Retina display

Retina display (z angl. retina = sítnice) je označení technologie displejů produktů společnosti Apple Inc., které mají vyšší hustotou pixelů i vyšší rozlišení, než displeje běžné. Používají se pro Apple zařízení menších i větších rozměrů, jako jsou iPody a iPhony, tablety iPad, MacBooky a stolní počítače iMac. Podstatou technologie je rozlišení displeje, při kterém lidské oko nedokáže vnímat jednotlivé pixely, ale pouze jednolitý obraz, font (písmo). Usnadňuje to prohlížení jakéhokoliv obsahu, fotek, čtení emailů, atd., přičemž celistvý obraz je pro zrak pohodlnější sledovat.

Hustota pixelů se u jednotlivých zařízení liší, závisí totiž na velikosti obrazovky a vzdálenosti, ze které se na ni nahlíží. Displej lze označovat jako Retina, když při určité velikosti a vzdálenosti od displeje není průměrný lidský zrak schopen vidět jednotlivé pixely. U iPhonu byla tato hodnota například určena okolo 330 ppi. PPI definuje počet pixelů v řadě ve vertikálním či horizontálním směru na vzdálenosti jednoho palce.

U tabletů iPad 3., 4. postačí i nižší hustota pixelů (264 ppi), jelikož na ně uživatelé nahlíží z větší vzdálenosti (než na smartphone) a pro lidský zrak je přirozené, že objekty ve větší vzdálenosti, v tomto případě pixely, se jeví menší respektive neviditelné. S iPhonem 6 a 6 plus začala společnost Apple používat označení Retina HD display, je však nutné doplnit, že už většina dřívějších zařízení disponuje rozlišením displeje, které je vyšší než u HD televizí. Panely disponují i IPS technologií, pro komfortní zobrazení pod různými úhly. Vysoká hustota pixelů se před nástupem Retina displejů používala a stále používá v lékařství u zobrazovacích zařízení, například v radiologii, kde důležitou roli při diagnostice hrají jemné detaily snímků.

Výhody oproti běžným displejů

  • vyšší hustota pixelů než u běžných LCD
  • komfortnější čtení na malých zařízení, lepší čitelnost textu
  • možnost prohlížení obsahu ve vysokém rozlišení, fotek, filmů
  • celistvý obraz je příjemnější pro oči
  • kombinace s IPS technologií pro perfektní zobrazení i z různých úhlů

iPhony s Retina displejem

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky