Jak vybrat tiskárnu

Tiskárny jsou jednou z nejoblíbenějších počítačových periferií. Ať už pracujete z domova, nebo tiskárnu potřebujete pouze k osobním účelům, jedná se o nepostradatelnou součást domácností a kanceláří. Jak se v obrovské nabídce orientovat a podle čeho vlastně vybírat?

Je to snadné! Stačí si jen určit, co přesně a v jakém množství budete tisknout.

Tiskárny pro občasný tisk

Občasný základní tisk

Počítač využíváte spíše pro kancelářskou práci a sem tam potřebujete vytisknout nějaký text nebo tabulku? Váš výběr je prakticky nejjednodušší. V podstatě vám stačí jakákoliv tiskárna. Žádný z parametrů pro vás není příliš důležitý a klidně se můžete řídit cenou. Všeobecně je inkoustový tisk označován jako kvalitnější a dokonce umožňuje i tisk bez okrajů. Inkoustové tiskárny jsou oproti laserovým menší a snadněji se používají. Jednoduché inkoustové tiskárny jsou dostupné za velice příznivou cenu. Investice do vyšších tříd či vyspělejších technologií pro vás navíc nemá moc význam. Při občasném využití stejně plně nevyužijete všechny funkce tiskárny.  Vyšší náklady na pořízení inkoustových cartridgí vás při několika stránkách za měsíc trápit nemusí. Vše vykompenzuje nižší pořizovací cena.

Jak funguje inkoustová tiskárna, se dočtete v článku profesora OKAY.

Tiskárny pro občasný tisk

Inkoustové multifunkční tiskárnyKopírování, skenování a občasný tisk

Tisknete pouze občas, ale využíváte i další zařízení jako scanner, kopírku nebo dokonce fax a čtečku paměťových karet? Pro vás je vhodné vybírat mezi multifunkčními inkoustovými tiskárnami. Občas se jim přezdívá All in One. Tato zařízení totiž skutečně skrývají vše v jednom. Tedy vše s tiskem a obrazem spojené. Nemusíte mít zvlášť tiskárnu, skener a kopírku, ale vše je zabalené v jednom kompaktním zařízení. Už jsme v předchozím odstavečku zmiňovali, že inkoustové tiskárny jsou pro tisk fotografií vhodnější. Multifunkční zařízení už navíc ve většině případů mají vysoké rozlišení a umí tisknout na fotopapír. Tím dosáhnete skvělých výsledků při tisku fotografií. Při velikém počtu tisků je nevýhodou častá výměna cartridgí s inkoustem.

Multifunkční inkoustové tiskárny jsou výborným doplňkem kanceláří. Díky zabudované kopírce však najdou bohaté uplatnění i v domácnosti.

Inkoustové multifunkční tiskárny

Monitory pro filmové nadšence

Častý jednoduchý tisk

Pokud už nyní víte, že budete tisknout více stránek, jednoznačně vybírejte mezi laserovými tiskárnami. Jejich provoz je oproti inkoustovým tiskárnám ekonomičtější. Narozdíl od inkoustových tiskáren nemusíte při častém tisku měnit toner každý měsíc, ale vydrží vám klidně rok. Ani kvalita tisku není vůbec špatná. Pouhým okem poznáte rozdíl málokdy. Obrázky vytisknuté na laserové tiskárně navíc nerozpije kapka vody. Velikou předností oproti inkoustovým tiskárnám je kromě levnějšímu provozu především rychlost tisku. A nemusíte ani čekat na zaschnutí barev jako u inkoustových tiskáren. 

Pokud vám nezáleží na dokonalé kvalitě barev a budete své dokumenty tisknout ve větším množství, laserové tiskárny jsou pro vás jednoznačnou volbou. 

Jak funguje laserová tiskárna se dočtete v článku profesora OKAY.

Tiskárny pro častější tisk

Laserové multifunkční tiskárny

Nekompromisní využití v kancelářích

Tisknete velice často? Prakticky každý nově příchozí e-mail musíte mít na papíře? Často scanujete, potrpíte si na kvalitě tisku i scanování či kopírování? V tom případě je pro vás vhodným zařízením laserová multifunkční tiskárna. Laserová tiskárna funguje na principu fotoelektrického jevu. Dokonale zaostřený laserový paprsek postupně (zleva do prava, řádek po řádku) osvětluje body na obrazovém válci. Zjednodušeně se dá říci, že se na osvícená místa napráší toner, obtiskne se na papír a pomocí tepla se zataví. Tato technologie je podstatně rychlejší a dokáže chrlit desítky stránek za minutu  a vše ve výborné kvalitě za nízkou cenu. Přednosti multifunkčních zařízení jsme zmínili už v odstavci o inkoustových multifunkcích. U laserových tiskáren je vše stejné. Všechna zařízení jako skener nebo kopírka jsou kompaktně zabaleny v jednom zařízení. Laserové multifunkční tiskárny k tomu ještě navíc přidávají nižší náklady na tisk. Díky možnosti Wi-Fi připojení je tento typ tiskáren vhodný především do kanceláří, případně ji může využívat více lidí naráz. Pokud by totiž využívali inkoustovou tiskárnu. Museli by velice často měnit inkoustové cartridge, kdežto toner má u laserové tiskárny podstatně delší životnost.

Pokud hodně tisknete, potřebujete skener, kopírku a další standardní kancelářské vybavení. Laserové multifunční tiskárny jsou určené právě vám.

Multifunkční laserové tiskárny

Tiskárny s LED technologií

Nejrychlejší tisk velkého množství dokumentů

Narazili jste na tiskárnu s LED technologií a nevíte, v čem je jiná? Vězte, že se jedná o velice blízkou příbuznou laserové tiskárny. Místo laseru je zde ale umístěna řada LED diod. Ty osvítí obrazový válec v místech, kde má být vytvořen obraz. Na osvícená místa se následně napráší toner, obtiskne se na papír a pomocí tepla se zataví.

LED tiskárny mají v tiskové hlavě jednu nebo více řad diod a jejich světlo ozařuje vždy celé řádky najednou. Díky tomu se minimalizuje velikost LED tiskáren. Ty jsou díky tomu mnohem menší a potřebují méně mechanických částí. Dá se tedy předpokládat, že by u nich měla být i nižší poruchovost. Jejich výroba je levnější a rovněž zajišťují vyšší rychlost tisku.

Tiskárny s LED technologií

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články