Jak zapojit zásuvku

Zásuvka je dnes nezbytnou součástí našich domovů. Proto jí musíme věnovat patřičnou pozornost. Zejména při rekonstrukcích našich domovů je třeba zaměřit se i na jejich výměnu. Tu můžeme svěřit odborníkům, ale stejně tak můžeme její zapojení zvládnout i sami. Ale musíme vědět, jak na to! Důležité je samozřejmě dbát zvýšené opatrnosti.

 

Je třeba dbát na to, který vodič zapojujeme

Dnešní zásuvky počítají s celkem třemi vodiči, a to konkrétně s fázovým vodičem, s ochranným vodičem, a samozřejmě také s nulovým vodičem. V tomto ohledu došlo k celkové standardizaci, a to v tom směru, že jednotlivé vodiče jsou barevně označeny, a to izolací daného kabelu. Fázový vodič je černý, nulový vodič je modrý, a ochranný vodič je tvořený kombinací žluté a zelené.

 

"Nejprve vypněte hlavní jistič!"

Profesor OKAY

 

 

Jako první zapojujeme vodič fázový

Prvním krokem je tedy zapojení fázového vodiče, který má, jak již bylo zmíněno, černou barvu. Někdy je též hnědá. Pokud se podíváme přímo do dané zásuvky, je to vodič, který zapojujeme k levé zdířce. Dále zapojíme vodič nulový, který se připojuje vždy na pravou zdířku. Dále už zbývá pouze poslední ochranný, který se v tomto případě připojuje na středový kolík dané zásuvky.

 

"Fázový vodič je hnědý a nula je modrá!"

Profesor OKAY

 

Pozor na izolaci všech kabelů

V souvislosti se zapojením dbejte také na to, aby každý zapojovaný kabel měl dostatečnou izolaci, která není v žádném místě nijak poškozena. To by mohlo mít za následek případný zkrat. Také je třeba počítat s dostatečnou délkou kabelů, což nám přijde vhod například v budoucnu při opravách. Tím by tak měla být zásuvka správně zapojena, a tak stačí umístit krytku, zapnout hlavní jistič, a samozřejmě vyzkoušet. Pokud nemáte možnost proměření, je lepší zkusit na starším, už nepotřebném spotřebiči.

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Nákupní košík

0 ks / 0