Potřebujete kuchyňského robota? Poradíme vám s jeho výběrem

Výhody kuchyňských robotů

Kuchyňský robot v sobě kombinuje funkce, které často připadají několika výrobkům zvlášť. V kuchyni se nejčastěji setkáte s:

  • ručním šlehačem – je vhodný především na šlehání, ale ve výbavě najdete i háky na hnětení těsta. Drží se v ruce, což vás může při delším používání unavovat. Jeho hmotnost není nejmenší a zpracovávání hustějšího obsahu může být vcelku namáhavé. Velkou výhodou je rychlé sestavení a také skladnost. Je ideální volbou pro nadšené pekaře.
  • Tyčový mixér – využijete jej především na přípravu polévek, omáček nebo dětské výživy. Je skladný a snadno se udržuje. Nezvládne však přípravu těsta a při práci musíte neustále držet bezpečnostní spínač. Je ideální volbou pro rodiče malých dětí.
  • Stolní mixér – patří mezi nejuniverzálnější kuchyňské pomocníky specializující se na sekání, mixování a drcení. Zvládnete s ním tedy přípravu koktejlů, omáček a polévek. Poradí si i s výrobou listového těsta. Sáhnout by po něm měla každá nadšená hospodyňka.
  • Smoothie maker – je speciálním druhem kuchyňského pomocníka hodícího se především na přípravu koktejlů a smoothie. Jeho předností jsou malé rozměry, skladnost, malá hmotnost a nízká pořizovací cena. Připravíte v něm především nápoje, takže na vaření polévek, sekání nebo drcení je rozhodně lepší sáhnout po jiném kuchyňském spotřebiči.
  • Kuchyňský robot – jedná se o kombinaci mixéru a šlehače, který navíc nevyžaduje vaši přílišnou asistenci. V závislosti na funkcích a vybavení vám v podstatě nahradí všechny výše popsané kuchyňské spotřebiče a zpravidla nabízí ještě něco navíc. Musíte však počítat s jeho většími rozměry. Je jasnou volbou do všech kuchyní, ve kterých se plnohodnotně vaří.

Na jaké parametry se při výběru zaměřitKuchyňský robot Bosch MUM4875EU

Než se rozhodnete pro koupi nového kuchyňského robota, zjistěte, které parametry jsou pro výběr klíčové, a nezapomeňte si přečíst také recenze, jež najdete na našich stránkách.

Příkon

Příkon odráží to, jak výkonný stroj bude. U tohoto parametru platí čím více, tím lépe. Hraniční hodnotou je příkon 500 W. Rozhodně nedoporučujeme pořizovat výrobky s nižším příkonem. Ideální je volit hodnoty od 600 W a výše. Na trhu najdete i výrobky s příkonem 1 500 W, které jsou ideální do restauračních zařízení a pro obyčejné domácnosti jsou zbytečné. Do vaší kuchyně bude ideálním kuchyňským robotem ten o příkonu 1 000 W.

Objem mísy

Objem mísy odráží to, kolik surovin dokáže pojmout. Tento parametr je důležitý především pro nadšené pekaře. Mísa by měla být dostatečně velká, abyste v ní těsto připravili najednou. Do mísy by se tedy měl vejít nejméně 1 kg mouky. Určitě totiž těsto nechcete připravovat na etapy, což by bylo zdlouhavé a často i problematické.

Malým rodinám o 3 členech vystačí mísa s objemem 3 litry. Větším rodinám však odporučujeme sáhnout po objemu nejméně 4 litry.

Rozměry spotřebiče

I rozměry hrají při výběru důležitou roli. Před nákupem si dobře rozmyslete, kam robota budete uklízet. Počítejte s tím, že má větší hmotnost, proto byste ho měli uklízet tam, kde jej budete mít dobře při ruce. Určitě se vám nebude chtít jej pro každou kuchařskou činnost přinášet až ze spíže. Nezapomeňte, že robot má kvůli své multifunkčnosti větší počet příslušenství, které bude potřeba také někam uklidit. Ideálním stavem je, pokud můžete robota nechávat na kuchyňské lince, případně jej uložit do skříňky kuchyňské linky.

Výrobní materiál a údržba

Na trhu nejčastěji narazíte na kombinaci kovu a plastu. Ty nejkvalitnější kuchyňští roboti bývají celokovoví z nerezu, což se odráží na dlouhé životnosti a jednoduchosti údržby. Musíte však počítat s vyšší pořizovací cenou. Čím více plastových částí výrobek má, tím levněji ho seženete. Výrobní materiály musí být dostatečně odolné, aby vydržely i mytí v myčce. To, zda je možné přístroj mýt v myčce si před koupí dobře ověřte. Ušetří vám to totiž spoustu času. V naší nabídce najdete kuchyňské roboty, které můžete bez problémů mýt v myčce.

