Jak vybrat paměťovou kartu

Výběr vhodné paměťové karty je důležitý především pro fotografy, ale také pro majitele tabletů a mobilních telefonů. Pro záznam potřebujete rychlost, pro ukládání dat zase dostatečnou kapacitu. Velikost kapacity záleží čistě na uživatelích, ale co zbylé vlastnosti karet? Abyste si ve složité alchymii paměťových karet namíchali správnou kombinaci, přinášíme vám tento článek.

Je důležité vědět, jaký typ karty potřebujete

Ne s každou kartou může vaše zařízení pracovat.  Paměťových karet existuje několik typů. Na trhu však dominují hlavně dva typy karet - SD karta a microSD karta. Před samotným nákupem je nutné zjistit, kterou z nich vaše zařízení podporuje. S výběrem vám velice pomohou dvě základní otázky:

1. Do čeho kartu potřebujete?

Fotoaparát

Fotoaparáty využívají paměťové karty SD. Pod touto zkratkou se skrývá pojem Secure Digital. Bez nadsázky můžeme říci, že tyto karty ovládly fotografický svět. Výrobci i uživatelé si je velice oblíbili. Když se řekne paměťová karta, každému se vybaví její charakteristický tvar. Jejich současný vývoj se odráží pouze ve zvýšování kapacity. SDHC a SDXC karty stále patří do této kategorie. Kapacitu karty si můžete vybrat dle potřeby.

 

SD karta

 
 

 

Smartphone nebo tablet

Mobilní telefony převážně využívají paměťové karty microSD. Tyto karty vynikají svými kompaktními rozměry. Prakticky se jedná o zmenšenou verzi oblíbených SD karet. Na trhu se poprvé objevily v roce 2009 a od té doby se používají v naprostě většině mobilních telefonů, tabletů, GPS navigací, MP3 přehrávačích a další elektronice. Předchůdcem této karty byl typ miniSD z roku 2003. Stejně jako u SD karet se vysokokapacitní microSD karty označují jako microSDHC a microSDXC. Kapacita karty také záleží čistě na vás.

 

 

microSD karta

 

Každá karta má rychlostní třídu

Než se dostaneme ke druhé otázce, musíme si paměťové karty rozdělit podle rychlosti. Podle rychlosti jsou karty děleny do tříd 2, 4, 6, 10 atd. Označení třídy (C) naleznete na štítku karty. Číselná hodnota udává minimální přenosovou rychlost karty v MB/s. Hodnota 2 v céčku znamená Class 2, tedy že karta spadá do druhé třídy a její přenosová rychlost činí minimálně 2 MB/s. U desáté třídy je přenosová rychlost alespoň 10 MB/s.

2. K čemu chcete paměťovou kartu využívat?

Třída 2

 • jen na příležitostné focení
 • pro nejlevnější přístroje
 • doporučená kapacita do 8 GB

Nejlevnější SD karty

Základní microSD karty

Třída 4

 • ideální na běžné fotografování
 • pro kompakt nebo běžný mobil
 • doporučená kapacita 8 - 16 GB

SD karty třídy 4

microSD karty třídy 4

Třída 6

 • na sériové snímání i natáčení
 • pro smarphony a zrcadlovky
 • doporučená kapacita 8 - 64 GB

SD karty třídy 6

microSD karty třídy 6

Třída 10

 • na profi focení a Full HD video
 • pro vysoce výkonná zařízení
 • doporučená kapacita od 16 GB

SD karty třídy 10

microSD karty třídy 10

Nepodporuje vaše zařízení SD ani microSD karty?

Nepropadejte panice! Pravděpodobně vlastníte digitální fotoaparát, který podporuje takzvané Compact Flash karty, které jsou ještě rychlejší než SD karty třídy 10. Existují také karty zvané Memory Stick (ve verzích Micro, Pro, Duo), které vyvinula společnost Sony. Oba druhy karet dosud nabízíme.

Nyní už víte, podle čeho si paměťovou kartu vybrat. Stačí jen správně určit typ a pak si vybrat třídu karty podle vaší potřeby. Kapacita záleží čistě na vás.

Líbil se vám tento článek? Zajistěte si další přísun užitečných rad a tipů od profesora OKAY!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články