Výhody tabletu a proč je dobré mít ho doma

Proč by měl tablet patřit do vašeho základního multimediálního vybavení

  • S tabletem můžete kdekoliv pohodlně surfovat po internetu,
  • díky moderním technologiím šetřícím oči pomocí něho můžete číst knihy,
  • snadno se s ním prohlíží fotografie,
  • využijete jej na sledování filmů a videí na optimálně velké obrazovce,
  • můžete na něm hrát hry a používat nejrůznější aplikace,
  • umožňuje psaní poznámek a pohodlné vyřizování elektronické pošty.

Díky tabletu nejste odkázáni k sezení u počítače nebo přenášení těžkého notebooku. Jeho kompaktní rozměry a nízká hmotnost umožňují přenášení i v kabelce nebo menším batohu. Obsluha tabletu je velmi snadná a pod kůži se rychle dostane i nováčkům. Tablet Huawei MediaPad T5 10,1" Kirin, 2GB RAM, 16 GB, LTEFunkce fotoaparátu skvěle supluje skener.

Tablet je nejlepším parťákem na cesty. Kromě toho, že nabízí plnohodnotné sledování filmů a seriálů, ho ocení i děti. Vybrat jim můžete dětský tablet, nebo klasický tablet, na který můžete stáhnout několik ze stovek dostupných her. Díky slušnému výkonu procesorů vypadají hry pro iPady i pro vyšší modely Androidů skutečně velkolepě. Tablety na hry jsou většinou opatřeny gyroskopem. Díky němu hru ovládáte pohybem celého zařízení. Na tabletech se nejlépe hrají karty, strategické hry a hry, ve kterých využijete pohyby prstem.

Díky možnosti propojení s dalšími počítačovými periferiemi vám může tablet plnohodnotně nahradit stolní počítač.

Jak vybrat tablet

Při výběru tabletu se orientujte zejména na následující parametry.

Operační systém

Android

OS Android je vhodný pro sledování filmů nebo hraní her. Na Google Play totiž můžete zdarma stáhnout nespočet gamesek, které vám vyplní volný čas. Tablety na zábavu zpravidla seženete levněji než třeba grafický tablet pro tvorbu grafiky, která je náročná na paměť, dotykovost, procesory a podobně.

Windows

Tablet s OS Windows se snadno ovládá, protože nabízí stejné rozhraní, které má většina uživatelů ve svém PC. Jeho výhodou je to, že budete používat stejné aplikace jako na vašem počítači. Navíc tablet s tímto OS nabízí možnost připojit klávesnici, myš a případně i monitor. Může vám tedy zcela nahradit pevný počítač. Windows doporučujeme všem, kteří si chtějí pořídit plnohodnotný pracovní nástroj, který však nevylučuje ani zábavu.

iOS

Tablety s OS od Applu jsou výrazně dražší, ale nabízejí zcela optimalizované prostředí a moderní kovový design. Jejich hlavní předností je velká výdrž a kvalitní displej. Ze sledování filmů tak budete mít skutečný divácký zážitek. Pro tento operační systém se rozhodněte v případě, že vlastníte i další zařízení od Applu. Budou mezi s sebou totiž synchronní. Tablet využijete i na kancelářkou práci nebo hry.

Velikost a hmotnost

Velikost úhlopříčky není to samé, co velikost celého zařízení. Proto si při výběru tabletu dejte na tyto dva parametry pozor. Velikost úhlopříčky se pohybuje mezi 7 až 10 palci (18-25 cm).

  • 7“ – jde o nejmenší tablety, které jsou zpravidla nejlevnější a také nejméně výkonné. Dobře se drží v ruce a velikostně jsou srovnatelné s elektronickými čtečkami knih.
  • 8“ – dobře se drží v ruce, ale jsou o něco těžší, než jejich menší kolegové. Nabídka zahrnuje i kvalitnější výrobky.
  • 9-10“ – jedná se o klasickou velikost tabletů, která se nehodí pro dlouhodobé držení v jedné ruce. Nabídka zahrnuje jak levné, tak skutečně prémiové modely.

Nejběžnější technologie panelu je v současnosti IPS a OLED. IPS jsou klasické LCD pyšnící se dobrými pozorovacími úhly a věrným zobrazením barev. OLED jsou doménou dražších tabletů zejména z dílny Samsungu. OLED disponuje absolutní černou a nižší spotřebou než IPS. Rozlišení obrazovky by mělo být ve Full HD, jemnost okolo 300 ppi.

Hmotnost se obvykle pohybuje mezi 300 až 700 gramy, přičemž platí, že čím menší tablet, tím nižší hmotnost. Hmotnost je důležitá proto, že ovlivňuje to, jak komfortní bude držení tabletu v ruce. Některé modely, jakým je třeba tablet Yoga od společnosti Lenovo disponuje stojanem, díky kterému můžete přístroj opřít i pověsit.

Procesor

Většina tabletů dnes disponuje 4jádrovými procesory s taktem 1 GHZ. Nabízejí tedy dostatečný výkon pro běžné používání včetně méně náročných her.Tablet Lenovo Yoga 10,1" Qualcomm , 2GB RAM, 16 GB, WiFi

Paměť

U RAM platí, že čím více, tím lépe. Čím větší kapacita RAM bude, tím rychlejší bude odezva. Android má minimální hranici 1 GB, lepší je však sáhnout po 2 GB. Windows má minimální hranici 2 GB, ale doporučuje se spíše 4 GB. U Applu tuto starost řešit nemusíte. Nejrychlejší tablety s malou spotřebou disponují pamětí DDR3 nebo DDR4.

Vnitřní úložiště

Tablety disponují různými kapacitami vnitřního úložiště, přičemž u některých je možné kapacitu navýšit přes paměťovou kartu. Některé modely však používání paměťovek nepodporují. Omezeni jste také kapacitou paměťové karty, kterou tablet povoluje. Před výběrem si tedy rozmyslete, zda jej budete používat na kapacitně náročné činnosti. V tom případě, bude totiž přítomnost slotu na SD karty nutností.

Konektivita

Výrobky většinou disponují konektorem pro nabíjení, micro USB portem a standardním jackem 3,5 mm pro připojení sluchátek. Z bezdrátových technologií podporují GPS, Wi-Fi a Bluetooth. Lepší výrobky nabízejí i připojení HDMI kabelu (pro připojení na televizi) nebo klasický USB port.

Fotoaparáty a videokamera

Většina tabletů nabízí přední webkameru s nižším rozlišením využitelnou především na videohovory a fotoaparát s vyšším rozlišením nacházející se na zadní straně. Kvalita tohoto vybavení se liší podle výrobku. Přední optika by měla mít rozlišení alespoň 2 Mpx, takže budete moct nahrávat nebo přenášet videa ve Full HD. Uvědomte si však, že focení není s tabletem příliš pohodlné. Využijete ho tedy především místo skeneru nebo kopírky.

Kapacita baterie

I u tohoto parametru hledejte nejvyšší možné číslo. Pokud budete tablet brát s sebou ven, měl by vydržet fungovat celý den (zhruba 10 a více hodin). Vyhněte se tabletům s výdrží baterie 3-4 hodiny. Ty totiž využijete pouze doma. Baterii můžete šetřit snížením jasu displeje, vypnutím Wi-Fi nebo mobilního internetu.

Při výběru tabletů doporučujeme sáhnout po některém z dílen Lenova, Samsungu nebo Huawei. Není nic lepšího, než si vyzkoušet na vlastní kůži, jak se tablet drží v ruce. Zjistíte tak, zda vám bude vyhovovat velikost i ovládání. Zastavte se na některé z našich prodejen a vyzkoušejte si, jak vám vybraný model padne do ruky. Naše nabídka navíc zahrnuje i doplňkové zboží, mezi které patří obaly na tablety nebo držáky, jež využijete třeba v autě. Sledujte náš e-shop pravidelně a pořiďte si některý z kvalitních tabletů v akci. Nic nepotěší víc než kvalitní výrobek za příznivou cenu.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články