Jsou LED displeje lepší než LCD?

Ploché monitory a televize si ihned získaly naši přízeň. Málokdo ještě nevyměnil své staré CRT zařízení za displej se štíhlou linií. Ale ještě než vůbec stihlo odeznít naše nadšení z těchto tenkých obrazovek, objevil se nový pojem – LED displeje.

Profesor OKAY se ptá, Jsou LED displeje lepší než LCD?

Jsou LCD obrazovky zastaralé?

V názvu technologie bylo nahrazeno C písmenkem E a většina zákazníků dosud nemá jasno, v čem je vlastně rozdíl. LCD zařízení najednou zmizela z trhu a všude jsou pouze ty s LED technologií. Vždyť LED displeje jsou těm LCD velice podobné, nebo snad ne?

Zachovejte LEDový klid

Nenechte se zmást. LCD a LED skutečně nejsou rozdílné typy displejů. Jedná se o dvě technologie, které si vzájemně pomáhají, nikoli konkurují. LCD je typ obrazovky, který pro zobrazení využívá tzv. tekutých krystalů. Každý pixel LCD se skládá z molekul tekutých krystalů uložených mezi dvěma průhlednými elektrodami a mezi dvěma polarizačními filtry. Bez krystalů mezi filtry by bylo světlo procházející jedním filtrem blokováno filtrem druhým. LED technologie označuje úsporné diody využívané k podsvícení těchto filtrů a tekutých krystalů. LED displej je tedy pořád LCD, akorát jsou jeho zdrojem světla LED diody.

Konečný verdikt Profesora OKAY

Váš notebook, monitor či televizor s LED displejem stále využívá technologii LCD. Není tedy třeba tyto dvě technologie porovnávat, protože jde o míchání jablek s hruškami. V tomto případě si z nás názvosloví tak trochu střílí. Je to podobná situace, jako kdybychom sportovním autům s ABS začali říkat ABS auta.

Chcete prověřit nějaký mýtus? Pošlete ho Profesorovi OKAY!

Mohlo by vás zajímat


Pohřbili jsme 13 mýtů o elektru

I kolem elektrospotřebičů se šiří veliké množstvý pověr, mýtů a polopravd. Zaměřili jsme se na ty nejčastější a pořádně je prozkoumali.

Přečíst více >>

Může zapnutý mobil způsobit pád letadla?

Zapnutý mobilní telefon na palubě je nebezpečný! Slyšeli jsme o tom stokrát, ale skutečně je to pravda?

Přečíst více >>

10 překvapivých zajímavostí o internetové době

Víte, že na světě je více aktivních mobilních telefonů než lidí? A současnost nabízí ještě mnohem zajímavější statistiky. Pojďme na ně!

Přečíst více >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články