Jak funguje laserová tiskárna

V článku Jak vybrat tiskárnu jsme si povídali o vhodných tiskárnách do vaší domácnosti. Zabývali jsme se především výběrem mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou. Je tedy čas nahlédnout přímo do útrob laserové tiskárny a zjistit, jak vlastně funguje.

Počátky tisku pomocí laseru sahají až do roku 1938. V té době byl objeven proces zvaný elektrografie, který byl později přejmenován na xerografii. Jak název tohoto procesu napovídá, byl vyvíjen v laboratořích firmy Xerox v USA. Xerografie je tzv. suchý zápis a laserová tiskárna z něj vychází. Používá elektrostatickou energii k přenosu suchého prášku (toneru) na list papíru. První model určený domácnostem představila v roce 1984 společnost Hewlett-Packard.

Jak toto zařízení vlastně tiskne? Pojďme se na to podívat.

Profesor OKAY vysvětluje, jak funguje laserová tiskárna

První fáze: Příprava

Jakmile do tiskárny pošleme informace z počítače, tiskárna si celou stránku vytvoří nejdříve ve své paměti. Laserová tiskárna narozdíl od inkoustové používá svoji vlastní paměť. Využívá ji především jako zásobník pro data určená pro tisk, pracovní prostor pro zpracování informací o obrazu a jako paměť pro zdobená písmena. Tato data následně zpracuje procesor tiskárny. Podle kódu, ve kterém data do tiskárny doputují, určí velikost stránky, okraje, řádkování a provede další příkazy jako zarovnání textu apod. Procesor se rovněž stará o formátování, tedy rozmístění jednotlivých znaků a obrázků na stránce. 

Tiskárna si ze všech příkazů procesoru vytvoří obraz rozmístění jednotlivých bodů na celé stránce a umístí ho do obrazového zásobníku. Rychlost celého procesu je závislá na velikosti vlastní paměti laserové tiskárny.

Druhá fáze: Tisk

Uvnitř tiskárny se ukrývá elektricky vodivý válec pokrytý polovodivou vrstvou ze selenu. Selen se ve tmě chová jako izolant. Po osvětlení se stane vodivým. Tato vrstva se před tiskem nabije kladným elektrickým nábojem.

Obrazová jednotka zpracovává obraz tištěné předlohy. Podle ní poté řídí směrování laserového paprsku tím, že otáčí pohyblivým zrcadélkem. Laserový paprsek tak na povrchu válce vykreslí tištěný obraz. Osvětlené oblasty se stanou vodivými a je z nich odveden elektrický náboj.

Nanesení toneru na papír

O rozprostření toneru na selenový válec se stará válec s magnetickým povrchem. Říká se mu vývojka. Magnetický povrch vývojky zajišťuje, že se prachové částečky toneru přichytí pouze k vysvíceným místům selenového válce. Tak se na jeho povrchu vytvoří tištěný obraz z jemného prášku. Až nyní do celého prostoru vstupuje papír. Na jeho povrch je obraz dokumentu kontaktně přenesen. Následuje vybití fotocitlivého válce a celý proces se opakuje, dokud se na papír nepřenese kompletní obraz. Toner se na papíře v práškové podobě neudrží dlouho. Aby došlo k jeho trvalému přichycení, musí se toner na papír nažehlit. To obstarává dvojice válců (přítlačný a zažehlovací s teplotou kolem 200 °C). Prachová zrnka se ve vysoké teplotě roztaví a permanentně přilnou k papírovým vláknům. Zjednodušeně řečeno: laserový paprsek vykreslí na válci požadovaný obrázek a na tato vysvícená místa se přichytí barevný prášek. Odtud se jednoduše otiskne na papír.

Barevný a laserový tisk

Barevný tisk na laserových tiskárnách

Barevný tisk je u laserových tiskáren založen na principu subtraktivního míchání barev. Jedná se o způsob, při kterém se s každou další přidanou barvou ubírá část světla. U barevných tiskáren se jedná o barevný rozklad - dochází k rozložení na jednotlivé složky. Miniaturní prachové částice různých barev jsou na papír naneseny velmi blízko sebe. Výsledná barva je odvozena od způsobu prokládání a počtu odstínů. K barevnému tisku musí mít zařízení čtyři tiskové jednotky (CMYK).

Barvy

Jedná se o základní barvy Cyan (azurová), Magenta (fialová), Yellow (žlutá) a doplňující složku tvoří Black (černá). Toner je tvořen jemnými zrnky barvy a obsahuje zmíněné čtyři barevné náplně CMYK. Jednoduše řečeno se na válec vysvítí obraz pro každou barevnou vrstvu zvlášť. Vzájemné uspořádání tiskových jednotek se liší dle typů barevných laserových tiskáren.

LED tiskárny jsou blízké příbuzné

Laserové tiskárny využívají k rozprostření laserového paprsku po selenovém válci otočné zrcátko, čočku a další pohyblivé věci. Místo nich se u LED tiskáren používají LED diody. Ty jsou rozmístěné po celé šířce řádku a umožňují tak přímý průchod papíru tiskárnou a rychlejší tvorbu výstupu. Jinak je princip tisku velice podobný laserovým tiskárnám.

Chcete se dozvědět další zajímavosti ze světa elektrospotřebičů? Chcete si přečíst konkrétní článek? Napište Profesorovi OKAY!

 

Mohlo by vás zajímat


Jak funguje skener

Přemýšleli jste někdy, jak funguje skener, a nemohli jste na to přijít? Profesor OKAY vám odhalí tajemství tohoto zařízení.

Přečíst více >>

Jak funguje inkoustová tiskárna

Inkoustovou tiskárnu má většina z nás doma. Jakým způsobem vlastně tiskne?

Přečíst více >>

Jak vybrat tiskárnu

Tiskárny jsou velice oblíbenou a nepostradatelnou počítačovou periferií. Teno článek vám pomůže s výběrem té nejvhodnější.

Přečíst více >>

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články