Jakou televizi si mám pořídit do malého bytu

Máš doma málo místa, ale rád večer relaxuješ u televize? Poradíme ti, jakou televizi vybrat do malého pokoje, aby sis mohl vychutnat kvalitní obraz i na malou vzdálenost.

Základem je správný poměr velikosti s rozlišením. Existuje tabulka, která popisuje minimální doporučenou vzdálenost při sledování TV. V té snadno zjistíš, že čím lepší rozlišení televize má, tím blíže k ní můžeš sedět, aniž by se snižovala kvalita obrazu.

Ptáš se proč to tak je?

Je to docela jednoduché. Vezměme si jako příklad televizi, který má úhlopříčku 80 cm. Když bude mít HD Ready rozlišení (1366x768 bodů), musí celý obraz poskládat z 1 049 088 bodů. Když bude mít stejně velká televize UHD rozlišení (3840x2160 bodů), má na stejné zobrazení k dispozici 8 294 400 bodů. Jednoduchá matematika nám napoví, že UHD rozlišení má k dispozici cca 8x více bodů, než má HD Ready.

Co to znamená?

Znamená to, že každý zobrazovaný obraz v TV se v případě HD Ready rozlišení přepočítává na 8x méně bodů. Takže je výsledek teoreticky 8x méně ostrý, než je tomu v případě UHD rozlišení. Taky to ale znamená, že pokud si sedneš 1 metr od televize s HD Ready rozlišením, uvidíš jednotlivé zobrazovací body a obraz nebude vypadat dokonale spojitý. V případě UHD uvidíš vše krásně spojité.

Jakou TV do malého pokoje si mám tedy vybrat?

Určitě si vyber úhlopříčku do 1 metru. Větší televize by se ti tam jednak špatně vešla a jednak by se ti špatně soustředilo na celou plochu obrazovky. Kromě toho si vybírej TV s co nejlepším rozlišením (hlavně UHD, popřípadě Full HD).

Abychom ti s výběrem pomohli, připravili jsme pro tebe modely, které se budou do malého bytu hodit.

Prohlédnout si televize

Líbí se vám tento článek?

Podobné články