Jak zapojit zásuvku

Zásuvka je dnes nezbytnou součástí našich domovů. Proto jí musíme věnovat patřičnou pozornost. Zejména při rekonstrukcích našich domovů je třeba zaměřit se i na jejich výměnu. Tu bychom měli svěřit odborníkům, protože výměna nebo jakákoliv výroba či úprava amatérem je přísně zakázána, jelikož je elektrické zařízení vyhrazené zařízení, na kterém mohou pracovat pouze odborníci s kvalifikací! I přesto se níže podíváme na to, jak vypadá zapojení nových zásuvek TNCS se třemi vodiči. Důležité je samozřejmě dbát zvýšené opatrnosti.

Zásuvka 230 V

V dnešních moderních instalacích se používají pro zapojení jednofázové zásuvky tři vodiče. Vodič fáze (L) je nejčastěji hnědý nebo černý, ale také může být i šedý. Světle modrou barvu má pak střední vodič (N), tedy „nula“ nebo „nulák“. Ochranný vodič (PE) kombinuje barvy zelenou a žlutou.

Správně by se na vodič měl používat kabel s měděnými vodiči o průřezu 2,5mm2 CYKY-J, který by měl být jištěný 16A jističem.

Co se týče zapojení, tak podle norem ČSN 33 2130 a ČSN 33 2180 je zapojení zásuvky následovné. Ochranný kolík by měl být nahoře a střední, tedy nula je připojen na pravou dutinku z pohledu zepředu. Fáze je pak připojena na levou dutinku.

  Jak zapojit zásuvku - jednofázová zásuvka 230 V nákres zepředu

Fotka, jak správně zapojit vodiče v zásuvce  

Jako první zapojujeme vodič fázový

Prvním krokem je tedy zapojení fázového vodiče, který má, jak již bylo zmíněno, černou barvu. Někdy je též hnědá. Pokud se podíváme přímo do dané zásuvky, je to vodič, který zapojujeme k levé zdířce. Dále zapojíme vodič nulový, který se připojuje vždy na pravou zdířku. Dále už zbývá pouze poslední ochranný, který se v tomto případě připojuje na středový kolík dané zásuvky.

Pozor na izolaci všech kabelů

V souvislosti se zapojením dbejte také na to, aby každý zapojovaný kabel měl dostatečnou izolaci, která není v žádném místě nijak poškozena. To by mohlo mít za následek případný zkrat. Také je třeba počítat s dostatečnou délkou kabelů, což nám přijde vhod například v budoucnu při opravách. Tím by tak měla být zásuvka správně zapojena, a tak stačí umístit krytku, zapnout hlavní jistič, a samozřejmě vyzkoušet. Pokud nemáte možnost proměření, je lepší zkusit na starším, už nepotřebném spotřebiči.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články