Vybíráme: Jak na správnou žehličku na vlasy?

Žehlička na vlasy by neměla chybět u žádné ženy v koupelně. Výběr žehliček je na trhu velmi rozmanitý, ale jak vybrat tu pravou? Důležité je vybírat podle vašich vlasů. Každá žena má vlasy jiné, dlouhé či krátké, rovné či vlnité, silné, tenké nebo naprosto nepoddajné. Podle toho by se pak měly odvíjet parametry vybrané žehličky. Důležitými parametry tak jsou povrch, šířka ramen nebo rozsah nastavitelných teplot.

TIP redakce: 

   Remington S8500

Žehlička na vlasy Remington S8500

 

 

 

Vybíráme povrch žehličky

Pokud si nechcete svoji hřívu zničit, rozhodně se vyhněte žehličkám s kovovým povrchem! Takový povrch je naprosto nešetrný a může vaše vlasy velmi poničit. Vyvarujte se i takovým žehličkám na vlasy, které mají kovový povrch pokrytý keramickou vrstvou. Vrstva keramiky je velmi tenká a může se rychle poničit. Tím pádem se odhalí kovová vrstva, která opět poškozuje vaše vlasy.Žehlička na vlasy povrchy

Výběr materiálů je tedy velmi důležitý pro výběr žehličky na vlasy. Nejkvalitnějšími povrchy jsou ty, které jsou z keramiky, teflonu, titanu, turmalínu nebo kombinace zmíněných povrchů.

Keramický povrch je jedním z nejrozšířenějších a nejpoužívanějších povrchů vůbec. Keramické povrchy se totiž velmi rychle nahřívají a jsou tedy okamžitě k použití. Také jsou rychlé i při práci a vaše vlasy jsou narovnané během několika vteřin. Navíc jsou vhodné pro všechny typy vlasů.

Teflonové povrchy mají tu výhodu, že zabraňují vlasovým přípravkům, aby se na povrchu připalovaly, a můžete tak žehlit i vlasy, které jsou opatřeny olejem nebo kondicionérem. Co se týče titanového povrchu, tak je velmi odolný a má nejdelší životnost ze všech zmíněných povrchů.

Velmi oblíbený je i turmalínový povrch. Je velmi šetrný k vlasům a dodává jim větší lesk. Také snižuje statickou elektřinu ve vlasech. Většinou je v kombinaci s jiným povrchem.

Nejlepší variantou je tedy vybrat žehličku na vlasy, která kombinuje několik povrchů najednou. Máte tak jistotu, že vaše vlasy budou v té nejlepší péči. Pokud vám to však nestačí, můžete vybrat žehličku, která má povrch navíc napuštěný olejem či kondicionérem, který se po zahřátí uvolňuje do vlasů.

Vybíráme šířku žehličky

Dalším důležitým parametrem při výběru žehličky na vlasy je šířka žehlících ramen. Zde jsou prakticky dvě varianty, úzké žehličky s rameny kolem 2,5 cm nebo širší jak tento rozměr a tedy podstatně větší ramena.

Užší ramena jsou vhodná pro vlasy kratší, rovnější a jemnější. Nicméně jsou velmi univerzální a můžete je tak použít i na více typů vlasů. Jejich další výhodou je, že díky velmi snadné manipulaci s nimi můžete vlasy i navlnit, nejen vyžehlit.

Širší žehličky již tak dobré v manipulaci nejsou, jsou tedy na vlnění vlasů nevhodné. Na co jsou však přímo výborné, jsou vlasy husté, kudrnaté a nepoddajné. Pokud budete i přesto chtít takové vlasy navlnit, pořiďte si žehličku s úzkými rameny. Jejich žehlení a rovnání však bude trvat o něco delší dobu.

Vybíráme teplotu pro žehlení vlasů

Teplota je velmi zásadní faktor při žehlení vašich vlasů. Většina žehliček umí nastavit teplotu v rozsahu od 100 do 230 stupňů. Vy však v závislosti na typu vlasů nejspíše nikdy celý rozsah nevyužijete. Jak tedy nastavit tu správnou teplotu?

Pro jemné vlasy, které jsou křehké, je nejlepší držet se u nízkých teplot, tedy v rozsahu 100 až maximálně 160 stupňů. Vyšší teplota by je mohla vysušit a poškodit. Vlasy by se mohly začít lámat.

Pokud nemáte jemné, ale ani nijak husté vlasy, takový střed jsou teploty vhodné mezi 160 190 stupni. Nejvyšší teploty jsou pak určeny pro silné a husté vlasy, u kterých je žehlení nejdelší. Teploty jdou ruku v ruce i s povrchem žehličky. Ty nejnižší teploty jsou většinou u keramických žehliček a ty nejvyšší zase u titanových.

Obecně platí, že příliš vysoké teploty vlasům škodí. Mohou je vysušovat a vlasy se začnou lámat a tím pádem se poškozují. Také se vám může stát, že se přepálí a vy přijdete o celý pramen vlasů. Snažte se tedy vlasy žehlit při co nejnižší teplotě a platí to i při používání fénu nebo kulmy.

Žehličky a jejich funkce a vlastnosti

Určitě je dobré mít i přehled o tom, jaké funkce lze u žehliček najít a jaké mají vlastnosti. Může vám to usnadnit výběr a hlavně manipulaci s žehličkou na vlasy.

Rychlé nahřívání

Ráno spěcháte do práce, nechce se vám vstávat se slepicemi a tak potřebujete žehličku, která se nahřeje co nejrychleji. Většina to zvládne pod minutu, ale ty nejlepší kousky to zvládnou i za pár vteřin. Je proto dobré se před nákupem podívat, jak rychle se nahřeje.

Displej

Technologie se rozšiřuje a nemine ani žehličky na vlasy. Mnoho z nich již využívá i malého podsvíceného displeje, který vám může zobrazit například teplotu. Budete tak vždy vědět, při jaké teplotě se vaše vlasy žehlí a můžete si tak pohlídat, aby se nepřepalovaly, nebo naopak nebyla teplota příliš nízká.

Také vám displej může signalizovat, že je žehlička již připravena k použití na požadované teplotě.

Ionizace

Cizí pojem, který mnoho neřekne a přitom může být docela důležitý. Jedná se o funkci, kterou žehlička umí. Z žehličky jsou přeneseny do vlasů záporně nabité ionty, které následně ve vlasech neutralizují ionty kladné. V čem je to vůbec zajímavé? Kladně nabité ionty totiž vlasy vysušují a ty se pak lámou a ničí. Naopak záporné ionty dodávají do vlasů vlhkost a lesk. Vlasy pak mohou být lesklejší a hladší.

Je to velmi zajímavá a oblíbená funkce, ale není tou nejdůležitější. Určitě nevybírejte žehličku na vlasy jen díky této funkci.

Automatické vypnutí

Jedna z velmi užitečných funkcí, která se hodí, je funkce automatického vypnutí. Ve stresu nebo ve spěchu může každý zapomenout vypnout nějaký spotřebič nebo konkrétně žehličku. V lepším případě se nic nestane, v tom horším však může způsobit i požár. Proto se velmi hodí, když se žehlička umí po nějaké době sama vypnout.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články