Souboj AMD vs. Intel? Kdo má v dnešní době navrch?

Black Friday 2020

Procesor je základním stavebním kamenem počítače. Zpracovává informace od všech jiných hardwarových součástek a řídí, co jednotlivé komponenty dělají. Na trhu už více než tři desetiletí soupeří dvě společnosti – AMD a Intel, které udávají pravidla hry a nastavují trendy jiným výrobcům. Jaké procesory jsou ale lepší? Procesory AMD nebo procesory Intel? V tomto článku se na tuto otázku pokusíme odpovědět. Nejprve si ale musíme oba výrobce představit.

AMD vs. Intel

Procesory AMD

Společnost AMD vyrábí procesory AMD zhruba od 70. let minulého století. Ve své historii prošla tato společnost zajímavým vývojem. Mezi významné milníky patří například odkoupení ATI, toho času předního výrobce grafických čipů. V současné době již tedy v počítačích nepracují jenom procesory AMD, ale i grafické čipy a základní desky. Společnost AMD je významným dodavatelem hardwarových součástek do konzolí Playstation 4 nebo XBOX ONE. Trh s herními konzolemi se tak pro AMD stal velmi významným. Od roku 2011 jsou procesory AMD druhé nejprodávanější na světě.

Notebook značky HP

Rychlý notebook HP 14-ds0005nc je klasickým zástupcem počítačů s procesorem od AMD

Procesory Intel

Společnost Intel není třeba dlouze představovat. Její logo zdobí počítače a notebooky už pěknou řádku let. Jedná se o největšího výrobce polovodičových součástek na světě. Procesory Intel jsou nejprodávanější na světě – přitom jsou pouhou špičku ledovce. Společnost Intel, stejně jako společnost AMD, vyrábí i základní desky počítačů a notebooků a mnoho dalšího. Procesory Intel měly dlouhou dobu navrch nad procesory AMD; nyní už to tak jednoznačné není, jak se podíváme v následujícím odstavci.

 

Notebook značky Apple

Špičkový Apple MacBook Air nabízí 8. generaci procesorů Intel i5 

Souboj procesorů AMD a procesorů Intel. Kdo s koho?

Situace na přelomu tisíciletí vyznívala ve prospěch AMD. Díky technologickým vychytávkám, jako byl řadič paměti integrovaný přímo na procesoru, byly procesory AMD výkonnější. Od roku 2008, kdy společnost Intel vypustila na trh první generaci svých procesorů Core, musely procesory AMD dlouhou dobu výkonově dotahovat procesory Intel. To bylo dáno především vyspělou architekturou procesorů Core, kterou si Intel díky své dominanci na trhu mohl z pohledu výzkumu a technologií dovolit. Společnost AMD tak od tohoto roku postupně opouštěla své pozice na trhu a postupem času jí zbylo místo v nejlevnějších počítačových systémech a noteboocích

Nabídka notebooků s procesorem Intel

Od roku 2017 však na trhu existují procesory AMD s názvem Ryzen. Dokáží se vyrovnat procesorům Intel s názvem obsahujícím slovo Core? Předběhneme diskuze a odpovíme jednoznačné ANO. A proč tomu tak je?

Procesory Intel řady Core dlouhou dobu nabízely vyšší výkon a také lepší technologie. Každý rok taktéž nabízely procesory Intel výrobcům počítačů a notebooků vylepšenou novou generaci procesorů. Tato vylepšení byla sice kosmetická, nicméně zlepšení to byla. Procesory Intel také striktně držely svou linii, kdy procesory Core i3 měly dvě jádra, Core i5 měly čtyři fyzická jádra a vrcholové procesory Core i7 měly čtyři fyzická a čtyři virtuální jádra. Kdo chtěl procesor Intel přetaktovat, musel sáhnout po procesorech s označením K, které měly otevřený multiplikátor. Jak už bylo zmíněno, počátkem roku 2017 přišly procesory AMD s označením Ryzen, což byla hotová revoluce. 

Procesory Ryzen

Byly cenově o dost levnější než procesory Intel a výkonově srovnatelné, v některých aplikacích i výkonnější. Procesory nejvyšší řady Ryzen 7 v sobě měly osm fyzických a 16 virtuálních jader. Navíc je šlo bez příplatků přetaktovávat. To byla první generace procesorů Ryzen. Oproti druhé generací procesorů Ryzen společnosti AMD se musel Intel vytáhnout. Přišel tak s generací procesorů Core nazvanou Haswell-E, vylepšil technologie, snížil cenu a situace tak opět nevycházela pro AMD dobře. V současné době spolu soupeří již 3. generace procesů Ryzen proti již 9. generaci procesorů Core nazvané Coffee Lake. V oblasti nejvýkonnějších procesorů mají mírnou převahu stále procesory Intel. Jsou ale také řádově dražší než konkurence v podobě procesorů AMD. Kde Intel vyhrává, jsou především hry. To je dáno především lepší prací s pamětí díky lepšímu paměťovému řadiče. Ovšem v oblasti středně výkonných a lowend procesorů je situace mezi procesory AMD a procesory Intel srovnatelná.

Notebook značky Acer

Superrychlý notebook Acer SF314-41 je zástupcem modelů s procesorem Ryzen 

AMD vítězí lepší cenou a úspornějšími procesory. Procesory AMD poskytují lepší výkon v aplikacích, které slouží k jiným účelům než hraní her. Jedná se například o aplikace sloužící k úpravě fotek či videa nebo aplikace pro tvorbu hudby. Společnost AMD taktéž vítězí díky své spolupráci, resp. odkoupení firmy ATI, na poli integrovaných grafik. Grafické čipy společnosti AMD nabízejí větší výkon a lepší zobrazení než konkurenční řešení od Intelu. Pro koupi notebooku lze tedy spíše doporučit nákup těch, které obsahují procesor AMD řady Ryzen 3 s integrovanou grafickou kartou. Pro ty, kteří chtějí své počítače proměnit v nejvýkonnější mašiny, lze doporučit spíše nákup procesorů Intel, ovšem ani s konkurenčním nejvýkonnějším procesorem AMD řady Ryzen 3 chybu neuděláte.

Notebook značky HP

Dalším počítačem, který pochání procesor Ryzen je spolehlivý HP 255 G7 6HL70EA

Doufáme, že tento článek vnesl do tohoto souboje jasno. Obě společnosti se snaží každým rokem přinášet to nejlepší a nejvýkonnější řešení a kdo z toho profituje? No přece my, uživatelé. Bude zajímavé sledovat, jak se situace v oblasti procesorů bude nadále vyvíjet.

 


Věříme, že byl článek pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.

LCH012020

Líbí se vám tento článek?

Podobné články