Povrch robota by měl mít co nejvíce hladký, v každé skulince se totiž udržují nečistoty, které se z nich mohou obtížně odstraňovat.

Pohon

Robot může disponovat horním nebo spodním pohonem. V současné době je nejrozšířenější pohon ze shora, pro který je charakteristické sklopné rameno. Díky tomu může robot pracovat s objemnější nádobou a jeho údržba je mnohem snadnější. Rameno je zpravidla multifunkční, takže umožňuje připevnění různých typů nástavců.

Za zastaralý se považuje pohon zespoda. Mísa se nasadí na speciální podstavec, který ji uvede do pohybu. U tohoto typu pohonu jste omezeni velikostí mísy a i čištění je namáhavější. Při zteření těsnění navíc může dojít k uniku tekutiny z nádoby.

Funkce kuchyňského robota

Kuchyňský robot zvládá nejdůležitější úkony při vaření a většinou disponuje ještě dalšími speciálními funkcemi. Seznamte se s tím, co všechno robot umí.

Hnětení a šlehání

Tyto funkce využijete především při pečení. Standardním vybavením robota jsou hnětací háky, balonové metly pro šlehání sněhu a pevné metly na míchání.Kuchyňský robot Bosch MUM48R1

OKAY rada: Vybírejte kuchyňský robot s planetárním způsobem hnětení. Díky němu dojde k dokonalému promísení všech surovin, což je maximálně efektivní. Nestane se, že by některé suroviny zůstaly na okraji nádoby nezpracované.

Krájení a strouhání

Některé přístroje disponují i nástavci na krájení a strouhání, jež mají zpravidla dvě hrubosti: jemné a hrubé. Hodí se především na zpracování zeleniny.

Mletí a mixování

S kuchyňským robotem můžete i mlít maso. Je však potřeba, aby byl vybavený mlýnkem na maso. Jinak se maso spíše seká. Mletí vyžaduje výkonný motor přístroje.

Lisování a odšťavňování

Kuchyňský robot vám může posloužit také při přípravě domácích zeleninových a ovocných šťáv. Buďte však připraveni na to, že výsledek většinou není srovnatelný se šťávami přímo z odšťavňovače. Velmi dobrých výsledků na poli odšťavňování dosahují kuchyňské roboty značky Kenwood, které zahrnuje i naše nabídka.

Příslušenství

Před samotným nákupem si promyslete, jaké technologické postupy přípravy pokrmů budete chtít s robotem dělat. Podle toho si vyberte příslušenství. Zaměřte se také na to, které příslušenství je možné si časem přikoupit. Doporučovali bychom, aby příslušenství v základu bylo co nejbohatší, protože postupné přikupování dalšího vybavení může být finančně náročné.

Funkce navíc

Kromě toho, že vám robot ulehčí práci, nabízí také několik funkcí, které vám práci zpříjemní.

  • Bezpečnostní pojistka se postará o to, aby se přístroj nezapnul, pokud není správně sestaven.
  • Protiskluzové nožičky zajistí, že robot bude pevně stát na svém místě, čímž předejdete jeho pádu z linky.
  • Pojistka proti přehřátí motoru chrání robota před přetížením. K přehřátí motoru může dojít zpravidla při dlouhé práci bez pauz.
  • Pulzní spínač a regulace rychlosti. Pulzním spínačem robota zapnete na krátkou chvíli, během které však podá vysoký výkon. Používá se především při sekání. Plynulá regulace zase šetří motor přístroje.
  • Displej umožňuje nastavení času hnětení nebo tepelné úpravy. Na displeji můžete kontrolovat fáze přípravy v časových úsecích, jež je možné dle potřeby upravit.

Na našem e-shopu i v kamenných prodejnách můžete vybírat z nabídky kvalitních kuchyňských robotů značek Bosch, Eta, Kenwood, Tefal a mnoha dalších. S výběrem vám pomůže tým našich odborníků, kteří jsou připraveni zodpovědět veškeré dotazy a nákup vám maximálně ulehčit.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Kuchyňský robot Bosch MUM50131

5 993 

bez DPH 4 953 

Kuchyňský robot Bosch MUM58258

6 999 

bez DPH 5 784 

Kuchyňský robot Bosch MUM5XW40

12 990 

bez DPH 10 735 

Kuchyňský robot Kenwood Chef XL KVL4140S

10 999 

bez DPH 9 090 

Kuchyňský robot Bosch MUMS2TW30

7 065 

bez DPH 5 839 

Kuchyňský robot Bosch MUMS2ER01

3 499 

bez DPH 2 892