Smart home neboli chytrá domácnost – Buďte pánem vlastního domu bez omezení

IQ dům, chytrý dům, IT dům, inteligentní dům a mnoho dalších názvů označují jedno a to samé. I když se od sebe mohou instalace lišit, stále se jedná o chytrou domácnost, která umožňuje připojování elektronicky ovládaných systémů. Vše tedy pracuje přesně podle vašich požadavků. A jaké je hlavní poslání smart domácnosti? Maximální pohodlí pro uživatele a úspora energie. 

Smart Home

Jak chytrá domácnost funguje

Ať už se jedná o byt či dům, smart zařízení se postará o to, že se domácnost řídí sama a ke svému provozu váš zásah potřebuje jen minimálně. Aby vše fungovalo jak má, musíte vlastnit přístroje a elektrospotřebiče, které jsou mezi sebou propojeny, dokážou spolu komunikovat a synchronizovaně pracovat. K tomu potřebujete centrální řídící jednotku, ale také operační systém, který bude kompatibilní i s chytrými hlasovými asistenty, mezi které patří Siri, Google Assistant nebo Amazon Alexa.

Bezdrátový bezpečnostní systém eTiger S4 Combo

Bezdrátový bezpečnostní systém eTiger S4 Combo Vid SECUAL Sim 


Na míru vašim potřebám

Pro každou domácnost se navrhuje jiný způsob řešení, který je předem dobré probrat s odborníkem. Od vašich nároků se bude odvíjet výsledná cena. Chytrá domácnost však nemusí stát miliony. Například automatické ovládání a řízení topení, žaluzií nebo osvětlení patří mezi nejlevnější způsoby smart home. K tomu přidejte pomocí aplikace ovládanou chytrou pračku nebo lednici a můžete si žít jako králové.

Co všechno můžete mít smart?

Součástí smart home je dnes prakticky cokoliv. Přes aplikaci v telefonu můžete kromě pračky a lednice ovládat i rýžovar, kávovar, chytrou televizi, myčku nebo robotický vysavač. Mezi oblíbené vychytávky se řadí chytré ovládání osvětlení, jehož intenzitu nebo barvu můžete nastavit pro každý pokoj separátně. Kromě toho si zvolíte, kdy se má vypnout a kdy zapnout. Stejně tak můžete ovládat vytápění, klimatizaci nebo rekuperaci.

Pračka s předním plněním LG FW60J5WN3

Pračka s předním plněním LG FW60J5WN3

Přes aplikaci v telefonu si snadno zobrazíte spotřebu energie nebo spotřebič, který byl kvůli zkratu odpojen. Samozřejmě je možné takto snadno ovládat i kropení trávníku nebo rozsvěcování venkovních světel. Spotřebiče, senzory a další příslušenství mezi sebou komunikují většinou bezdrátově pomocí Bluetooth, Wi-Fi nebo internetu.

Co všechno může být Smart?


Vystačíte si s jedním ovladačem

Nemusíte se obávat, že by se vám na konferenčním stolku povalovaly desítky ovladačů. Vše probíhá buď přes centrální ovládací panel, nebo prostřednictvím chytrého mobilního telefonu. Díky němu máte svoji domácnost pod kontrolou odkudkoliv na světě.

Chytrý květináč Véritable SMART SAWASCZSK60

Jednoduše zvolte přednastavený scénář

U každého přístroje a elektrospotřebiče můžete upravit širokou škálu parametrů nebo se rozhodnout pro již přednastavené scénáře a profily. Rovněž si své oblíbené nastavení můžete uložit do oblíbených scénářů a aktivovat jej jediným dotekem. Díky těmto přednastaveným módům zrychlíte ovládání veškerých pochodů v domě. 

Například:

  • Mód ráno – ve vybranou hodinu na vás bude čekat předehřátý kávovar, otevřou se žaluzie, zvýší teplota a rozsvítí světla.
  • Mód příchod domů – odemknou se vstupní dveře, otevřou garážová vrata a sepne termostat.
  • Mód noc – zhasnou se centrální světla, lampičky zůstanou rozsvícené, zatáhnou se žaluzie a zamknou dveře.

Meteorologická stanice SMART NETATMO
Meteorologická stanice SMART NETATMO

Kromě toho si můžete také nastavit, jak se vaše domácnost bude chovat třeba při změnách počasí. Žaluzie se automaticky zatáhnou při dešti a silném větru nebo během příliš parného dne.

Užívejte si i vy výhody chytré domácnosti a žijte život bez zbytečných starostí.

 


Věříme, že byl článek pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.

LCH022020

Líbí se vám tento článek?

Podobné články