Jak vybrat matraci

Dostatek kvalitního spánku je nejen příjemný, ale pro naše zdraví přímo nezbytně nutný. Pořádný spánek vám zajistí vhodně zvolená kombinace konstrukce postele, roštu a matrace. Pokud se ráno budíte s bolavými zády a ztuhlou krční páteří, měli byste uvažovat v prvé řadě nad výměnou matrace. Jak vybrat matraci? Jaká je nejlepší matrace a jaké typy matrací existují?

Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci

Při výběru a rozhodování o tom, jaká je nejlepší matrace, jsou důležité následující faktory:

Matrace Artemis 90x200
Matrace Artemis 90x200

Jakou velikost matrace vybrat?

  • Matrace 80x200 by štíhlejší osobě měla stačit, pod 80 cm na šířku už nemusíte pociťovat dostatečný komfort.
  • Matrace 90x200 je nejprodávanější velikostí pro jednu osobu – pohodlně se na ní bude cítit i ten, kdo se hodně převaluje.
  • Matrace 120x200 je vhodná v případě, že na posteli spí převážně jedna osoba a jen příležitostně dvě.
  • Matrace 140x200 se perfektně hodí například jako matrace pro hosty. Pro každodenní spaní ve dvou se nehodí, může ale poskytnout opravdu velké pohodlí pro jednu osobu.
  • Matrace 160x200 by měla dvojici stačit, při výběru ale dejte pozor na nosnost matrace.
  • Matrace 180x200 zajistí pro dvě osoby dokonalé pohodlí – je vhodná hlavně pro osoby, které mají podobnou hmotnost a nároky na tvrdost. V opačném případě je vhodnější vybrat raději dvě matrace rozměru 90x200 cm.

Jak vybrat matraci podle nosnosti

Velmi důležitým faktorem při výběru matrace je nosnost. Nejčastěji se matrace vyrábějí do nosnosti 150 kg. Možná vás zaskočí vysoká nosnost jednotlivých matrací. Proč právě tak vysoká nosnost? Protože se počítá s tím, že na větších matracích mohou spát i dva lidé. Pokud potřebujete matrace s nosností nad 150 kg nezoufejte, i takovéto najdete v naší široké nabídce. V našem e-shopu naleznete vysoce kvalitní matrace, které vám zajistí maximální komfort a zároveň se postarají o váš zdravější spánek.

Matrace podle nosnosti
Nosnost do 110 kg Nosnost do 120 kg Nosnost do 130 kg Nosnost do 140 kg Nosnost do 150 kg Nosnost nad 150 kg

Matrace Hyperion 90x200
Matrace Hyperion 90x200

 

Jak vybrat matraci podle tvrdosti

Jak vybrat matraci podle tvrdosti? Jaká je nejlepší matrace? Odpověď zní: pro každého jiná. Každý z nás je jedinečný a je výhradně na vás, jaká matrace vám bude sloužit nejlépe.

Obecně platí, že pokud spíte častěji na břiše, bude pro vás vhodnější zakoupení měkčí matrace. Naopak, při spaní na zádach je lepší tvrdší matrace. Mezi další rozhodující aspekty patří samozřejmě hmotnost spící osoby. Pro lidi do 70 kg bude vhodnější měkká matrace, při váze od 70kg do 100kg střední a pro těžší osoby se již doporučuje spíš tvrdší matrace. Pokud si nemůžete vybrat, zvolte zlatou střední cestu a zakupte si středně tvrdou matraci. Je univerzální, takže se perfektně hodí i jako matrace pro hosty.

Jak vybrat matraci podle konstrukce a typu?

Pokud nemáte větší problémy se zády a chcete matraci, která je opravdu prodyšná, můžete vybírat z matrací pružinových a taštičkových. V jejich jádru najdete pružiny a často ještě kokosovou desku, díky které mají matrace delší životnost. U taštičkové matrace jsou navíc pružiny zašité do malých textilních sáčků, které rovnoměrněji rozloží tlak a matrace tak může být rozdělena na více zón tuhosti. Zároveň jsou tyto matrace opravdu prodyšné, tudíž se v nich nemohou množit bakterie, roztoči a plísně.

Matrace podle typu
Taštičkové Antibakteriální Zdravotní Z paměťové pěny Do postýlky Pro hosty

Jaká je nejlepší matrace

Jaký materiál matrace zvolit?

Materiál, z níž je matrace vyrobena je rozhodným faktorem jak vybrat matraci. Pěnové matrace jsou velmi pohodlné a vyrábí se v tolika variacích, že vhodnou najde naprosto každý. Matrace z PUR pěny jsou lehké a najdete je v různých tvrdostech. Nedoporučují se ale alergikům a osobám, které se v noci více potí, protože jsou méně prodyšné. Matrace z paměťové pěny při kontaktu s teplem změknou, takže se velmi dobře přizpůsobí lidskému tělu a nezpůsobí žádné proleženiny. Zároveň jsou o něco prodyšnější než matrace z PUR pěny. 

Velmi kvalitní matrace jsou ty ze studené pěny. Často bývají označovány také jako zdravotní matrace, protože mají naprosto špičkové ortopedické vlastnosti. Zároveň jsou velmi dobře prodyšné, proto jsou vhodné i pro alergiky. Pro ty jsou však tou úplně nejlepší volbou antibakteriální matrace z bio pěny. Tyto matrace jsou napuštěné přírodními oleji, jako je citrónový, levandulový a eukalyptový, díky čemuž jsou ze všech typů matrací nejlépe chráněné proti plísním, roztočům a bakteriím a jsou tedy vhodné i jako matrace do postýlky pro děti. Vybírat matrace podle typu je dobrým způsobem jak vybrat matraci, se kterou budete spokojen.

Matrace Morfeus
Matrace Morfeus 90x200


Nad čím se ještě zamyslet

V posteli trávíte až třetinu svého života a důležitá je nejen matrace, ale také rošt. V případě, že chcete jen vyměnit matraci a rošt necháváte stejný, měli byste vědět, že na každý typ se hodí jiná matrace. Ta správně zvolená vám může sloužit i deset let, proto se na ní rozhodně nevyplatí šetřit. Často najdete na matrace slevové akce, jako například matrace 1 + 1, takže pokud o koupi nové uvažujete dostatečně dlouho předem, můžete značně ušetřit. 

Abyste matraci ochránili před ušpiněním, můžete si pořídit taktéž matracový chránič, který v případě potřeby jen jednoduše vložíte do automatické pračky a vyperete.

 

Mohly by vás zajímat i podobné články:
 

 

 


Věříme, že tento článek byl pro vás užitečný a že už přesně víte, jak vybrat matraci, která bude přesně splňovat vaše požadavky. Pokud vás tento článek zaujal, přečtěte si i ostatní zajímavé novinky a články o nábytku na našem webu. Veškerý nábytek na našem e-shopu OKAY.cz vám dopravíme na libovolnou prodejnu OKAY po celé ČR zcela ZDARMA.

 

Akční ponuka moderního trendy nábytku OKAY

GCS231019

Líbí se vám tento článek?

Podobné články