10 tipů, jak zrychlit počítač

 

Sotva koupíme nový počítač s operačním systémem Windows, jsme pár dní nadšeni z jeho rychlosti. Zpravidla však radost velmi rychle opadne, protože jakmile si do operačního systému nainstalujeme desítky oblíbených aplikací, začně se hardware pěkně potit. Nepříjemné prodlevy nebo dokonce zamrzání jsou pak na denním pořádku. Co s tím?

Akční nabídka okay

Počítač nemusí běžet pomalu, protože je nevýkonný! Většinou bývá zatížený procesy, které ani nevyužíváte.

Recept na rychlejší počítač je přitom zcela jednoduchý.Stejně jako o vysavač se musíte starat a jen mu občas vyměnit filtr, je třeba pečovat také o počítač.Nyní tím nemyslíme vyfoukání prachu z ventilátoru. Počítač funguje díky softwaru, a ten je nutné udržovat, aby fungoval svižně.

Bohužel se stále mnoho uživatelů domnívá, že za zpomalený počítač může jeho stáří nebo nízká kvalita komponent. A přitom stačí jen drobné a naprosto jednoduché způsoby, jak počítač zrychlit.Přinášíme vám deset tipů, jak toho dosáhnout.

OKAY tip
OKAY tip: Pevný disk, pokud je zaplněný daty může zpomalovat procesy v systému. Vždy by měl mít minimálně 20% volného místa k dispozici. Uložit svá data můžete na naše rychlé externí SSD disky.

10 kroků, kterými zrychlíte počítač

 

1. Zakazujte programům se spouštět po startu

Při startu počítače je vždycky nejobtížnější tzv. „startovní lag“, tedy několik desítek vteřin trvající nepoužitelnost celého operačního systému. Většina uživatelů si tento problém velmi snadno přivodí instalací programů. Zpomalení systému způsobují programy, které jsou nastaveny tak, aby se při startu systému spustily a následně běžely na pozadí.

Pokud nějaký program používáte jen občas, nemá smysl, aby se při každém zapnutí počítače spouštěl. Přístroj pak musí zbytečně věnovat drahocennou RAM, aby uvedl program do chodu. Programy běžící na pozadí najdete vpravo na hlavním panelu.

Defaultně skryté ikony na liště

OKAY TIP: Klikněte pravým tlačítkem na ikonku programu a hledejte nastavení. Jistě ihned najdete možnost spouštění po startu.

 

2. Vypněte indexaci souborů

Všimli jste si, že počítač někdy reaguje těžkopádně, i když na něm zrovna nic moc neděláte? Vy nanejvýš prohlížíte facebook a ikona zátěže procesoru počítače svítí jako divá. Čím to?

Jakmile má počítač „chvilku pro sebe“ a může věnovat výpočetní výkon něčemu jinému než náročnému programu, začne si automaticky třídit svůj obsah. Na pevném disku jsou uloženy miliony souborů a počítač si každý z nich pečlivě značí, tedy indexuje. Výhodou indexace je, že pak snáze najdete soubory na disku, když je budete vyhledávat pomocí počítače. Soubory se také rychleji zobrazí v průzkumníku Windows. Bohužel indexace je náročná a zatěžuje jak disk, tak operační paměť. Vypnutím indexace počítači značně ulevíte.A pokud vám chybí rychlé prohlížení složek, nainstalujte si program Total Commander, který je v tomto oboru mistr.

Indexace harddisku

OKAY TIP:Klikněte pravým tlačítkem na ikonu místního disku C. V obecném nastavení najdete příkazy o indexaci. Odškrtněte je a počítač přestane indexovat.

OKAY tip

OKAY tip: Přehřívání notebooku může vést k poklesu výpočetního výkonu a tím pádem i zpomalení systému. Zabránit tomu můžete například našimi levnými chladícími podložkami.

3. Zakažte antiviru kontrolu v reálném čase

Další proces, který často zpomaluje váš počítač, může být kontrola antivirového programu. Antivirový skener je velmi náročný na hardware, takže pokud běží během vaší práce s počítačem, dokáže pěkně potrápit. Antiviry jsou bezpochyby nezbytné a rozhodně je doporučujeme používat. Není ale třeba, aby neustále kontrolovaly veškerý obsah disku. Bohatě vám bude stačit pravidelná kontrola kupříkladu jednou za dva dny, a to třeba v nočních hodinách nebo během polední pauzy.

Údržba spotřebičů

OKAY TIP:V nastavení každého antivirového programu najdete podrobné menu, kde si můžete dle libosti přizpůsobit veškerou činnost programu. Ale rozhodně ho nezapomeňte pravidelně aktualizovat.

 

4. Nezahlcujte prohlížeč zbytečnými doplňky

Každý internetový prohlížeč může obsahovat celou řadu doplňků. Ačkoli je většina lidí moc nevyužívá, může jich prohlížeš obsahovat poměrně dost. Rozhodně nad nimi mějte kontrolu a pokud nějaký doplněk nepotřebujete, pryč s ním. Akorát vám zpomaluje celý systém a krade drahocenné megabajty operační paměti. Zdaleka nejlepší řešení je udržovat v chodu jen ty doplňky, které opravdu použijete. Pozor, mnoho z nich se do prohlížeče dokáže vetřít, aniž byste o tom věděli.

Údržba spotřebičů

OKAY TIP:Správu doplňků má dnes každý internetový prohlížeč. Zkuste všechny dočasně vypnout a pozorujte rozdíly. Pokud zaznamenáte rychlejší chod, je čas doplňky promazat.

 

5. Nebuďte na prohlížeč příliš tvrdí

Není se co divit, že internetový prohlížeč zlobí a zpětně zpomaluje celý počítač, když v něm máte otevřených padesát záložek a nerestartovali jste ho už týden. Prohlížeče s každou další akcí vytvářejí nové dílčí procesy, které zatěžují operační paměť.Nezapomeňte, že otevřená webová stránka neustále zatěžuje počítač, ať už se na ni momentálně díváte, nebo ne. Otevřete si více stránek například s videoobsahem a počítač se zadýchá raz dva.A my se přitom díváme jen na jednu, maximálně dvě stránky. Na více se ani nemůžeme soustředit, tak proč k tomu nutit počítač?

Ideálním řešením je nenechávat otevřená ta okna, která nás již nezajímají.Stejně tak je velmi vhodné minimálně jednou za dva dny prohlížeč restartovat, aby se mohl v klidu znovu spustit, uložit potřebná data a zbavit se těch nepotřebných. Tento postup rozhodně přinese lepší výsledky než bezmocný křik na obrazovku.

prohlízec otevrene zalozky

OKAY TIP: Pokud se budete chtít k zavřeným záložkám vrátit, není nic jednoduššího než je znovu zobrazit v historii. Touto funkcí je vybaven každý prohlížeč a je v ní podrobně zaznamenána vaše cesta webem.

OKAY tip

OKAY tip: Nekvalitní antivirové programy různě stažené z internetu mohou různými funkcemi na pozadí a špatnou optimalizací zpomalovat systém. Doporučujeme pouze kvalitní antivirové programy.

6. Nechte svůj disk dýchat

Samozřejmě, pevný disk je od toho, abyste na něj ukládala data. K jinému účelu nikdy nesloužil. Ale rozhodně se nic nemá přehánět. Každý operační systém potřebuje pro svůj chod volné místo pro odkládání dočasných souborů. Pokud disk příliš zaplníte, seberete tak systému manévrovací prostor, a ten bude složitě hledat místečka, kde pracovat s dočasnými soubory. Nechte operačnímu systému alespoň 10 až 15 GB volného místa a počítač se bude chovat mnohem svižněji.

zaplneny hard disk

OKAY TIP: Pro rychlejší chod disku se také vyplatí čas od času použít funkci defragmentace disku. Najdete ji ve funkcích v nabídce Start. Defragmentace dokážeposkládat rozházené soubory na disku tak, aby virtuálně zabíraly méně místa. Systém vašich složeks e tím ale samozřejmě nezmění, žádné obavy!

