SSD

SSD (z angl. Solid-state drive) je druh stálého (ne volatilního) paměťového disku používaného ve výpočetních technologiích. Od HDD pevných disků se liší především tím, že neobsahuje mechanické části, což přináší řadu výhod.

První je provozní energetická nenáročnost, která činní v průměru 2-3 W, u HDD to je zhruba 6-7 W. Díky tomu dokáže mj. šetřit baterii notebooků. Vzhledem k absenci mechanických částí pro čtení a zápis dat, pracuje SSD disk rychleji než HDD a to i při tzv. bootování systému. Vyvozenými výhodami jsou bezhlučný provoz, lehčí váha, minimální emitace tepla a nenáchylnost na nárazy a otřesy. Díky výše jmenovaným přednostem se perfektně hodí do notebooků, PDA, tabletů apod. Ale pro svou rychlost a skladnost se využívají i ve stolních počítačích.

Porovnání velikosti HDD a SSD

SSD

SSD se vyrábí s podporou přípojných rozhraní pevných disků typu ATA, SATA, PCI Express apod. Jsou tedy schopny nahradit HDD. Oproti nim rovněž nepoužívají magnetický zápis, takže data na SSD nelze smazat vlivem magnetismu. Datovou kapacitu však mají HDD větší. Flash paměť disků SSD je obdobná jako u pamětí RAM, které ale neslouží ke stálému uchování dat. Naproti tomu existují i volatilní SSD zvané SDRAM a DRAM.

Výhody oproti HDD

  • tichý, bez vibrací a lehký
  • nižší energetická spotřeba
  • rychlejší než HDD
  • emituje minimum tepla
  • nepoškoditelný magnetem, nenáchylný na nárazy a otřesy

Nabídka SSD disků >> Notebooky se SSD disky >> Stolní počítače se SSD disky >>

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky