Jak vybrat notebook

Notebooky (v západních zemích označované jako laptopy) dnes představují nejčastější podobu počítačů. Čím dál více uživatelů upouští od stolních počítačů a požadují přístroj, který mohou snadno přenášet. Bez notebooku a všudypřítomného Wi-Fi připojení si dnešní život nedokážou představit pracující ani studenti.

Zajímavé však je, že alespoň třetina domácností notebook používá jako nepřenosný počítač. Notebook stojí stále na jednom místě a rodina jeho potenciál vlastně nevyužívá. Přitom stolní počítače vyjdou stále o něco levněji. Ale pokud svůj počítač chcete alespoň občas přenášet nebo s ním prostě jen relaxovat na gauči, jste tu správně.

V tomto článku vám pomůžeme správný notebook vybrat.Pokládáme vám jedinou otázku: Co od notebooku očekáváte?

Notebook do domácnosti

Pro domácí používání

Zpravodajství, e-maily, diskusní fóra, facebook, filmy a jednoduché hry - očekáváte od počítače jen tohle? Pokud ano, nemusíte utrácet desítky tisíc za drahý a skvěle vybavený notebook. Jestliže počítač používáte na jednoduchou relaxaci i zábavu,můžete se bez obav řídit cenou. I ten nejlevnější notebook zvládně přehrát video, utáhnout webový prohlížeč a rozhýbat webové hry. V domácnosti s notebookem nikam necestujeme, takže není třeba se zabývat odolností ani hmotností přístroje. Naopak - větší displej (třeba i úhlopříčka 17") vám může zpříjemnit relaxaci a udělá na notebooku místo pro numerickou klávesnici.

Notebooky do domácnosti

Notebook do školyPro studium a školní projekty

Těžko dnes najdeme studenta bez vlastního notebooku. Ceny přenosných počítačů stále klesají, takže není problém pořídit levný jednoduchý notebook pro středoškoláka. Studenti na svém většinou hledají zdroje, píší seminární práce či referáty, ale samozřejmě se budou zajímat i o zábavu. Výkonnostně se notebook pro studenta nemusí výrazně lišit od notebooku pro domácnost, ale několik rozdílů zde najdeme. Protože studenti s notebookem neustále cestují, je velmi žádoucí pořídit lehčí notebook, který se nepronese.Bohatě tedy stačí úhlopříčka 15". A neměl by ani ošklivě vypadat, když už na něm student bude něco prezentovat.

Notebooky ke studiu

Herní notebook

Pro náročné hry a grafiku

Přestože notebooky vznikly hlavně pro pracovní účely, časy se od prvních notebooků změnily. Pokud máte rádi počítačové hry nebo rádi pracujete s grafikou, základní notebook vám stačit nebude. Notebooky pro studium a domácnost totiž nejsou vybaveny samostatnou grafickou kartou a využívají grafický čip v procesoru. Oproti tomu herní notebooky používají dedikovanou (jindy také diskrétní) grafickou kartu, která má vlastní jádro i paměť. Jen tak je možné docílit správného výkonu, který nejen moderní hry vyžadují. Herní notebooky jsou o něco dražší než základní modely. Ale pokud si na nich pustíte moderní počítačovou hru, budete vrnět blahem. Herní notebooky se navíc nenechají zahanbit ani designem, takže mezi nimi najdete stylové kousky s podsvícenými klávesnicemi a netradiční konstrukcí.

Herní notebooky

Profesionální notebook

Pro každodenní práci

Opusťme hry a vraťme se do pracovního prostředí. Poselství notebooku plnit úlohu přenosného pracovního nástroje naštěstí ze světa nezmizelo. Nejen v podnikové sféře jsou profesionální notebooky velmi žádané. Manažeři si je berou na jednání a studenti vysokých škol s nimi cestují na stáže. Od plnohodnotného pracovního notebooku bychom měli očekávat slušný výpočetní výkon, aby si poradil s tabulkami i analytickými nástroji.Neméně důležitou vlastností pracovního notebooku je také kvalitní , pokud možno kovová konstrukce, která vašim datům poskytne bezpečí při náročném cestování. Není nic horšího než na služební cestě ztratit drahocenná data. Na časté cestování jsou ideální notebooky do úhlopříčky 15". Pozornost věnujte také kvalitě servisu. Na té si seriózní výrobci velmi zakládají.

Profesionální notebooky

Dotykové notebooky

Pro kreativní prezentování

V pracovním prostředí však nenajdeme pouze klasické konzervativní přístroje s vysokou odolností a slušným výkonem. Každé zaměření vyžaduje poněkud jiný notebook. Pokud často komunikujete s lidmi, předvádíte jim své výtvory a chcete to dělat efektně, je pro vás ideální volbou notebook s dotykovým displejem.Aktivní studenti, fotografové, výtvarníci - zkrátka všichni kreativní lidé často využívají počítač k vlastní prezentaci. Nic nepůsobí tak profesionálně jako speciální notebook určený k práci, zábavě i slušnému prezentování. Takovýto notebook by měl být spíše malý, lehký a také kompaktní, aby se vešel i do elegantní kabelky.Mnoho dotykových notebooků je vybaveno plně otočným displejem, takže z nich můžeme rychlostí blesku udělat tablet, který snadno postavíme na stůl jako kalendář. A to se hodí!

Dotykové notebooky

Stylové notebooky

Pro všechno, ale hlavně stylově

Žijeme v době, kdy lidé používají notebook i jako módní doplněk. Patříte k nim? Pak se při výběru zaměřte hlavně na svůj vlastní vkus. Každý výrobce přistupuje k designu notebooků jinak. Myslete na to, aby notebook vzbudil co nejvíce pozornosti a byl dobře zapamatovatelný. Pokud si obyčejný přístroj "okrášlíte" dětskými samolepkami, nejspíš tím nikoho neokouzlíte. Moderní design je pro stylový notebook základ. Hlavně pozor na lesklé plochy, protože notebook posetý ošklivými otisky může váš záměr hodně rychle pohřbít. Osvědčené stylovky mezi notebooky vyrábí hlavně společnost Apple.

Stylové notebooky

Výběr notebooku se může hooodně protáhnout. Chvíle přemýšlení se ale vyplatí. Jakmile získáte notebook, který je specializovaný pro vaši oblíbenou činnost, už se s ním nikdy nebudete trápit. Ano, každý notebook se občas může pokazit, ale u takto složité elektroniky s tím musíme zkrátka počítat.