DivX

DivX je populární video kodek a multimediální kontejner, stejně tak jako označení několika dalších produktů společnosti DivX LLC.

Multimediální kontejner

Multimediální kontejner DivX podporují moderní Blu-ray, DVD i přenosné DVD přehrávače. Je důležité nezaměňovat DivX kontejner (koncovka .divx) s formátem videa, obálka totiž může obsahovat různé kompresní formáty jak zvuku, tak i videa. Rovněž jde o rozšíření kontejneru AVI, se kterým je zpětně kompatibilní, to znamená, že zařízení, která nepodporují DivX, ale AVI ano, by měla přehrát alespoň základní video stopu. Jako standardní kompresní formát pro DivX se používá MPEG-4 ASP pro video a MP3 pro audio.

DivX kontejner podporuje interaktivní menu, vícero titulků, audio i video stop, například bonusové scény atd., dále pak listování v kapitolách a metadata. U AV přehrávačů se často setkáme s tvrzením, že podporují či přehrávají DivX, ve skutečnosti to však znamená, že s vysokou pravděpodobností podporují AVI, MP3 a kódování MPEG-4 ASP, ACC nebo H.264.

Kodek

Kodek DivX je program, který dokáže na výpočetním zařízení, jako jsou stolní počítače či notebooky, zkomprimovat dlouhé segmenty videí do menších velikostí se zachováním relativně vysoké vizuální kvality, proto se využívá k tzv. ripování - stahování multimediálního obsahů disků (CD, DVD) na hard disk doprovázené formátovou konverzí souborů, často do podoby, která je snadno šiřitelná a to i přes sítě. Existují tři základní kompresní formáty: originální MPEG-4 Part 2, H.264/MPEG-4 AVC a HEVC Ultra HD. S verzí 7 přišla i kompatibilita s kontejnerem Matroška, který je vhodný pro zkomprimované filmy ve vysokém rozlišení.

Mezi další produkty společnosti DivX LLC patří například DivX Player nebo DivX web player.

Výhody podpory kódování v DivX

  • DivX multimediální kontejner podporuje vícero audio, video i titulkových stop
  • podporují ho moderní video přehrávače
  • kodek komprimuje i filmy ve vysokém rozlišením se zachováním vizuální kvality

Multimediální centra podporující DivX

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky