné vlastnosti a jejich velkou výhodou je možnost kombinace. Díky tomu jsou k sehnání v různých tvrdostech a v kombinaci s různými vlastnostmi. Je možné je položit jak na pevné, tak na lamelové rošty.

PUR pěna

PUR pěna je nejoblíbenějším materiálem pro výrobu matrací. K sehnání jsou v nejrůznějších stupních tvrdosti. Pyšní se elasticitou a tvarovou stálostí. Jádro je tvořeno odolnější pěnou, což prodlužuje životnost matrace. Jsou vhodnou volbou pro osoby s vyšší hmotností.

Bio pěna

Horkým trendem poslední doby je bio pěna a obecně bio materiály. Pro výrobu se používají přírodní oleje, čímž průmysl šetří životní prostředí. Bio matrace jsou elastické, odolné a mají dobré ortopedické vlastnosti. Jsou rezistentní proti mikrobům, plísním i houbám, což je předurčuje pro používání zejména alergiky.

HR – studená pěna

HR pěna se od PUR pěny liší většími póry. Ty jí zajišťují lepší prodyšnost, matrace je elastičtější a tvarově stálá. Větší prodyšnost se podepisuje na lepší cirkulaci vzduchu, čímž dochází k eliminaci výskytu roztočů a bakterií. Pro výrobu matrace se mohou používat různé tuhosti pěny, z čehož vzniká zónování. Ideální je kombinace HR pěny s PUR nebo línou pěnou.

Líná pěna

Po líné pěně ve velké míře sahají osoby citlivé na otlačeniny nebo trpící bolestmi zad a kloubů. Matrace dokáže svoji tvrdost změnit na základě teploty. V kontaktu s lidským tělem měkne. Díky tomu se maximálně přizpůsobí tělu ležící osoby. Dostatečnou oporu poskytuje zádům a má pozitivní vliv na krevní oběh. Je ideální volbou pro osoby s proleženinami.

Sendvičové matrace, matrace se zónami, zdravotní a ortopedické matrace

Jak již název napovídá, sendvičová matrace se skládá z více druhů materiálů. Díky tomu je možné si vybrat přesně takové vlastnosti matrace, které potřebujete.

Matrace se zónami má v každé části jinou tuhost. Větší tvrdost a zároveň větší oporu najdete v části u hlavy, ramen a boků. Zbytek těla nepotřebuje tak velkou oporu, tudíž jsou další části měkčí. Matrace je možné pořídit s různým počtem zón, ale platí, že čím více tím lépe. Nezapomeňte však, že matrace se zónami nesmějí používat malé ani odrostlejší děti. Jejich tělo ještě není dostatečně vyvinuté a matrace by mohla mít neblahý vliv na vývoj opěrného systému.

Nepleťte si pojmy ortopedická a zdravotní, neznamenají totiž totéž. Ortopedická matrace poskytuje správnou oporu kosternímu systému tím, že rovnoměrně rozkládá váhu. Zdravotní matrace většinou mají certifikáty na hypoalergennost a jsou určeny pro osoby upoutány dlouhodobě na lůžko.

Na našem e-shopu www.okay.cz najdete matrace, které budou přesně splňovat vaše požadavky. Dostupné jsou v několika rozměrech, takže si pohodlně vyberete matraci na jedno i dvojlůžko. K ní doporučujeme přikoupit i vhodný postelový rošt. Některé matrace si můžete osobně vyzkoušet v kamenných prodejnách opatřených logem OKAY elektro&sofa, kde se vám bude věnovat tým našich profesionálů.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Matrace Galatea - komprimovaná - 90x200x16

3 599 

bez DPH 2 974 

Matrace Artemis - komprimovaná - 180x200x20

7 999 

bez DPH 6 610 

Matrace Artemis - komprimovaná - 90x200x20

3 999 

bez DPH 3 305 

Matrace Nyx 1+1 - 90x200x18

4 999 

bez DPH 4 131 

Matrace Artemis - komprimovaná - 160x200x20

7 399 

bez DPH 6 115