Jak připojit TV k ostatním zařízením

Black Friday 2020

Dnešní televize jsou stejně jako počítače, tablety nebo mobily hotové technologické zázraky. Umí mnohem více věcí, než kolik kdy využijeme. S rostoucím počtem funkcí vzrostl také počet konektorů. Doba, kdy televize měla dva porty, je nenávratně pryč. Řada uživatelů již ví, že externí disk či flash disk se připojuje pomocí USB konektorů. Přesto si většina doposud nezvykla na ostatní možnosti propojování a například s domácím kinem či herní konzolí si pak neví rady. A to i přesto, že řada konektorů je pouze moderní verzí již starých a osvědčených typů propojení.

Akční nabídka okay

V tomto článku vám pomůžeme zorientovat se v konektorech moderních televizí (včetně Smart TV). Jako ilustrační obrázek jsme vybrali panel běžné chytré televize. Vaše TV má s vysokou pravděpodobností velmi podobnou skupinu konektorů. Nyní vás krok po kroku provedeme jednotlivými konektory. Tak tedy: Co byste k televizi rádi připojili?

Připojení k televizi - anténa

Jak připojím anténu?

Abychom nevynechali ani to nejzákladnější, začneme tím, s čím asi většina z nás nikdy problém neměla. Nicméně opakování je matka moudrosti. Anténa (v případě pozemní a satelitní TV) nebo kabel (kabelová TV) slouží k příjmu samotného vysílání a televize se bez tohoto připojení neobejde. Naštěstí většina dnešních televizí obsahuje TV tuner, a to většinou pro pozemní a kabelové vysílání. Stále vice televizí dnes nabízí i DVB-S2 tuner pro satelitní příjem. To je dobrá zpráva - nepotřebujete externí přijímač. Anténa se k TV připojuje pomocí koaxiálního kabelu do kulatého konektoru, často označeného jako RF nebo ANT CABLE. Tento konektor vede přímo do tuneru, kde se zpracovává signál. Pozor, při příjmu satelitního vysílání potřebujete i slot CI+, kam umístíte modul s dekódovací kartou.

Koaxiální kabely

 

Připojení k televizi - USB

 

Jak připojím externí disk nebo flashku?

Pro připojení externího zdroje dat slouží nejrozšířenější konektor současnosti - USB. Ten najdeme na všech současných televizích a můžeme ho volně používat pro přehrávání hudby či filmů, nebo naopak nahrávání pořadů na externí úložiště. Přes USB lze připojit také mobilní telefon, digitální fotoaparát či MP4 přehrávač - zkrátka jakékoli zařízení, které disponuje vlastní kapacitou a je možné do něj přenášet data z počítače.

USB kabely

 

 

 

Připojení k televizi - notebook

Jak připojím notebook, konzoli nebo domácí kino?

Pro domácí kina a herní konzole představuje televize především zobrazovací výstup. Konzole a kina jsou k připojení na televizi přímo určeny, zatímco notebooky TV využívají pro zvětšení obsahu na vlastním monitoru. Systém Windows samozřejmě umožňuje nastavit i multimonitorový systém, takže můžete na notebooku pracovat a zároveň z něj na obrazovku televize přehrávat seriál. Toto propojení uskutečňujeme pomocí HDMI konektoru. HDMI dokáže přenášet jak obraz, tak zvuk, kabely jsou poměrně levné a kvalita je velmi slušná.

HDMI rozhraní můžete také využít pro připojení digitálního fotoaparátu nebo videokamery (v případě, že toto zařízení disponuje konektorem pro mini HDMI). V naší nabídce kabelů si můžete vybrat různé délky. Nedoporučujeme příliš krátké kabely, abyste si nešťastnou náhodou celé zařízení nesrazili na zem.

HDMI kabely

 

Připojení k televizi - zvuk

Jak připojím reproduktory?

Zde záleží na tom, jaké reproduktory se snažíte připojit. Existují reprosoustavy (a především soundbary), které lze připojit přes optický výstup digitálního zvuku, tedy DIGITAL AUDIO OUTPUT, nicméně většina reproduktorů se dosud připojuje pomocí standardu CINCH, tedy kulatého konektoru - červeného a bílého výstupu pro levý (L) a pravý (R) zvukový kanál. Pro připojení PC reproduktorů pro změnu využiujete výstup klasického 3,5 mm jacku, který mají i počítače. Nezapomeňte, že většina velkých reprosoustav má vlastní zesilovač a dokáže se zvukem pracovat jako samostatný zdroj, takže se vůbec neobávejte snížené kvality zvuku, pokud použijete například optický kabel místo klasického levého a pravého kanálu. Veškeré detaily vždy najdete v návodu k použití.

Audio kabely

 

Připojení k televizi - staré PC

 

Jak připojím internet?

Pro připojení Smart TV k internetu existují dvě možnosti. Buď se pomocí vestavěné Wi-fi připojíte ke svému vlastnímu Wi-fi routeru a získáte připojení bezdrátové. Druhou možností je použití klasického síťového kabelu s koncovkou RJ-45. Ten připojíme do konektoru s označením ETHERNET. Druhý konec konektoru připojíme do routeru nebo switche - zkrátka zařízení, přes které získává přístup k internetu váš počítač. Poté můžete již bez obav využít možností Smart TV.

Síťové kabely

 

 

Připojení k televizi - Staré PC

 

Jak připojím starší počítač nebo set-top box?

Pokud vaše televize podporuje VGA konektor pro analogový signál, můžete k TV bez problému připojit i starší notebook nebo počítač. Tento případ už je sice poměrně ojedinělý, protože kvalitnějším rozhraním už je HDMI konektor, nicméně člověk nikdy neví. Ke staršímu počítači s konektorem D-Sub (VGA) můžete televizi připojit přes konektor PC-IN. Obraz pak bude podporovat i vysoké rozlišení. Jistou variantou připojení je ještě kulatý konektor S-Video, který představuje kompozitní obrazový konektor a přestože se pomalu vytrácí, je dosud využitelný pro některé herní konzole. Starší set-top boxy lze k televizoru také připojit přes konektor SCART (není na fotografii), ale podle obří velikosti ho poznáte na první pohled.

Videokonektory SCART a VGA

 

 

Připojení k televizi - anténa

Jak dosáhnu nejkvalitnějšího obrazu?

Pro opravdové nadšence a milovníky kvalitního obrazu i zvuku tu máme ještě bonus v podobě komponentního videovýstupu. Ten je taktéž standardu CINCH a moderní televize ho běžně nabízejí. Slouží především k připojení herní konzole či domácího kina. Komponentní obraz má tu výhodu, že obsahuje samostatné kanály pro červenou, modrou i zelenou barvu, To každé barvě dodá lepší vlastnosti a výsledný obraz bude lépe a kvalitněji zpracován. Konektory komponentního výstupu jsou rozděleny barevně, takže se nemůžete splést.

Komponentní videokabely

 

Mohlo by vás zajímat


Jak vybrat domácí kino

Koupili jste si novou televizi a chcete posunout divácký zážitek o úroveň výše? V tomto článku vám poradíme, jak si vybrat domácí kino.

Přečíst více >>

Co je nutné pro příjem satelitní televize

Satelitní televize jsou velikou konkurencí pozemního digitálního vysílání. Co vše potřebujete pro příjem?

Přečíst více >>

Jak vybrat televizi

Výběr televize se může nepříjemně protáhnout. Samé parametry a podivné funkce. My vám však jednoduše pomůžeme vybrat.

Přečíst více >>

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články