Proč potřebujete novou matraci?

Důležitost kvalitní matrace máme tendenci podceňovat, přestože spánkem trávíme zhruba třetinu našeho života. Často si neuvědomujeme, že tak intenzivně používaný výrobek, jakým matrace je, nevydrží všechno a že časem ztrácí své vlastnosti, které jsou pro zdravý spánek důležité. Jaký čas to ale je? Jak dlouho vlastně matrace vydrží a kdy je čas na koupi nové?

Pět let je maximum

Odborníci nejčastěji uvádějí, že životnost matrací je přibližně 3–5 let. Stárnutí matrace je pozvolné a je proto nutné pohlídat okamžik, kdy už neposkytuje dostatečný spánkový komfort. 3–5 let je tedy především dobře míněné až naléhavé doporučení pro výměnu matrace, které zohledňuje její každodenní intenzivní používání, životnost použitých materiálů, působení okolních vlivů, množství roztočů a další hlediska.

Co se s každou matrací časem děje?

Výplň ztrácí své vlastnosti

pěnové výplně dnešních matrací jsou na velice slušné úrovni a nabízejí dlouhou životnost. I jejich deklarované vlastnosti ale časem ztrácí, nemluvě o 10 let starých matracích, jejichž výplň je pro zdravý spánek už většinou nevyhovující.

Nevyhovující hygienický stav

Hlavním rizikem pro matraci je hygienické znečištění. Hlavním nepřítelem je pot, prach, roztoči, alergeny a plísně. Potah matrací je možný hygienicky ošetřit, jádro však ne a jeho znečištění je nevratné. Proto je nutné matraci po 3-5 letech vyměnit za novou.

Vznikají proleženiny

opakovaným používáním matrace a jejím zatěžováním ve stejných místech dochází během let k tomu, že se namáhaná výplň už nevrací do neutrální polohy a v matraci zůstávají proležené důlky. Tělo do nich sice vždy správně zapadne, páteř ale není v ideální poloze a často dochází k bolestem zad.

Potah nezvládá odvádět pot

látkový potah vyžaduje podobnou péči jako oblečení, které nosíte. Praktičtější jsou v tomto ohledu snímatelné pratelné potahy, ovšem ani údržbu těch pevných není dobré zanedbávat. Časem je ale i nefunkční potah důvodem k výměně matrace.

Pružiny jsou opotřebované

pružinové matrace se vyznačují perfektními vlastnostmi, i ony ale samozřejmě nemohou sloužit věžně. Každodenním používáním matrace jsou pružiny enormně namáhány a může se stát, že po letech nebudou všechny mít shodné mechanické vlastnosti.

Jak poznáte, že je třeba matraci vyměnit?

Abyste zjistili, že vaše matrace dosluhuje a je potřeba ji vyměnit, není potřeba podrobovat ji složitým odborným testům. Nejpovolanějším testerem jste totiž vy! Jakmile se bude váš spánek zhoršovat, nebudete moci usnout a najít vhodnou polohu, jsou to první náznaky toho, že byste měli vyměnit matraci. Pokud už ale cítíte proleženiny, vaše matrace začala podivně povrzávat, či vás dokonce začínají tlačit pružiny, je nová matrace opravdovou nutností.

Kvalita matrace je totiž přímo úměrná kvalitě spánku. Tělo si má během noci odpočinout a zregenerovat, aby bylo další den připraveno opět spolehlivě fungovat. Dobrá matrace má tedy přímý vliv na

  • zdravý spánek,
  • dostatečný odpočinek,
  • příjemné vstávání,
  • dobrou psychickou pohodu,
  • úspěšný den

a tak dále.

Nepodceňujte také matrace v postelích vašich dětí. Často je stačí zkontrolovat přejetím rukou, abyste zjistili, že svůj účel nesplňují dostatečně. Hmotnost dětí sice nezatěžuje matraci tolik jako tělo dospělého, přesto je ale třeba myslet na přirozené stárnutí materiálu výplně.

Kvalitní matrace za 150 Kč měsíčně

Průzkum ukázal, že Češi mění obvykle matraci až po 10–12 letech, což je naprosto nedostačující. Příčinu lze spatřit v kupní síle a v ochotě investovat do nové matrace často nemalou částku.

Dobře si uvědomujeme důležitost kvalitní matrace pro zdravý a pohodlný spánek a proto nabízíme možnost pořídit matraci na splátky. Sami si určíte výši měsíční splátky i dobu splácení tak, aby váš rodinný rozpočet nebyl jednorázově zatížen.

Novou kvalitní matraci, splňující ty nejnáročnější podmínky pro váš spánek, tak můžete splácet třeba po celou dobu její životnosti, přičemž měsíční náklady budou třeba 150 Kč i méně.

Jak opotřebení matrace předcházet?

Čas nezastavíte, ale svou matraci můžete udržet ve formě přece jen o něco déle. Jak na to?

Dobře odvětrávejte

přístup vzduchu k matraci je velmi důležitý. Zamezuje jejímu navlhání a tvorbě plísní. Proto dbejte na rošt, na kterém matrace leží a volte vždy takovou konstrukci postele, která nezabraňuje proudění vzduchu.

Perte a čistěte potah

textilní potah je nejdůležitější ochranou jádra matrace. Je-li snímatelný a lze-li jej prát, dělejte to pravidelně. Nesnímatelné potahy v případě potřeby vyčistěte a více se zaměřte na dobré odvětrávání.

Převracejte matraci

většina matrací je vrstvena tak, že fungují stejně z obou stran. Pravidelným a častým obracením matraci významně odlehčíte a předejdete tvorbě nežádoucích proleženin.

Používejte topper

matracové toppery jsou efektním řešením ochrany celé matrace. Umí rozložit celkovou hmotnost spáče tak, že zatěžuje matraci rovnoměrněji, čímž zabraňuje proleženinám. Současně slouží jako ochrana povrchu a jádra matrace a zvláště u nesnímatelných potahů tak plní velmi podstatnou funkci.

Ptáte se ještě proč koupit novou matraci?
Protože jednodušší to nikdy nebylo!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Matrace Galatea - komprimovaná - 90x200x16

3 599 

bez DPH 2 974 

Matrace Artemis - komprimovaná - 90x200x20

3 999 

bez DPH 3 305 

Matrace Artemis - komprimovaná - 180x200x20

7 999 

bez DPH 6 610 

Rošt Perfekt Plus - 90x200 cm

1 499 

bez DPH 1 239 

Matrace Nyx 1+1 - 90x200x18

4 999 

bez DPH 4 131 

Rošt Perfekt Plus - 80x200 cm

1 499 

bez DPH 1 239 

Matrace Nomia - komprimovaná - 90x200x20

3 499 

bez DPH 2 892 

Matrace Artemis - komprimovaná - 160x200x20

6 999 

bez DPH 5 784