Smart TV do domácností přináší nový rozměr televizní zábavy. Co všechno umí chytrá televize?

Na rozdíl od klasických neslouží Smart TV jen k pasivnímu sledování vysílání. Díky špičkovému vybavení může plnohodnotně konkurovat počítačům. Chytré televize umožňují připojení k internetu či mobilnímu telefonu nebo je můžete využít jako multimediální přehrávač. 

Chytrou televizi nedělá jen připojení k internetu

Mnozí lidé, kteří chytrou televizi nemají, si myslí, že jediný rozdíl mezi klasickou a chytrou TV je v tom, že druhá zmiňovaná umožňuje připojení k internetu. Pravdou však je, že inteligentní přijímače toho umí mnohem více. Dostupná je celá řada aplikací a přídavných funkcí, které proměňují zážitek ze sledování. Mnohé modely navíc mají potenciál stát se středobodem chytré domácnosti. Zajišťují totiž nejen multimediální zábavu, ale také ovládání dalších spotřebičů a zařízení.

Bez operačního systému by to nešlo

Smart TV funguje na principu operačního systému stejně jako chytré telefony nebo počítače. Mezi nejoblíbenější patří:

 • Android TV – pochází z dílny Google a pracují na něm například televizory Philips, TCL nebo Sony. Jeho výhodou oproti konkurenci je nejrychleji se rozšiřující nabídka aplikací.
 • Tizen – OS pro televize jihokorejského výrobce Samsung, který sice nenabízí tolik aplikací jako Android TV, ale disponuje možností multitaskingu a přehlednějším uživatelským prostředím.
 • webOS – operační systém televizí LG. Podobně jako Tizien má méně aplikací, ale žádná důležitá nechybí. Mezi jeho přednosti patří intuitivní ovládání, které je možná nejpříjemnější ze všech.
 • my Home Screen – uživatelské prostředí dobře známé všem, kteří vlastní přístroje od Panasonicu. Najdete v něm vše podstatné a důležité, ale ve srovnání s ostatními OS má asi nejméně vychytávek. Oblíbený je pro svoje intuitivní a snadné ovládání.

Špičková Smart televize Philips 55OLED754/12(2019) s funkcí Ambilight

Do nabídky Smart TV se dostanete přes tlačítko Domů, které najdete na ovladači. Rozčlenění menu bývá u všech operačních systémů podobné stejně jako nabídka aplikací. Mezi nejpoužívanější se řadí:

 • YouTube
 • Facebook, Twitter
 • Světové videotéky (Netlifx, Amazon Prime, HBO GO atd.)
 • České videotéky (Voyo, Filmbox)
 • Stream.cz
 • Předpověď počasí
 • Skype a další

Brouzdání po síti a ovládání

Chytré televize se neobejdou bez připojení k síti. Zabudovaným Wi-Fi čipem a internetovým browserem dnes disponuje každá Smart TV. Internetový prohlížeč v televizi funguje stejně, jak jej znáte z počítače.

Pro pohodlné surfování a pohyb v uživatelském rozhraní slouží speciální ovladače, opatřeny tlačítky simulujícími počítačovou myš.  Po namíření na televizor pohybujete kurzorem nebo skrolujete.

I takhle může vypadat televize. Smart televize Samsung QE55Q70R (2019) může sloužit taky jako elegantní doplněk vašeho obyváku.

Uživatelsky příjemnější je využití bezdrátové klávesnice s touchpadem, díky které se ve vyhledávacích řádcích lépe píše. Psaní samozřejmě umožňují i dálkové ovladače, ale je pravdou, že tato činnost je zdlouhavější a spíše nepraktická.

Nejmodernějším ovládáním jsou hlasové příkazy a gesta. Pohybem ruky ovládáte kurzor a sevřením pěsti potvrzujete výběr. Díky hlasovým asistentům, mezi které patří Google Assistant, Amazon Alexa nebo Siri, můžete přepínat programy, ovládat hlasitost nebo vyhledávat na základě hlasových pokynů. Po propojení s dalšími smart spotřebiči nemusíte od televize vstávat, abyste například zeslabili osvětlení nebo zesílili topení.

Smart televize Hisense H43B7300 nabízí opravdu živé barvy.

Konec pasivního sledování programového toku

Přes Smart TV můžete samozřejmě sledovat programové vysílání, ale už nejste omezeni tím, co vám diktuje dramaturgie. Díky aplikacím videoték si můžete přehrát to, na co máte právě chuť. Samozřejmostí je možnost zpětného sledování filmu nebo seriálu, který jste nestihli v hlavním vysílacím čase. Mezi nejznámější videotéky se řadí:

 • Netflix
 • Amazon Video
 • O2TV Go,
 • HBO GO
 • Voyo

Za poplatek můžete sledovat cokoliv, co videotéky nabízejí. Některé aplikace jsou v televizi předem nainstalované, jiné je potřeba si doinstalovat. Instalace a výběr jsou snadné a velmi podobné jako u chytrých telefonů. V obchodě s aplikacemi si stačí vyhledat požadovanou apku, kterou si následně nainstalujete.

V nabídce televizních stanic narazíte také na rozhlasové stanice, které naladíte v pozemním, kabelovém i satelitním vysílání. Pro jejich poslech stačí vybrat aplikaci pro rádia.

Elegantní Smart televize LG 60UM7100 dodá vašemu obývacímu pokoji styl.

Hybridní televize HbbTV

Služba kombinuje možnosti klasického televizního vysílání a internetového připojení. Stisknutím červeného tlačítka se dostanete do okna, které vám nabídne rozšířené informace o vysílání, ale sledovat můžete i zprávy jiného typu, např. co přibylo ve videotéce, předpověď počasí, projíždění teletextu a podobně. Hybridní vysílání poznáte podle červeného čtverečku v obraze.

Aktuálně tuto službu nabízí:

 • Česká televize (iVysílání)
 • TV Prima (iPrima)
 • TV Nova
 • TV Óčko
 • Seznam.cz TV
 • Šlágr

Přehrávání mediálního obsahu z externích zdrojů

Smart TV umožňují přehrávání obsahu z externích zařízení, k čemuž využívá HDMI nebo USB konektory. Kromě toho je možné spárování s domácím síťovým zařízením či přehrávání obsahu ze smartphonů a tabletů.

Další zařízení lze k televizi připojit v případě podpory certifikace DLNA. Vytvoření domácí sítě může být drátové či bezdrátové a mohou v ní spolupracovat AV systémy společně s počítači nebo mobilními zařízeními, herními konzolemi a dalšími zařízeními. Díky DLNA můžete například obsah ze svého telefonu přehrávat na obrazovce televize nebo tabletu. Sdílení dat však funguje obousměrně, takže na obrazovce televize je možné procházet fotografie z mobilního telefonu nebo vybírat filmy uložené na domácím disku.

Podobně jako DLNA funguje technologie Miracast s tím rozdílem, že se zařízení k televizi připojují přímo. Z bezdrátově připojeného telefonu nebo tabletu si zrcadlíte obrazovku na velké obrazovce televizoru. Kromě Miracastu je dostupná také technologie WiDi, kterou pro přenos obrazovky používají především notebooky a ultrabooky.

 


Věříme, že byl článek pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články.

LCH012020

Líbí se vám tento článek?

Podobné články