Velikost TV - podle čeho vybírat?

Pokud jste právě ve fázi výběru nové televize, jedním z nejdůležitějších parametrů, které budete muset zvážit, budou kromě jiného právě rozměry TV. Většinou je potřeba televizi umístit na jasně dané místo, a pokud nedisponujete obrovským obývacím pokojem, kde umístíte i ty největší televize na trhu, budete muset volit takovou televizi, která se bude na určené místo skvěle hodit. Moderní televize mají kolem obrazovky často již jen velmi tenký rámeček, dá se tedy říct, že se mnohdy úhlopříčka obrazovky, bez pár centimetrů, rovná úhlopříčce celého televizoru. To stejné platí o rozměrech ve formátu výška × šířka.

Prohlédnout nabídku televizí

Televize by měla být tak akorát velká, aby její sledování bylo příjemným a relaxačním zážitkem. S ohledem na zdraví je však potřeba brát v potaz také sledovací vzdálenost – to aby byl váš zážitek z pořadu vzhledem ke kvalitě vysílání co nejlepší, a také aby vás z důvodu krátké vzdálenosti mezi sedací soupravou a televizí s velkou úhlopříčkou v malém prostoru nebolely a nepálily oči nebo nebolela hlava.

Jedna z televizí značky LG
Smart televize LG OLED55B8PLA

 

Jak správně vybrat velikost úhlopříčky?

Krokem číslo jedna je ujasnění si, ve které části místnosti bude televize umístěna a případně také jak – jestli přímo na zdi, televizním stojanu, nebo volně na skříňce. Od tohoto místa byste měli vy, coby diváci, být vzdáleni minimálně na délku jedenapůlnásobku úhlopříčky televize v případě, že jde o televizi s Full HD rozlišením. Pro lepší představu: televize s úhlopříčkou 55", což je 140 cm (úhlopříčka TV je uváděna v palcích, přičemž jeden palec je 2,54 cm), disponuje rozměry zhruba 123 × 78 cm. Sledovací vzdálenost od takovéto televize s Full HD rozlišením by tedy měla být alespoň 210 cm (1,5 * 140).

Podívej se na náš článek Minimální doporučená vzdálenost sledování TV.

Jedna z televizí značky samsung

Smart televize Samsung QE55Q60R

 

A jak je to u vyšších rozlišení?

Pokud si však pořídíte televizi s rozlišením 4K, je pro zachování dokonalého zobrazení obrazu dostačující i menší vzdálenost od televize oproti televizi s rozlišením Full HD. Je to proto, že i při kratší sledovací vzdálenosti nedochází k rozostření obrazu a jednotlivé pixely není možné pouhým okem vůbec rozlišit. I z kratší vzdálenosti je tedy obraz u televizí s 4K rozlišením naprosto dokonale hladký, bezchybný a s uchvacující hloubkou. Jestliže tedy máte obývací pokoj spíše menších rozměrů a chcete televizi s velkou úhlopříčkou, volte mezi televizemi s rozlišením 4K nebo 8K. Pro představu, rozlišení 4K vám nabídne čtyřikrát větší počet pixelů oproti rozlišení Full HD. A to už je opravdu extrémně dobrá podívaná.


 

Televizory se zahnutou obrazovkou jako vhodný kompromis

Ačkoli nejsou zahnuté televize zdaleka tak rozšířené jako klasické televize s rovnou plochou obrazovkou, může jít o skvělý kompromis ve vzdálenosti mezi televizí a divákem. Zahnuté okraje televize směrem k vám budou totiž díky perifernímu vidění evokovat větší blízkost a uzavřenost, a vy se tak budete cítit ještě více vtažení do děje, a to i na relativně krátkou vzdálenost. Také obraz je u tohoto typu obrazovek hlubší, živější a skutečnější.

 

Kupte si novou televizi v OKAY

4K TELEVIZE

MALÉ // STŘEDNÍ // VELKÉ

LEVNÉ ZNAČKOVÉ TV // PRÉMIOVÉ TV

LCH23082019

Líbí se vám tento článek?

Podobné články