Proč se ohlížet na energetickou třídu

Znaménko plus sebou nese samé příjemné věci. Pozitivní vliv bude mít i na vaši domácnost. Čím více plusek na energetickém štítku najdete, tím úspornější, potažmo ekologičtější váš spotřebič je. Dobrá zpráva, ne?
 
V roce 2010 se díky evropské legislativě proměnily energetické štítky u všech výrobků. Jsou přehledné, jednoduché, hrají barvami a písmeny a udávají například roční spotřebu elektrické energie, vody nebo hlučnost spotřebiče. Během okamžiku můžete své favorit srovnat a mít jasno.
 
Pokud jste přesvědčeni, že „Áčkové“ spotřebiče jsou na tom vlastně docela dobře, vězte, že tomu tak být nemusí. Od 1. prosince 2013 se na český trh nesmí uvádět pračky a myčky s nižší energetickou třídou než A+. „Obyčejným“ pračkám a myčkám třídy A tedy už odzvonilo.
 
Každé plus navíc tedy má určitě smysl. Nejúspornější spotřebiče jsou označeny třídou spotřeby A+++. Na toto označení ale nedosáhnou všechny přístroje. Například u televizorů je nejvyšší třída pouze A++. A jaké úspory umí plus dokázat? Nejúspornější myčky a pračky dosahují o 30 % nižší spotřeby než spotřebiče ve třídě A, u chladniček je to dokonce až 60 %. Kladná znaménka navíc tedy nejsou žádné marketingové triky.
Zdroj: Siemens
Líbí se vám tento článek?

Podobné články