Větší obrazovka neznamená kvalitnější obraz

Jak obrazovka funguje?

Princip vykreslení je v základu stejný, ať už jde o televize, mobily, tablety či monitory. Nejdůležitějším prvkem každého obrazu je zobrazovací bod (pixel). Celý obraz je složen z mnoha a mnoha těchto bodů (zpravidla ze stovek tisíců až milionů).

Počet bodů se udává u jako tzv. rozlišení, tedy množství zobrazovacích bodů v celé šířce a výšce obrazovky (například 1366 x 768). Zobrazovaný předmět je vykreslen body. Čím více je zobrazovacích bodů, tím menší část zobrazovaného předmětu zaujímají.

„Čím více zobrazovacích bodů, tím ostřejší obraz.“ Profesor OKAY

Obrázek složený z mnoha zobrazovacích bodů

Stejný obrázek složený z málo bodů

„Při stejném rozlišení dvou obrazovek má větší obrazovka nižší kvalitu obrazu, než ta menší.“ ​Profesor OKAY

Vraťme se zpět k mýtu o velikosti obrazovek. Teď už známe princip zobrazení. Je jasné, že při shodném rozlišení platí následující: čím větší je obrazovka, tím řidší je síť zobrazovacích bodů.

Má-li obrazovka šířku 40 cm a výšku 20 cm a stejné rozlišení jako obrazovka s rozměry obrazovky 80 x 40 cm, je síť bodů na druhé uvedené obrazovce čtyřikrát řidší, tedy obraz je čtyřikrát méně ostrý.

Kromě počtu bodů, který je hlavním měřítkem ostrosti, jde i o poměr stran obrazovky. Staré monitory a televize pracovaly s poměrem stran 4:3, tedy s rozlišeními 768 x 576, 1024 x 768 bodů a tak dále. Dnešní moderní elektronika využívá poměr stran 16:9, méně často pak 16:10.

Ideální je, když se poměr stran zobrazovaného shoduje s poměrem stran obrazovky.

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články