 

7. Místo tvrdého vypnutí nastavujte hibernaci

Pravidelné vypínání počítače se sice také doporučuje, ale bohatě stačí, když se počítač restartuje při aktualizaci operačního systému. Při zavření víka notebooku nebo po stisku tlačítka pro zapnutí je opravdu mnohem výhodnější nastavit režim hibernace.Počítač se po opětovném zapnutí probudí mnohem rychleji a nemusí provádět tolik úkonů. Už za několik vteřin můžete opět pracovat, a to vám rozhodně ušetří spoustu nervů. Hibernující notebook je navíc velmi bezpečné přenášet, protože jeho HDD zůstává v klidovém stavu.

Hybernace počítače

OKAY TIP: Nastavení hibernace můžete snadno otevřít, když pravým tlačítkem kliknete na symbol baterie v pravém dolním rohu obrazovky. Dále klikněte na položkuMožnosti napájení a rázem jste přesně v nastavení, jak se má počítač chovat při dočasném vypnutí.

8. Čistěte disk a registry

Pro jistotu ještě jednou – čistěte disk a registry! Tento úkon je velmi důležitý, pokud si chcete zachovat rychlý a stabilní systém. Po vyčištění disku možná budete ohromeni, kolik virtuálního místa se vám uvolnilo. Podobná údržba je pro rychlý chod naprosto nutná a doporučujeme ji provádět alespoň jednou za měsíc. Rozhodně nepodceňujte tento krok. Dva roky nevyčištěný systém totiž vypadá hůře než dva roky nevyčištěný chlév.

Údržba registrů

OKAY TIP: Vynikající program na čištění disku a registrů je CCleaner. Je ke stažení zdarma a během několika desítek sekund vám pomůže k rychlejšímu systému. A je vhodný i pro naprosté začátečníky! Je k dispozici samozřejmě v češtině.

 

9. Aktualizujte operační systém i jiné programy

Mnoho uživatelů stále považuje aktualizace za zbytečnou přítěž. Není proti divu, že tolik z nich neustále řeší problémy se zavirovaným počítačem nebo nestabilními programy. Aktualizace operačního systému je pro správný chod nezbytná! Stejně tak antivirové programy je velmi žádoucí aktualizovat, protože potřebují stále nové databáze virů. Většinu programů byste skutečně aktualizovat měli. Vývojáři do aktualizací vkládají spoustu vylepšení a hlavně program stále optimalizují, aby běžel rychleji, lépe a bez chyb.

Nastavení aktualizací systému windows

OKAY TIP: Neaktualizované programy zlobí, zpomalují počítač a mohou obsahovat chyby, kterých počítačoví piráti již dokázali využít. Pokud se vám do počítače dostal virus, hlavním viníkem bude pravděpodobně neaktualizovaný systém. Druhou nejčastější příčinou bývá prohlížení nevhodných webových stránek.

10. Zkontrolujte nastavení v BIOS

Možná jste nevěděli, že operační systém jako Windows či Linux není skutečným srdcem počítače.Nejzákladnější software v počítači je zabudován přímo v základní desce. Říkáme mu BIOS a obsahuje nejniternější nastavení počítače. Pokud váš počítač po zapnutí startuje pomalu a dlouho, na vině může být chybné nastavení BIOSu. Při startu počítač prochází tzv. bootovací sekvencí, při které se rozhoduje, z jaké jednotky má operační systém nastartovat. Většina z nás má systém nainstalovaný na pevném disku. V BIOSu ale může být pevný disk až na posledním místě, takže počítač vždy nejprve zkontroluje USB porty a mechaniky, což ho zbytečně zdržuje. Přenastavením pořadí mu rozhodně pomůžete.

Údržba počítače

OKAY TIP: Nikdy v systému BIOS nepřenastavujte věci, kterým nerozumíte! To by napáchalo více škody než užitku! Raději si přizvěte zkušenějšího uživatele.