NFC

Near field communication, zkráceně také NFC, slouží k bezdrátové komunikaci iniciované pouhým přiblížením 2 elektronických zařízení. Kontakt funguje v rozmezí dotyku až do vzdálenosti v řádu centimetrů (běžně 4 cm). V praxi se používá k připojení 2 mobilních telefonů a výměně dat mezi nimi, k bezhotovostním platbám smartphonem, přičemž jde o stejnou technologii jako u bezkontaktních karet, k rychlé synchronizaci a konfiguraci různých zařízení, k získávání jízdenek a nakupování.

Použití NFC

Platby, propojení dvou telefonů, jízdenky v MHD, nakupování, spárování s jinou elektronikou

NFC

NFC dále nabízí možnost proměny telefonu v klíče, přístupovou kartu, či např. v osobní doklady. Zároveň poslouží jako čtečka rozličných informacíPomocí NFC a jednoho dotyku v mžiku spustíte BlueTooth mezi mobilem a tabletem či notebookem, rychle nakonfigurujete Wi-Fi ve smartphonu, nebo spárujete pokročilé audio systémy i bezdrátová sluchátka s vaším telefonem pro přehrání hudby. Dotykem tabletu či mobilu aktivujete propojení i u vybraných digitálních fotoaparátů nebo kamer.

Existují 2 typy zařízení podporující NFC - aktivní a pasivní. Mezi aktivní řadíme mobilní telefony. Ty disponují vlastním NFC čipem, napájením a umožňují zápis i čtení, zatímco pasivní štítky tzv. NFC tagy povolují pouze čtení informace obsažené v obvodu. Štítky připomínají nálepky a obsahují údaje, jako jsou krátké texty či odkazy na webové stránky. Od BlueTooth a Wi-Fi se NFC liší tím, že nepoužívá rádiové vlny, nýbrž elektromagnetickou indukci.

Výhody používání NFC

  • snadná interakce zařízení - ke spojení stačí pouze jeden dotyk
  • rozšiřující se technologie
  • bezpečná komunikace probíhající pouze na krátkou vzdálenost
  • kompatibilní s existujícími technologiemi bezkontaktních karet

Mobilní telefony s NFC čipem >>

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky